Joriy yilning 27-28 iyun kunlari Qirg‘iziston  Respublikasining Bishkek shahrida Standartlashtirish, metrologiya va sertifikatlashtirish bo‘yicha Davlatlararo kengashi (MGS)ning navbatdagi 63-yig‘ilishi
bo‘lib o‘tadi.
Ma’lumot uchun: Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligining standartlashtirish, metrologiya va sertifikatlashtirish bo‘yicha davlatlararo Kengashi 1992 yil 13 martda MDH davlatlari Hukumat rahbarlari tomonidan imzolangan “Standartlashtirish, metrologiya va sertifikatlashtirish sohasida kelishilgan siyosatni amalga oshirish to‘g‘risida”gi Bitim asosida tashkil etilgan.
Kengash tarkibiga Armaniston, Belarus, Gruziya, Moldova, Ozarbayjon, Rossiya, Tojikiston, Turkmaniston, O‘zbekiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston davlatlarining standartlashtirish, metrologiya, sertifikatlashtirish va akkreditatsiya bo‘yicha milliy organlari kiradi. Mazkur Kengashda O‘zbekiston Respublikasi nomidan Texnik jihatdan tartibga solish agentligi faoliyat ko‘rsatadi.
Yig‘ilishda MDH ishtirokchi-davlatlarida texnik jihatdan tartibga solish, davlatlararo standartlashtirish, metrologiya, muvofiqlikni baholash, akkreditatlash, me’yor va qoidalarga rioya etilishi ustidan nazorat,
sifat sohasidagi yutuqlari uchun Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi mukofoti tanlovi, Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligiga a’zo davlatlarning o‘zaro savdo-sotiqdagi texnik to‘siqlar to‘g‘risidagi Bitim loyihasi, milliy texnik komissiyalar tomonidan amalga oshirilgan ishlar muhokama qilinadi, qarorlar qabul qilinib, tegishli Bayonnoma rasmiylashtiriladi..jpg)
Tadbir doirasida standartlashtirish va texnik jixatdan tartibga solish masalalari bo‘yicha MGSga a’zo davlatlarning standartlashtirish tashkilotlari bilan uchrashuv o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Tadbirda ishtirok etish orqali ishtirokchilarni texnik jihatdan tartibga solish, standartlashtirish, sertifikatlash va metrologiya sohalarida tarkibiy islohotlarni yanada chuqurlashtirish va sohani xalqaro andozalarga moslashtirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar bilan yaqindan tanishtiriladi, MDH davlatlari bilan ko‘p qirrali va o‘zaro manfaatli aloqalar yanada kengaytiriladi.

27-28 июня текущего года в городе Бишкек Кыргызской Республики состоится очередное 63-е заседание Межгосударственного совета по стандартизации, метрологии и сертификации (МГС).
Для информации: Межгосударственный совет по стандартизации, метрологии и сертификации Содружества Независимых Государств был создан на основе соглашения “О реализации согласованной политики в области стандартизации, метрологии и сертификации”, подписанного главами правительств государств СНГ 13 марта 1992 года.
В состав Совета входят национальные органы по стандартизации, метрологии, сертификации и аккредитации Армении, Беларуси, Грузии, Молдовы, Азербайджана, России, Таджикистана, Туркменистана, Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана. В данном совете от имени Республики Узбекистан действует Агентство по техническому регулированию.
На встрече будут обсуждены вопросы технического регулирования в государствах-участниках СНГ, межгосударственной стандартизации, метрологии, оценки соответствия, аккредитации, контроля за соблюдением норм и правил, конкурс на соискание Премии Содружества Независимых Государств за достижения в области качества, проект соглашения государств-членов Содружества Независимых Государств о технических барьерах во взаимной торговле, работа, проводимая национальными техническими комиссиями, примут решения и будут составлять соответствующий протокол.
В рамках мероприятия запланирована встреча с организациями по стандартизации государств-членов МГС по вопросам стандартизации и технического регулирования.
Благодаря участию в мероприятии участники будут более подробно ознакомлены с проводимой работой по углублению структурных реформ в области технического регулирования, стандартизации, сертификации и метрологии и приведению отрасли в соответствие с международными стандартами, расширению многосторонних и взаимовыгодных связей со странами СНГ.