Ushbu tadbir doirasida jurnalistlar Chirchiq sinov va sertifikatlashtirish markazi faoliyati hamda uning hududdagi ishlab chiqarish korxonalari bilan hamkorligi to‘g‘risida atroflicha ma’lumotga ega bo‘ldilar.
Mediatur qatnashchilari “O‘zbekkimyomash”, “Chirchiq transformator zavodi”, hamda “Ezgulik sari agro” issiqxonalarida bo‘lib, ishlab chiqish jarayonlari bilan yaqindan tanishdilar.
Shuningdek, jurnalistlar Markazning “Chirchiq sifat” akkreditlangan sinov laboratoriyasida mahsulotlar sinovi jarayonini kuzatdilar. U yerda umumiy fizika-kimyo va xavfsizlik xonalarida xodimlarning ishlash jarayoniga guvoh bo‘ldilar. Shu yerning o‘zida OAV vakillarini qiziqtirgan savollariga Sinov laboratoriyasi bo‘lim boshlig‘i N.Fayziyeva javob berdi.
2018 yil 15 fevraldagi “Tibbiyotda qo‘llaniladigan laboratoriya va diagnostika uskunalarining metrologik nazoratini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” gi 112-sonli Vazirlar Mahkamasining Qarori ijrosini ta’minlanishi bo‘yicha markaz tomonidan hududdagi tibbiyot birlashmalarining o‘zida tibbiyot uskunalari metrologik tekshiruvidan o‘tkazilishi yo‘lga qo‘yildi.
OAV xodimlari markaz bilan hamkorlikda ishlayotgan “Ventra” klinikasida bo‘lib, tibbiyot uskunalarini ko‘rikdan o‘tkazish imkoniyatlarini ko‘zdan kechirdilar.
Mediatur yakunida, Chirchiq sinov va sertifikatlashtirish markazida xodimlar va jurnalistlar ishtirokida davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Unda markaz direktori D.Atabekov markazning 2018 va 2019 yillardagi faoliyati to‘g‘risida batafsil ma’lumot berdi.

В рамках этого мероприятия журналисты получили исчерпывающую информацию о деятельности Чирчикского Центра испытаний и сертификации, а также его сотрудничестве с производственными предприятиями региона.
Участники медиатура побывали на заводах “Ўзбеккимёмаш”, “Чирчик трансформатор заводи” и теплице “Эзгулик сари агро”, ознакомились с производственной деятельностью этих предприятий.
А также в аккредитованной испытательной лаборатории Центра “Чирчиқ сифат” журналисты имели возможность понаблюдать за процессом испытаний продукции, как работают сотрудники физико-химической лаборатории. Начальник отдела лаборатории Н. Файзиева ответила на все интересующие вопросы представителей СМИ.
Во исполнение Постановления №112 Кабинета Министров РУз «О мерах по совершенствованию метрологического контроля лабораторного и диагностического оборудования, используемого в медицине» центром осуществляется метрологическая проверка оборудований в самих медицинских учреждениях.
Представители СМИ также побывали и в клинике “Ventra”, работающей в сотрудничестве с Центром, где был проведен осмотр медицинских оборудований.
По итогам медиатура был организован круглый стол с участием сотрудников Чирчикского Центра испытаний и сертификации и журналистов, где директор Д.Атабеков подробно рассказал о деятельности центра.