O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatlari hududlardagi ijtimoiy-iqtisodiy ahvol, fuqarolarning turmush sharoitlarini o‘rganish, joylarda mavjud muammolarni aniqlash va hal etish, bu borada parlament nazoratini samarali tarzda amalga oshirish maqsadida fuqarolar bilan bevosita muloqotlar o‘tkazmoqda. Ushbu muloqotlarda aholini qiynayotgan muammolar va kamchiliklar o‘rganilmoqda.
Joriy yilning 1-10-iyun kunlari O‘zbekiston «Milliy tiklanish» demokratik partiyasining Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi fraksiyasi a’zolari tomonidan Baliqchi, Qorako‘l, Zafarobod, Konimex, Pop, Qo‘shrabot, Mirzaobod, Sherobod, Oqqo‘rg‘on, Rishton, Bog‘ot, Dehqonobod, Shayxontohur, To‘rtko‘l tumanlaridagi ahvol o‘rganildi va tahlil qilindi.
Qonunchilik palatasida bo‘lib o‘tgan partiya fraksiyasi yig‘ilishida mazkur o‘rganish natijalari muhokama etildi. Aholi bilan muloqotlarda ko‘tarilgan masalalarning sohalar bo‘yicha tahlili shuni ko‘rsatadiki, aksariyat muammolar sog‘liqni saqlash, ta’lim, bandlik va mehnat munosabatlari, uy-joy kommunal xizmatlari, bank-kredit, transport va yo‘l qurilishiga tegishlidir. Fraksiya a’zolariga kelib tushgan 34 muammoli masala yuzasidan davlat hokimiyati va boshqaruvi organlariga, shuningdek, 23 xo‘jalik yurituvchi subyektga 15 deputatlik so‘rovi va fraksiya nomidan 8 murojaat yuborish to‘g‘risida qaror qabul qilindi.
Fraksiya tomonidan mamlakatimiz aholisiga ko‘rsatilayotgan transport xizmati tizimini yaxshilash, ayniqsa, o‘quvchilar va talabalar uchun imtiyozli transport qatnovini ta’minlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar va bu sohadagi mavjud muammolarni bartaraf etish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar to‘g‘risida O‘zbekiston avtomobil va daryo transporti agentligiga parlament so‘rovi yuborishga kelishildi.
Bolalarni maktabgacha ta’limga qamrab olish holati, maktabgacha ta’lim muassasalarini tashkil etish, qurish va ta’mirlash ishlari, nodavlat ta’limni rivojlantirish, maktabgacha ta’lim muassasalari va maktablarni kitoblar bilan ta’minlash, ta’lim muassasalaridagi kutubxonalar faoliyati, maktabgacha ta’lim muassasalari va maktablarda bolalarning sog‘lom ovqatlanishini tashkil etish, bu boradagi mavjud muammolar va ularni bartaraf etish yuzasidan ko‘rilayotgan chora-tadbirlar to‘g‘risida O‘zbekiston Respublikasi Xalq ta’limi vazirligiga parlament so‘rovi tayyorlandi.
Yig‘ilishda fraksiya a’zolari tomonidan mamlakatimizda foydalanilmay turgan davlat mulki obyektlari va bo‘sh yer maydonlarida tashkil etilgan kichik sanoat zonalari va ushbu zonalarda «O‘zbekenergo» aksiyadorlik jamiyati va «O‘ztransgaz» aksiyadorlik kompaniyasi mablag‘lari hisobidan zarur muhandislik kommunikatsiyalari va infratuzilmalar qurilishini ta’minlash bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar yuzasidan xalq deputatlari mahalliy Kengashlaridagi partiya guruhlariga joylardagi haqiqiy holatni o‘rganishni tashkil etish xususida tegishli tavsiyalar berildi.

Депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан в целях изучения социально-экономической обстановки, условий жизни граждан на местах, организации эффективного парламентского контроля проводят диалог с народом.
1-10 июня текущего года члены фракции Демократической партии Узбекистана "Миллий тикланиш" изучили и проанализировали положение дел в Турткульском, Балыкчинском, Каракульском, Зафарабадском, Канимехском, Папском, Мирзаабадском, Шерабадском, Аккурганском, Риштанском, Багатском, Дехканабадском и Шайхантахурском районах.
Итоги изучения обсуждены на заседании фракции партии, прошедшем в Законодательной палате Олий Мажлиса. Анализ поднятых в ходе диалога с населением вопросов показал, что большая часть проблем связана со сферами здравоохранения, образования, занятости и трудовых отношений, жилищно-коммунальной, банковско-кредитной, транспортной и дорожно-строительной. По поступившим в адрес членов фракции 34 проблемным вопросам органам государственной власти и управления, а также 23 хозяйствующим субъектам решено направить 15 депутатских запросов и 8 запросов от имени фракции.
На заседании члены фракции с учетом итогов проведенного изучения решили направить парламентский запрос в Узбекское агентство автомобильного и речного транспорта для получения информации о проделанной работе и принимаемых мерах по улучшению системы транспортного обслуживания населения, особенно обеспечению льготного проезда для учащихся и студентов.
Подготовлен парламентский запрос в Министерство народного образования Республики Узбекистан для получения информации об уровне охвата детей дошкольным образованием, состоянии дел в организации работы, строительстве и ремонте дошкольных образовательных учреждений, развитии негосударственного образования, обеспечении дошкольных учреждений и школ книгами, деятельности библиотек образовательных учреждений, организации здорового питания детей в дошкольных образовательных учреждениях и школах, имеющихся проблемах и принимаемых мерах по их устранению.
Члены фракции дали группам партии в местных Кенгашах народных депутатов соответствующие рекомендации по изучению на местах реального состояния дел по организации малых промышленных зон на базе неиспользуемых объектов государственной собственности и пустующих площадей, а также обеспечению строительства на территории этих зон необходимых инженерных коммуникаций и инфраструктуры за счет средств компаний "Узбекэнерго" и "Узтрансгаз".