2017 йил 25 август куни Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг ўн биринчи ялпи мажлиси ўз ишини давом эттирди.
Сенаторлар Тошкент вилояти Тўйтепа шаҳрининг номини ўзгартириш тўғрисидаги масалани кўриб чиқдилар.
Аввал хабар берилганидек, Сенат Тўйтепа шаҳрини Тошкент вилоятининг маъмурий маркази этиб белгилаш тўғрисида қарор қабул қилган эди.
Мажлиснинг иккинчи куни сенаторлар Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 78-моддасига ва “Географик объектларнинг номлари тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонунининг 7-моддасига мувофиқ Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳакамасининг таклифини кўриб чиқиб, Тошкент вилояти Тўйтепа шаҳрини Нурафшон шаҳри деб ўзгартириш тўғрисида қарор қабул қилдилар.
Шундан сўнг сенаторлар Ўзбекистон Республикаси Олий судининг таркибига ўзгартиришлар киритиш тўғрисидаги масалани кўриб чиқдилар. Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 80-моддасига мувофиқ сенаторлар Ўзбекистон Республикаси Президентининг тақдимномасини кўриб чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Олий судининг бир қатор судьяларини сайлаш тўғрисида қарор қабул қилдилар. Номзодларни муҳокама қилиш чоғида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 21 февралда қабул қилинган судьяларни танлаб олиш ва лавозимларга тайинлаш тизимини тубдан ислоҳ қилишга доир чора-тадбирларни назарда тутувчи “Ўзбекистон Республикаси суд тизими тузилмасини тубдан такомиллаштириш ва фаолияти самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармонини изчил ва сўзсиз рўёбга чиқариш муҳим эканлиги таъкидланди.
Сўнгра сенаторлар Ўзбекистон Республикасининг Туркия Республикасидаги Фавқулодда ва мухтор элчиси лавозимига тайинлаш тўғрисидаги, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати аъзоларининг одоби қоидаларига қўшимчалар ва ўзгартиш киритиш тўғрисидаги, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг Регламентига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисидаги, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг Бюджет ва иқтисодий ислоҳотлар масалалари қўмитаси раисини сайлаш тўғрисидаги масалаларни кўриб чиқдилар. Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг қўмиталари таркибига, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг Регламент ва одоб комиссияси таркибига ўзгартиришлар киритилди. Ушбу масалалар юзасидан тегишли қарорлар қабул қилинди.
Сенаторлар Ўзбекистон Республикасидаги маданият ва истироҳат боғларида, шунингдек, бошқа маданий-кўнгилочар масканларда ўрнатилган юқори технологияли аттракционлардан фойдаланувчиларнинг хавфсизлигини таъминлаш юзасидан йўлга қўйилган давлат назоратининг ҳолати тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Н.Ариповга юборилган парламент сўрови натижалари бўйича ахборотни муҳокама қилдилар.
Қайд этилганидек, парламент сўровига мувофиқ вазирликлар ва идоралар раҳбарларидан иборат ишчи гуруҳ томонидан 148 та маданият ва истироҳат боғининг ҳолати ўрганилди. Маданият ва истироҳат боғларида ишлаб турган 1 758 та аттракцион ва ўйин қурилмаси улардан фойдаланишда хавфсизликни таъминлаш нуқтаи назаридан текширилди.
Жойлардаги ишларнинг ҳолатини ўрганиш натижаларига биноан Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан мазкур объектлардан хавфсиз фойдаланишни тартибга солувчи норматив-ҳуқуқий базани такомиллаштиришга, ушбу соҳадаги ягона давлат назорати самарадорлигини оширишга йўналтирилган тадбирлар режаси ишлаб чиқилди.
Муҳокама чоғида сенаторлар қатор тавсиялар билдирдилар ҳамда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг тадбирлар режасида назарда тутилган вазифаларнинг ўз вақтида ва сифатли ижро этилишини таъминлаш муҳимлигини қайд этдилар. Сенатнинг Мудофаа ва хавфсизлик масалалари қўмитасига мазкур масала бўйича Сенат қабул қилган қарорнинг ижро этилиши устидан мониторинг юритиш топширилди.
Шундан сўнг сенаторлар “Ўзбекистон темир йўллари” акциядорлик жамияти таркибига кирмайдиган корхоналар темир йўлларини сақлаш ва улардан фойдаланиш ҳолати, шунингдек, ушбу корхоналарда темир йўл орқали ташувлар хавфсизлигини таъминлаш бўйича давлат назоратининг ҳолати тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирига парламент сўрови юбориш ҳақидаги масалани кўриб чиқдилар.
Ялпи мажлисда Олий Мажлис Сенатининг ваколатига кирадиган бошқа масалалар ҳам кўриб чиқилди.
Шунинг билан Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг ўн биринчи ялпи мажлиси ўз ишини якунлади.
Сенатнинг ўн биринчи ялпи мажлисида мамлакатимизда олиб борилаётган ислоҳотларнинг самарадорлигини оширишга, 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини “Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили”да амалга оширишга оид Давлат дастурини босқичма-босқич ижро этишга қаратилган 27 та масала, шу жумладан, 10 та қонун (шундан 6 таси янги қонун) кўриб чиқилди. Сенатнинг ўн биринчи ялпи мажлисида қабул қилинган қарорлар фуқароларнинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатлари кафолатларини янада мустаҳкамлашнинг, аҳоли турмуш даражасини оширишнинг, мамлакатда барқарорлик ва фаровонликни мустаҳкамлашнинг муҳим омили бўлиши таъкидланди.

Информационное сообщение об одиннадцатом пленарном заседании Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан
25 августа 2017 года в городе Ташкенте продолжило свою работу одиннадцатое пленарное заседание Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Сенаторы рассмотрели вопрос о переименовании города Тойтепы Ташкентской области.
Как сообщалось ранее, накануне Сенат принял решение об определении города Тойтепа административным центром Ташкентской области.
В ходе второго дня заседания сенаторы в соответствии со статьей 78 Конституции Республики Узбекистан и статьей 7 Закона Республики Узбекистан «О названиях географических объектов» рассмотрели предложения Кабинета Министров Республики Узбекистан и приняли постановление о переименовании города Тойтепы Ташкентской области в город Нурафшон.
Далее сенаторы рассмотрели вопрос о внесении изменений в состав Верховного суда Республики Узбекистан. В соответствии со статьей 80 Конституции Республики Узбекистан сенаторы, рассмотрев представления Президента Республики Узбекистан, приняли постановление об избрании ряда судей Верховного cуда Республики Узбекистан. В ходе обсуждения кандидатур отмечалась важность последовательной и безусловной реализации Указа Президента Республики Узбекистан «О мерах по коренному совершенствованию структуры и повышению эффективности деятельности судебной системы Республики Узбекистан» от 21 февраля 2017 года, предусматривающего, в частности, меры по коренному совершенствованию системы отбора и назначения на судейские должности.
Далее сенаторы рассмотрели вопросы о назначении на должность Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Узбекистан в Турецкой Республике, о внесении дополнений и изменений в Правила этики членов Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, в Регламент Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, а также об избрании председателя Комитета Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по вопросам бюджета и экономических реформ, внесении изменений в составы комитетов Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Комиссии Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по регламенту и этике. По указанным вопросам приняты соответствующие решения.
Сенаторы также обсудили информацию, подготовленную по результатам парламентского запроса, направленного Премьер-министру Республики Узбекистан Арипову А.Н., о состоянии государственного контроля в сфере обеспечения безопасности высокотехнологичных аттракционов, установленных в парках культуры и отдыха, других культурно-развлекательных местах Республики Узбекистан.
14.JPG
Отмечалось, что в соответствии с парламентским запросом рабочей группой в составе руководителей министерств и ведомств было изучено состояние 148 парков культуры и отдыха, действующих в них 1 758 аттракционов и игровых установок на предмет обеспечения безопасности при их использовании. Отмечалось, что по итогам изучения положения дел на местах Кабинетом Министров Республики Узбекистан был утвержден план мероприятий, направленных на совершенствование нормативно-правовой базы, регламентирующей безопасное использование указанных объектов, а также повышение эффективности единого государственного контроля в этой сфере.
В ходе обсуждения сенаторы высказали ряд рекомендаций и отметили важность обеспечения своевременного и качественного исполнения задач, предусмотренных в плане мероприятий Кабинета Министров. Комитету Сената по вопросам обороны и безопасности поручено вести мониторинг за исполнением решения, принятого Сенатом по данному вопросу.
Затем сенаторы рассмотрели вопрос о направлении парламентского запроса Премьер-министру Республики Узбекистан о состоянии содержания и использования железных дорог предприятий, не входящих в структуру акционерного общества “Ўзбекистон темир йўллари”, государственного контроля по обеспечению безопасности железнодорожных перевозок на данных предприятиях.
На пленарном заседании были рассмотрены и другие вопросы, относящиеся к компетенции Сената Олий Мажлиса.
На этом одиннадцатое пленарное заседание Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан завершило свою работу.
В ходе одиннадцатого пленарного заседания Сената было рассмотрено 27 вопросов, в том числе 10 законов (из них 6 новых), направленных на повышение эффективности осуществляемых в стране демократических преобразований, последовательное исполнение Государственной программы по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах в Год диалога с народом и интересов человека. Отмечалось, что решения, принятые на одиннадцатом пленарном заседании Сената, станут важной основой дальнейшего укрепления гарантий прав, свобод и законных интересов граждан, повышения уровня жизни населения, укрепления стабильности и благополучия в стране.