Ташкилотнинг 2016 йил 1-чорак фаолияти якунлари бўйича 2016 йил 19 апрел куни “Ўзстандарт” агентлигининг катта мажлислар залида “Ўзстандарт” агентлигининг кенгайтирилган Ҳайъат йиғилиши ўтказилди. Йиғилишда “Ўзстандарт” агентлигининг барча таркибий бўлинмалари, ҳудудий бошқармалар ва тизимдаги ташкилотларнинг раҳбарлари қатнашдилар.
Ҳайъат йиғилишини “Ўзстандарт” агентлиги Бош директори Абдусалом Курбонов кириш сўзи билан очиб, яқинда бўлиб ўтган 2016 йил биринчи чорагида Республикамизнинг ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш якунларига бағишлаб ўтказилган Ҳукумат йиғилишида кўтарилган долзарб масалалар ва истиқболдаги устивор вазифаларга тўхталди. Шунингдек йиғилиш давомида Вазирлар Маҳкамасининг 2015 йил 19 октябрдаги 298 сонли қарорлари ҳамда Вазирлар Маҳкамаси Раёсат мажлисининг 97 сонли баёни ижросининг ҳудудий бўлинмалари томонидан бажарилган ишлар юзасидан “Ўзстандарт” агентлиги Бош метрологи маълумот берди.
Булардан ташқари, “Стандартлаштириш ва Давлат назоратини мувофиқлаштириш бошқармаси” бошлиғи, Назорат қилувчи органлар фаолиятини мувофиқлаштирувчи Республика кенгаши қарорлари ижросини таъминлаш ва тадбиркорлик субъеклари ўртасида тарғибот-ташвиқот ишларини ташкил этиш борасида амалга оширилаётган ишлар хусусида маълумот берди. Шундан сўнг ва агентлик тизимида ахборот комуникация тизимларини жорий қилиш ҳамда “Ягона интерактив давлат хизматлари портали” орқали интеркактив хизматлар кўрсатиш бўйича амалга оширилаётган ишлар тўғрисида ”Штирихли кодлаш маркази” ДК директори таҳлилий ахборот берди.
Йиғилиш сўнгида “Ўзстандарт” агентлиги тизими фаолиятини янада ривожлантириш билан боғлиқ таклиф ва тавсиялаш умумлаштириб, истиқболдаги вазифалар белгилаб олинди.
Йиғилиш кун тартибига киритилган масалаларни ҳал қилиш якуни бўйича Ҳайъат йиғилишининг тегишли қарорлари қабул қилинди.

19 апреля 2016 года в большом зале заседаний агентства “Узстандарт” состоялось расширенное заседание Коллегии агентства “Узстандарт” по итогам деятельности организации за 1 квартал 2016 года. В работе заседания принимали участие руководители всех структурных подразделений, территориальных управлений и подведомственных организаций агентства «Узстандарт».
Первым рассмотрен вопрос обеспечения реализации важнейших направлений и приоритетов экономической программы развития Узбекистана на 2016 год, определенных Президентом Республики Узбекистан Исламом Каримовым на заседании Кабинета Министров Республики Узбекистан от 15 января 2016 года, и задач, поставленных на заседании Кабинета Министров Республики Узбекистан от 15 апреля 2016 года, посвященном итогам социально-экономического развития страны за 1 квартал 2016 года.
Далее на заседании Коллегии критически проанализированы итоги деятельности агентства «Узстандарт» и его подразделений за 1 квартал 2016 года, а также вопросы исполнения Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан №298 от 19 октября 2015 года и Протокола №97-а Заседания Президиума Кабинета Министров Республики Узбекистан от 5 декабря 2015 года.
Следующим обсужден вопрос развития информационно - коммуникационных технологий в системе агентства “Узстандарт” и оказания интерактивных услуг через «Единый портал интерактивных государственных услуг», а также выполнения правительственных решений по оказанию профилактической помощи субъектам предпринимательства со стороны территориальных управлений агентства «Узстандарт».
В заключение рассмотрены вопросы исполнения подразделениями и подведомственными организациями агентства «Узстандарт» решений Правительства и укрепления исполнительской дисциплины. Особое внимание уделено работе с обращениями граждан.
По итогам обсуждения вопросов, включенных в повестку заседания, принято соответствующее решение Коллегии.