Bu Markaziy Osiyodagi birinchi ushbu turdagi uskuna boʻlib, uning yordamida tamaki va nikotin mahsulotlarining “Tamaki mahsulotlari toʻgʻrisidagi umumiy texnik reglamenti”ga va Oʻzbekiston Respublikasi “Tarkibida nikotin mavjud mahsulotlar va qizdirilgan tamaki mahsulotlar standarti”ga muvofiq hisoblandi.
Tarkibida nikotin mavjud va tamaki mahsulotlarini mustaqil ekspertizadan oʻtkazish Oʻzbekiston Respublikasi uchun ham, boshqa mamlakatlar uchun ham sertifikatlash bazasini kengaytiradi, shuningdek, tarkibida tamaki boʻlgan mahsulotlarni oʻrganish boʻyicha xalqaro tadqiqotlarda ishtirok etish imkoniyatini beradi. Mahalliy va xorijiy ishlab chiqaruvchilar va importchilar endilikda muvofiqlik sertifikatlarini olish uchun “UzTest” markaziga murojaat qilishlari mumkin.
- Zamonaviy asbob-uskunalarni taqdim etish - bu mamlakatimiz ilmiy-texnik va sertifikatlashtirish bazasini rivojlantirishga qoʻshgan hissamiz va sarmoyamizdir, bu yurtimizda olib borilayotgan iqtisodiy islohotlar natijasida amalga oshirildi. Shuningdek, bu yuqori sifatli va sertifikatlangan mahsulotlarni olishi kerak boʻlgan mijozlar oldidagi kompaniyaning korporativ javobgarligining bir qismidir. Ushbu uskuna yordamida noqonuniy va qalbaki mahsulotlarning mahalliy bozorda sotilishiga qarshi kurashda yordam beradi - deydi “Tashkent Tobacco” MCHJ vakili A.Gadjiyev.

12 октября 2021 г., Ташкент – сегодня ООО «Ташкент Тобакко» передало «Узбекскому центру научных испытаний и контроля качества» (далее – ГУ UzTest) курительную машину Cerulen SM450. Необходимо отметить, что это первая в Центральной Азии курительная машина подобного типа, с помощью которой ГУ «UzTest» сможет подтверждать соответствие табачной и никотинсодержащей продукции «Техническому регламенту о табачной продукции» и «Государственному стандарту на никотинсодержащую продукцию. Изделия с нагреваемым табаком» Республики Узбекистан.
Проведение независимой экспертизы табачной и никотинсодержащей продукции расширяет сертифицирующую базу, как для Республики Узбекистан, так и для других стран, а также открывает возможность для участия в проведении международных исследований по изучению никотинсодержащих изделий. Местные и зарубежные производители и импортеры теперь смогут обращаться в ГУ «UzTest» за получением сертификатов соответствия.
- Передача современного оборудования – это наш вклад и инвестиции в развитие научной-технической и сертифицирующей базы Республики Узбекистан, ставшие возможными благодаря проводимым руководством страны экономическим реформам. А также это часть корпоративной ответственности компании перед своими клиентами, которые должны получать качественные и сертифицированные товары. Важно и то, что эта машина поможет в борьбе с оборотом нелегальной и контрафактной продукции, - сказал представитель ООО «Ташкент Тобакко» А.Гаджиев.