O’zbekiston milliy metrologiya instituti mutaxassislaridan tashkil topgan ishchi guruh o’lchash vositalari turini tasdiqlash maqsadida sinovdan o’tkazish ishlarini amalga oshirish uchun Yaponiyaning Kofu va Komine shaharlaridagi Yokogawa Electric Corporation kompaniyasining ishlab chiqarish laboratoriyalarida ishchi tashrif bilan bo’ldi.
Shuni ta'kidlash kerakki, davlat tekshiruvining ushbu turi majburiy tartib bo’lib, uning vositasida ishlab chiqaruvchi o’lchov vositasi ushbu tekshiruvdan o’tganligini, metrologiya qonun hujjatlarining qoidalariga to’liq amal qilgan holda tayyorlanganligini kafolatlashi mumkin. Turini tasdiqlash maqsadida o’tkaziladigan sinovdan muvaffaqiyatli o’tgan mahsulotga tegishli belgi beriladi va u davlat reestriga kiritiladi.
Tashrif doirasida Yaponiya Milliy Metrologiya Instituti (NMIJ) rahbariyati, laboratoriya mudirlari va xodimlari bilan uchrashuvlar bo’lib o’tdi.
Munozaralar natijasida, Yaponiya Milliy Metrologiya Instituti va O’zbekiston milliy metrologiya instituti o’rtasidagi hamkorlikni davom ettirish masalalari kelishib olindi.

Рабочаягруппа в составе сотрудников Узбекского национального института метрологии (ГП «УзНИМ») осуществила рабочий визит в производственные лаборатории компании YokogawaElectricCorporation, в городах Кофу и Коминэ, Япония, для проведения работ по испытанию с целью утверждения типа средств измерений.
Следует отметить, что данный вид государственного контроля является обязательной процедурой, посредством которой производитель может гарантировать, что прибор прошедший данную процедуру, был изготовлен с полным соблюдением правил законодательной метрологии. Продукции, удачно выдержавшей испытание с целью утверждения типа, присваивают соответствующий знак и вносят в государственный реестр.
В рамках визита были организованы встречис руководством, заведующими лабораториями и сотрудниками Национального Института Метрологии Японии (NMIJ).
По итогам обсуждений достигнута договорённость по вопросам продолжения сотрудничества между Узбекским национальным институтом метрологии и НациональнымИнститутомМетрологии Японии.