Soʻnggi yillarda mamlakatimizda yangi turdagi mahsulotlarni ishlab chiqarish, ijtimoiy obyektlarni qurish boʻyicha koʻplab loyihalar amalga oshirilmoqda. Bu esa oʻz navbatida yurtimizning iqtisodiy salohiyatini rivojlantirishga yordam beradi.
Maʼlumki, amaldagi qonunchilikka muvofiq fan va texnika taraqqiyoti darajasiga, shuningdek, aholi va milliy iqtisodiyot ehtiyojlariga mos ravishda mahsulotlarning sifati va raqobatbardoshligini oshirish, barcha turdagi resurslarni tejashga koʻmaklashish, ishlab chiqarishning texnik-iqtisodiy koʻrsatkichlarini yaxshilash, shuningdek ijtimoiy-iqtisodiy, ilmiy-texnik dasturlar va loyihalarni amalga oshirish standartlashtirish maqsadlaridan biri hisoblanadi.
“Oʻzstandart” agentligi tomonidan respublikada amalda boʻlgan standartlarni yangi qabul qilingan standartlarga almashtirish orqali uygʻunlashtirish boʻyicha tizimli ishlar olib borilmoqda. Chunonchi, joriy yilda respublikada MDH davlatlarining Davlatlararo standartlashtirish kengashi doirasida qabul qilingan 3,9 mingdan ortiq davlatlararo standartlari qabul qilindi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 21-avgustdagi “Mahalliy ishlab chiqaruvchilarni qoʻllab-quvvatlashga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi PQ-4812-son Qaroriga muvofiq, ichki mahsulotlarning tashqi bozorlarda raqobatbardoshligiga toʻsqinlik qiladigan eskirgan normalarni chiqarish maqsadida, “Oʻzstandart” agentligi tomonidan “tartibga soluvchi gilyotina” usulida 5236 ta standartlarning amal qilishini toʻxtatib turish toʻgʻrisida tegishli qarorlar qabul qilindi.
Tegishli maʼlumotlar “Oʻzstandart” agentligining rasmiy veb-saytida joylashtirilgan. Eʼtiboringizni, koʻrsatilgan standartlar 2021-yil apreldan iyun oyigacha amal qilishi toʻxtatilishi koʻzda tutilganligiga qaratamiz, yaʼni, qoʻshimcha tahlil qilish, standartlarni almashtirish boʻyicha takliflarni tayyorlash va yakuniy qarorni qabul qilish uchun (6-9 oy) vaqt berilgan.
Hozirgi kunda koʻplab mamlakatlar, mahsulotlarga talablarni belgilaydigan standartlarning tahlilini aniqlash va ularning qaysi biri dolzarb boʻlib qolayotganini va qaysi biri oʻz ahamiyatini yoʻqotganligini aniqlash maqsadida "tartibga soluvchi gilyotina" usulini tobora koʻproq qoʻllashmoqda.
Tegishli ishlab chiqarish sohalari, standartlashtirish boʻyicha texnik qoʻmitalar tomonidan koʻrib chiqish natijalari boʻyicha ehtiyoj boʻlmagan standartlar eskirgan va zarur boʻlmagan deb hisoblanadi.
Sanoat tarmoqlari tomonidan respublikada tugatilishi taklif etilgan standartlarning  dolzarbligi va uning qoʻllanilishi boʻyicha takliflar bildirilganda mazkur standartlar oʻrniga tegishli xalqaro, mintaqaviy standartlarning mavjudligi tahlil qilinadi.
Xalqaro (mintaqaviy) standartlar boʻlmagan taqdirda, respublika hududida amal qilish muddati toʻxtatilishi taklif qilingan standartlarni amal qilish muddatini tiklash boʻyicha choralar koʻriladi.
“Oʻzstandart” agentligi standartlashtirish masalalari boʻyicha hamkorlikka ochiqligi va mahalliy ishlab chiqaruvchilarga standartlashtirish masalalari boʻyicha har tomonlama yordam berishga tayyorligini maʼlum qiladi.
“Oʻzstandart” agentligi tomonidan qoʻshimcha ravishda murojaatlarda koʻtarilgan masalalar yuzasidan kengroq va tahliliy maʼlumotlar taqdim etiladi.

В последние годы в республике реализуется множество проектов, по освоению новых видов продукции, строительство социальных объектов, что в свою очередь способствует развитию экономического потенциала страны.
Как Вам известно, согласно действующего законодательства одними из целей стандартизации является повышение качества и конкурентоспособности продукции в соответствии с уровнем развития науки и техники, а также потребностями населения и народного хозяйства, содействие экономии всех видов ресурсов, улучшение технико-экономических показателей производства, а также реализация социально-экономических, научно-технических программ и проектов.
Со стороны агентства «Узстандарт» проводятся систематическая работа по актуализации (омолаживания) действующих на территории республике стандартов, путем их замены на вновь изданные стандарты. Так в текущем году в республике принято более 3,9 тыс. межгосударственных стандартов (ГОСТ), принятых в рамках Межгосударственного совета по стандартизации стран СНГ (МГС)
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 21 августа 2020 года №ПП-4812 «О дополнительных мерах по поддержке отечественных производителей», в целях исключения устаревших норм, препятствующих обеспечению конкурентоспособности отечественной продукции на внешних рынках, Агентством «Узстандарт», с использованием метода «регуляторной гильотины», были соответствующие решения по приостановке действия 5236 стандартов.
Соответствующая информация была размещена на официальном сайте Агентства «Узстандарт». Хотелось бы обратить Ваше внимание, что приостановка действия указанных стандартов предусматривается с апреля по июнь месяцы 2021 года, т.е. с представлением разумного периода времени (6-9 месяцев) для проведения дополнительного анализа для принятия окончательного решения.
В настоящее время во многих странах, все чаще прибегают к методу «регуляторной гильотины», с целью определить анализа стандартов, устанавливающих требования к продукции, и определения какие из них сохраняют актуальность, а какие – утратили свое значение.
Стандарты, в которых будет отсутствовать потребность, по результатам рассмотрения соответствующими отраслями промышленности, техническими комитетами по стандартизации, будут считаться устаревшими или неактуальными.
Стандарты, в отношении которых будут предложения от отраслей промышленности по их применению и актуальности, будет проводится анализ на предмет наличия соответствующего международного, регионального (ГОСТ) стандарта взамен стандартов, прекращающих действие на территории республики.
В случае отсутствия таковых международных (региональных) стандартов, будут приняты меры по восстановлению действия стандартов, предлагаемых к прекращающих действие на территории республики.
Агентство «Узстандарт» сообщает об открытости в сотрудничестве по вопросам стандартизации и готово оказать всестороннее содействие отечественным производителям по вопросам стандартизации.
Агентством «Узстандарт» будет направлена развернутая на основе анализа разъяснения по поставленным в обращении вопросам.