O‘zbekiston-Xitoy hamkorlik istiqbollari.
Mazkur korxonalar tomonidan ishlab chiqarilayotgan va ishlab chiqarish zaruriyati tufayli chetdan olib kelinayotgan hamda Sirdaryo viloyati hududida faoliyat yuritayotgan qurilish, santexnika mahsulotlari ishlab chiqaruvchi korxonalarning mahsulotlarini sifat nazoratini tashkil etish maqsadida, “O‘zstandart” agentligi “Respublika sinov va sertifikatlashtirish markazi” davlat korxonasi va Xitoy davlatining “Taizhou Yongtong Brass Industry Co.Ltd.,” kompaniyasi hamkorligida, “SIRDARYO TEST CENTER” mas’uliyati cheklangan jamiyati qo‘shma korxonasi tashkil etildi. Uning bazasida sinov majmuasi tuzildi. Ushbu sinov majmuasi O‘z DSt ISO/IEC 17025:2007 standarti talablari asosida “O‘zstandart” agentligi Akkreditatsiya boshqarmasi tomonidan akkreditatsiyadan o‘tkazildi.
“SIRDARYO TEST CENTER” MChJ QK qoshidagi sinov majmuasiga umumiy qiymati 519497,4 AQSh dollari bo‘lgan sinov qurilmalari va o‘lchov vositalari o‘rnatilgan. Sinov majmuasi akkreditatsiya sohasiga xozirgi kunda qurilish (keramik plitkalar, keramik g‘isht, beton g‘isht) mahsulotlari va santexnika (har xil turdagi kranlar, suv tarqatgichlar) vositalari kiritilgan bo‘lib, bugungi kunda korxona tomonidan ishlab chiqarilayotgan mahsulotlarning sifat nazorati sinovlari amalga oshirilmoqda.
Industrial erkin hududida faoliyat ko‘rsatayotgan korxonalar tomonidan ishlab chiqarilayotgan keramik plitkalar - 40 %, uy hayvonlari uchun ozuqa - 100 %, teri mahsulotlari - 95 %, santexnika mahsulotlari - 40 %, uyali aloqa vositalarining - 20 % asosan Qozog‘iston, Rossiya, Xitoy va Turkmaniston davlatlariga eksport qilish imkoniyati yaratiladi.

Перспективы Узбекско-Китайского сотрудничества
На сегодняшний день в Сырдарьинском филиале Джизакской индустриальной свободной зоны созданы предприятия: СП ООО “Peng Sheng”-керамические плитки, СП ООО “Pengzhong Xingsheng”-средства сотовых связей, СП ООО “Peng Sheng Casing”-переработка внутренних органов крупного и мелкого рогатого скота, СП ООО “Peng Sheng Feed”-продукты для домашных животных, СП ООО “Peng Sheng Shoes” –обувные изделия, ИП ООО“Peng Sheng Charm”-переработка кожанных изделий, СП ООО “AWP”-изделия сантехники, ИП ООО “Sirdarya Ceramic Production”-керамические плитки.
В целях организации контроля качества строительных изделий и сантехники производимых предприятиями и ввозимые по производственным нуждам в сотрудничестве ГП “Республиканский центр испытаний и сертификации” агентства “Узстандарт” и компанией “Taizhou YongtongBrass Industry Co.Ltd.,” Китайское государства создано СП ООО “SIRDARYO TEST CENTER” с базой испытательного комплекса. Этот испытательный комплекс по требованиям стандарта O‘z DSt ISO/IEC 17025:2007 аккредитован Управлением аккредитации агентства “Узстандарт” 9 декабря 2015 года.
В испытательный комплекс СП ООО “SIRDARYO TEST CENTER” установлены средства измерения и испытательное оборудование на сумму 519 497,4 долларов США.
На сегодняшний день в области аккредитации испытательного комплекса имеются методы испытаний строительной продукции (керамические плитки, керамический кирпич, бетонный кирпич) и сантехнические изделия (различные краны, средства водоснабжения). Испытательным комплексом проводятся испытания по определению качества производимой продукции.
В настоящее время 40% керамических плиток, 100% продукты домашных животных, 95%кожаных изделий, 40% изделий сантехники, 20% средства сотовых связей направлены на экспорт в Казахстан, Россию, Китай и Туркменистан.
В целях повышения конкурентоспособности продукции производимые в Узбекистане и для поддержки производства экспортной продкуции, для признания результатов испытаний в международном уровне запланировано:
1. В 4-квартале 2017 года провести аккредитацию испытательного комплекса в признанном органе на международном уровне “CNAS” Китайской народной республике.
2. В 1-квартале 2017 года создать орган сертификации.
3. В течении 2017 года приобретать высокоточные приборы за счет привлеченных инвесиций.
4. Обеспечить созданный орган сертификации высококвалифицированными кадрами и провести повышение квалификациии в призннанных за рубежом органах.