Президентимиз Шавкат Мирзиёев жорий йил 20-21 январь кунлари Қорақалпоғистон Республикасига ташрифи чоғида Мўйноқ тумани аҳолисини тоза ичимлик суви билан таъминлаш муаммосини ҳал қилишга қаратилган Қўнғирот – Мўйноқ ичимлик суви тармоғи қурилиши лойиҳасининг бошланишига тамал тоши қўйган эди.
Орадан роса 5 ой ўтиб, 101 километр узунликда қувур ётқизилиб, туман аҳолиси учун тоза ичимлик суви етказиб берилди. Иншоотнинг фойдаланишга топширилиши муносабати билан ўтказилган тадбирда Президентимиз раҳнамолигида аҳоли, айниқса, чекка ҳудудларда истиқомат қилаётган юртдошларимизнинг турмуш фаровонлигини юксалтириш, яшаш шароитларини янада яхшилашга алоҳида эътибор қаратилаётгани таъкидланди.
Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан бошланган мазкур бунёдкорлик ишларига 26,6 миллиард сўм маблағ сарфланди. Қурилиш-монтаж ишлари бош пудратчи – “Ўзбекистон темир йўллари” акциядорлик жамиятига қарашли “СПМС” махсус кўчма механизациялашган станция қурувчилари томонидан амалга оширилди.
Ватанимиз мустақиллигининг 26 йиллик байрамига муносиб совға бўлган ушбу иншоотнинг ишга туширилиши натижасида бир суткада 7 минг куб метр сув узатиш ва 25 мингдан зиёд аҳолини тоза ичимлик суви билан таъминлаш имконияти яратилди.
– Тоза ичимлик суви ҳудуд аҳолисининг кўп йиллик орзуси эди, – дейди “Нуроний” жамғармаси Мўйноқ тумани бўлими бошлиғи Жангабой Жусипов. – Шу пайтгача аҳоли Амударё ёки ер ости сувидан фойдаланиб келар эди. Халқимиз турмуш шароитини янада яхшилаш борасидаги бундай улкан бунёдкорлик ишлари мустақиллигимиз шарофати ва Президентимиз раҳнамолигида инсон манфаатларини таъминлашга қаратилаётган оқилона сиёсат самарасидир.
Давлатимиз раҳбарининг жорий йил 18 январдаги “2017-2021 йилларда Оролбўйи минтақасини ривожлантириш Давлат дастури тўғрисида”ги қарори асосида нафақат туман маркази, балки чекка овуллардаги аҳолини ҳам сифатли ичимлик суви билан таъминлаш кўзда тутилган. Хусусан, “Нукус, Беруний, Мўйноқ, Қўнғирот ва Қораўзак туманларининг сув таъминоти тизимини ривожлантириш ва модернизациялаш” лойиҳаси доирасида буюртмачи Ўзбекистон Республикаси Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги ва Осиё тараққиёт банкининг молиявий кўмагида Мўйноқ туманидаги 6 аҳоли пунктида яшовчи аҳоли тоза ичимлик суви билан таъминланади. “Мўйноқ-Учсой” сув тармоғи яна 1,51 километр узайтирилиб, олис овул аҳолисига сифатли ичимлик суви етиб боради.
Президентимизнинг жорий йил 28 февралдаги “Қорақалпоғистон Республикаси Мўйноқ туманини 2017-2018 йилларда иқтисодий ривожлантириш ва бандликни таъминлашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорига кўра, туманда 72 лойиҳа амалга оширилиши назарда тутилган бўлиб, бугунги кунда 36 лойиҳа ижроси доирасида 200 дан зиёд янги иш ўрни яратилди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг биринчи ўринбосари О.Раматов, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раиси М.Ерниязов сўзга чиқди.

Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев в ходе состоявшейся 20-21 января текущего года поездки в Республику Каракалпакстан дал старт прокладке водопроводной сети Кунград-Муйнак, призванной решить проблему питьевого водоснабжения жителей Муйнакского района.
Спустя пять месяцев строительство водопровода протяженностью 101 километр было завершено, жителям района начала подаваться чистая питьевая вода. На мероприятии, организованном в связи со сдачей сооружения в эксплуатацию, отмечалось, что под руководством Президента нашей страны уделяется особое внимание повышению уровня и качества жизни населения, особенно жителей отдаленных районов.
На реализацию проекта, инициированного главой нашего государства, было направлено 26,6 миллиарда сумов. Строительно-монтажные работы выполнены генеральным подрядчиком – специальной передвижной механизированной станцией "СПМС" при акционерном обществе "Узбекистон темир йуллари".
В результате введения в строй данного сооружения, ставшего достойным подарком к 26-й годовщине независимости нашей Родины, появилась возможность ежесуточно поставлять 7 тысяч кубометров чистой питьевой воды и обеспечивать ею более 25 тысяч человек.
– Население района многие годы мечтало о питьевом водоснабжении, – говорит начальник Муйнакского районного отдела фонда "Нуроний" Жангабой Жусипов. – До этого жители брали воду из Амударьи или артезианских колодцев. Подобная созидательная работа, нацеленная на дальнейшее улучшение условий жизни нашего народа, является результатом нашей независимости и мудрой политики нашего Президента, ориентированной на интересы народа.
Постановление главы нашего государства "О Государственной программе по развитию региона Приаралья на 2017-2021 годы" от 18 января текущего года предусматривает обеспечение качественной питьевой водой жителей не только центра, но и самых отдаленных аулов района. В частности, в рамках проекта "Развитие и модернизация системы водоснабжения Нукусского, Берунийского, Муйнакского, Кунградского и Караузякского районов" заказчиком – Министерством жилищно-коммунального обслуживания Республики Узбекистан при финансовом содействии Азиатского банка развития питьевой водой будут обеспечены жители 6 населенных пунктов Муйнакского района. Водопровод Муйнак-Учсой будет продлен на 1,51 километра, чистая питьевая вода дойдет до самых отдаленных аулов.
В соответствии с постановлением Президента нашей страны "О дополнительных мерах по экономическому развитию и обеспечению занятости населения Муйнакского района Республики Каракалпакстан в 2017-2018 годы" от 28 февраля текущего года в районе намечено реализовать 72 проекта, в рамках которых к настоящему времени уже создано более 200 новых рабочих мест.
На мероприятии выступили первый заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан О.Раматов, Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан М.Ерниязов.