Oʻzbekiston texnik jihatdan tartibga solish agentligi hamda Germaniya Federal fizika-texnika instituti (PTB) eksperti Klemens Sinatra va loyiha koordinatori Kristoffer Kollel bilan davra suhbati boʻlib oʻtdi.
Uchrashuvda Milliy sifat infratuzilmasidagi islohotlarni qoʻllab quvvatlash” loyihasi doirasida standartlashtirish, metrologiya va muvofiqlikni baholash sohasida amalga oshirilgan va amalga oshirilishi lozim boʻlgan ishlar, sifat infratuzilmasini takomillashtirish boʻyicha ishlar rejasi, metrologiyaga oid loyiha-takliflar, xodimlar malakasini oshirish, mahalliy sanoat korxonalari bilan tizimli ishlash va jarayonlarni integratsiya qilish masalalari muhokama qilindi.
Oʻzbekiston milliy metrologiya instituti tomonidan milliy etalonlar bazasini rivojlantirish ishlari, milliy etalonlarni saqlash, ulardan foydalanish boʻyicha yaratilgan infratuzilma, laboratoriyalardagi shart-sharoitlar xalqaro standartlar va meʼyoriy talablarga mosligi, Oʻzbekiston akkreditatsiya markazini Laboratoriyalar akkreditatsiyasi Xalqaro hamkorligi (ILAC) va Xalqaro akkreditatsiya qilish forumi (IAF)ga toʻla qonli aʼzo boʻlish, oʻzaro tan olish kelishuv Bitimlarini imzolash uchun harakatlari Germaniya Federal fizika-texnika instituti (PTB) ekspertlari tomonidan ijobiy baholandi.

14 марта состоялась встреча с экспертом Немецкого федерального физико-технического института (PTB) Клеменсом Синатрой и координатором проекта Кристофером Коллелем.
На встрече обсуждались проделанная и предстоящая работы в области стандартизации, метрологии и оценки соответствия в рамках проекта «Поддержка реформ национальной инфраструктуры качества», рабочий план по совершенствованию инфраструктуры качества, проекты по метрологии, повышение квалификации персонала, систематическое сотрудничество с местными предприятиями, обсуждались вопросы производительности и интеграции процессов.
Работа Национального института метрологии Узбекистана по развитию Национальной базы этиллонов, инфраструктура, созданная для хранения и использования национальных этиллонов, соответствие условий в лабораториях международным стандартам и нормативным требованиям, усилия Центра по аккредитации Узбекистана по становлению полноправным членом Международной организации по аккредитации лабораторий (ILAC) и Международного форума по аккредитации (IAF) были положительно оценены экспертами Немецкого федерального физико-технического института (PTB).
По завершению мероприятия было принято решение о проведении семинара-тренинга для специалистов отрасли 15 марта т.г.