Elektrotexnika sanoati korxonalarda zamonaviy xalqaro standartlarni joriy etishda koʻmaklashish, mahalliy mahsulotlarni eksport qilishda tashqi bozorlarda texnik jihatdan tartibga solish sohasidagi toʻsiqlarni aniqlash va bartaraf etish, shuningdek SOVID 19 pandemiyasi davrida mahalliy elektrotexnika sanoati korxonalarini qoʻllab quvvatlash maqsadida, joriy yilning 24-dekabr kuni, “Oʻzstandart” agentligi tomonidan Latviyaning SAI “Baltic CG” ekspert guruhi vakili Yevgeniy Kostyuchenko ishtirokida “SE Markirovkasi va Yevropada mahsulotlar importiga qoʻyilgan talablar” mavzusida onlayn seminar tashkil etildi.
Tadbirda «Oʻzeltexsanoat» uyushmasi, uyushma tarkibidagi “Procab” QK MCHJ,
“Lider Cabel Group” MCHJ, “Dupond Group” QK MCHJ, “National Holdings” MCHJ, “Uni Impex” MCHJ, “Grand Tehnolog” QK MCHJ, “Techno Cable Group” QK MCHJ
va “Oʻzbekiston ilmiy-sinov va sifat nazorati markazi” davlat korxonasi masʼul xodimlari ishtirok etdi.
SAI “Baltic CG” ekspert guruhi vakili Yevgeniy Kostyuchenko tomonidan ishtirokchilarga kabel mahsulotlari uchun SE Markirovkasi, Yevropa davlatlarida mahsulotlar importiga qoʻyilgan talablar, sinov va sertifikatlashtirish jarayonlari tushuntirildi.
Shu bilan birga Yevropa bozorida elektrtexnika maxsulotlariga qoʻyilgan sifat va xavfsizlik talablarining tobora kuchayib borayotganligi sababli SE Markirovkasiga alohida eʼtibor berilayotganligini taʼkidlab oʻtildi.
SAI “Baltic CG” ekspert guruhi vakili Yevgeniy Kostyuchenko tomonidan elektrotexnika sanoati korxonalari va ishtirokchilarning qiziqtirgan barcha savollariga toʻlaqonli javob berildi. Tadbir yakuniga koʻra, koronavirus pandemiyasi salbiy taʼsirini yumshatish maqsadida ushbu turdagi onlayn oʻquv seminarlarni doimiy tashkil etib borishga kelishib olindi.

Не секрет, что в сегодняшней высококонкурентной среде непросто закрепиться на внешнем рынке. Особенно для местных предприятий, производящих электротехническую продукцию. В целях оказания содействия во внедрении современных международных стандартов в электротехнической отрасли, выявления и устранения барьеров технического регулирования экспорта отечественной продукции на внешние рынки, с участием представителя латвийской экспертной группы SAI «Baltic CG» Евгения Костюченко был организован онлайн семинар на тему «Маркировка CE и требования к импорту продукции в Европу».
В мероприятии приняли участие сотрудники организации «Узтехсаноат», СП ООО «Procab», ООО «Lider Cabel Group», СП ООО «Dupond Group», ООО «National Holdings», ООО «Uni Impex», СП ООО «Grand Tehnolog», СП ООО «Techno Cable Group» и Государственного предприятия «Узбекский центр научных испытаний и контроля качества».
Евгений Костюченко, представитель экспертной группы SAI «Baltic CG», объяснил участникам маркировку CE для кабельной продукции, требования к импорту продукции в европейские страны, процессы испытания и сертификации.
При этом было отмечено, что в связи с растущими требованиями к качеству и безопасности электротехнической продукции на европейском рынке особое внимание уделяется маркировке CE.
Евгений Костюченко, представитель экспертной группы SAI Baltic CG, подробно ответил на все вопросы, интересующие предприятия и участников электротехнической отрасли. По итогам мероприятия была достигнута договоренность о проведении регулярных онлайн-обучающих семинаров для смягчения негативных последствий пандемии коронавируса.