Respublika aholisining sifatli va xavfsiz oziq-ovqat mahsulotlariga bo‘lgan extiyojlarini qondirish, shuningdek non va makaron mahsulotlariga bo‘lgan umumiy talablarni belgilash maqsadida “O‘zstandart” agentligi tomonidan “Non va makaron mahsulotlari xavfsizligi to‘g‘risida”gi MTR.008:2020 maxsus texnik reglamentning yangi tahriri tasdiqlandi.
Ushbu texnik reglamentning yangi tahririda quyidagi o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi, xususan:
xavfsizlik talablari o‘rnatiladigan texnik jixatdan tartibga solish ob’ektlarining ro‘yxati makaron mahsulotlari bilan kengaytirildi.
texnik reglament teshkulchalar, suxariklar, nonli qalamchalar va boshqa turdagi mahsulotlari uchun “Oxratoksin A” va “2.4 kislota, uning tuzlari va efirlari” yangi xavfsizlik ko‘rsatkichlari bilan.
non mahsulotlarining xar bir nomi uchun retseptini ro‘yxatdan o‘tkazish paytida namlik va kislotalik darajasining aniq chegaraviy qiymati ko‘rsatish majburiy etib belgilandi.
non va makaron mahsulotlarini har qanday ifloslanishi va buzilishini oldini olishga qaratilgan choralarni ta’minlash qismida saqlash va tashish talablari kuchaytirildi.

В целях удовлетворения потребностей населения Республики в качественных и безопасных продуктах питания, а также установления единых требований к хлебопекарной и макаронной продукции, Агентством «Узстандарт», утверждена новая редакция специального технического регламента «О безопасности хлебопекарной и макаронной продукции» МТР.008:2020.
В новую редакцию технического регламента внесены изменения и дополнения, в частности:
расширен «Перечень объектов технического регулирования, в отношении которых устанавливаются требования безопасности» в части макаронной продукции.
технический регламент дополнен новыми показателями безопасности для бараночных, сухарных изделий, хлебных палочек, соломки и др.: «охратоксин А»
и «2,4 кислота, её соли, эфиры».
установлены требования по обязательному указанию при оформлении рецептуры на каждое конкретное наименование хлебопекарной продукции конкретного предельного значения влажности и кислотности.
усилены требования при хранении и перевозке хлебопекарной и макаронной продукции в части обеспечения соблюдения мер, препятствующих любому виду загрязнения продукции и предупреждающих их порчу.