O‘zbekiston milliy metrologiya instituti xalqaro tashkilotlar va xududiy metrologiya muassasalari bilan birga qator loyiha va tadbirlar jadal tarzda amalga oshirilib kelinmoqda.
Shu jumladan, Davlat metrologiya muassasalarining Yevro-Osiyo hamkorligi (KOOMET) xududiy tashkiloti doirasida O‘zMMI mutaxassislari Javohir Nosirov va Bekzod Mo‘minbekovlar massa birligi va fotometriya yo‘nalishlarida solishtirish ishlarini o‘tkazish tashabbusi bilan chiqishdi.
Massa yo‘nalishida Qozog‘iston metrologiya instituti bilan hamkorlikda nominal qiymati 100 mg, 5 g, 50 gva 1 kg gacha bo‘lgan F1 klassidagitarozi toshlari massasini o‘lchash doirasida ikki tomonlama solishtirish ishlarini o‘tkazish kelishib olindi.
Shuningdek, fotometriya yo‘nalishida Belorusiya davlat metrologiya instituti bilan hamkorlikda shishali neytral filtrlar yordamida yo‘naltirilgan o‘tkazuvchanlikni spektral koeffitsiyenti birligi bo‘yicha kalibrlash noaniqligini ekvivalentini aniqlash bo‘yicha ikki tomonlama pilot solishtirish ishlari o‘tkaziladi.
Yuqorida qayd etilgan va KOOMET doirasidagi loyihalar bo‘yicha batafsil ma’lumot KOOMET saytidan topishingiz mumkin (http://coomet.org/index_ru.htm).

В настоящее время в целях выхода на международный уровень в Узбекском национальном институте метрологии ведутся широкомасштабные работы. В текущем году совместно с международными организациями и региональными учреждениями метрологии стремительно осуществляется целый ряд проектов и мероприятий.
В частности, в рамках региональной организации Евроазиатского сотрудничества государственных метрологических учреждений (КООМЕТ) специалисты УзНИМ Жавохир Носиров и Бекзод Муминбеков выступили с инициативой проведения первых в Республике Узбекистан работ по сличению по направлениям единицы массы и фотометрии.
По направлению массы по теме 726/UZ/17 “Сличения эталонных гирь из нержавеющей стали” достигнута договорённость в проведении совместно с Казахским институтом метрологии работ по двустороннему сличению в сфере измерения массы с использованием объектов сличения номинальных значений 100 mg, 5 g, 50 g и 1 kg класса точности F1.
Также по направлениюфотометрии по теме 781/UZ/19“Двусторонние пилотные сличения спектрального коэффициента направленного пропускания от 400 до 1000 nm" совместно с Белорусским государственным институтом метрологии будут проводиться двусторонние пилотные сличения по определению эквивалента неопределённости калибровки по единице спектрального коэффициента направленного пропускания с помощью стеклянных нейтральных фильтров.
Подробную информацию в вышеуказанной сфере и по проектам в рамках КООМЕТ можете найти на сайте КООМЕТ (http://coomet.org/index_ru.htm).