Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2015 йил 5 майдаги “2015 - 2019 йиллар учун иқтисодиёт ва ижтимоий тармоқ соҳаларида энергия ҳажмини қисқартириш, энергияни тежовчи технологияларни жорий этиш бўйича чора-тадбирлар дастури тўғрисидаги” ПҚ-2343-сонли қарорини бажариш бўйича ишлар доирасида “Ўзстандарт” агентлигининг 27.04.2016 йилдаги ДС-сонли қарорири билан энергия тежамкорлик ва энергия самарадорлик соҳасида Беларусия Республикаси (СТБ) ва Россия Федерациясининг (ГОСТР) бир қатор миллий стандартлари ўрнатилган тартибда рўйхатга олинди.
Ушбу стандартлар Ўзбекистон Республикаси ҳудудида, тегишли Ўзбекистоннингдавлат стандартлари тасдиқланишига қадар вақтинча амал қилади (27.04.2016 й. дан 01.01.2017 й. гача).
Стандартларни сотиб олиш бўйича саволлар ва маълумотлар юзасидан “Ўзстандарт” агентлигининг “Ахборот-маълумот маркази” ДК га қуйидаги манзил бўйича мурожаат қилишингиз мумкин: Тошкент ш., Фаробий кўч. 333 А, тел: 249-18-66, e-mail: infocenter@standart.uz.

В рамках работ, по исполнению Постановления Президента Республики Узбекистан от 5 мая 2015г. №ПП-2343 «О программе мер по сокращению энергоемкости, внедрению энергосберегающих технологий в отраслях экономики и социальной сфере на 2015-2019 годы», Постановлением агентства «Узстандарт» от 27.04.2016 года №ДС-46 зарегистрирован в установленном порядке ряд национальных стандартов Российской Федерации (ГОСТР) и  Республики Беларусь (СТБ) в области энергетической эффективности  и энергосбережения.
Указанные  стандарты действуют на территории Республики Узбекистан временно  (с 27.04.2016 до 01.01.2017 г.) до утверждения соответствующих государственных стандартов Узбекистана).
За справками и по вопросам приобретения стандартов следует обращаться в ГП "Ахборот-маълумот маркази" агентства «Узстандарт»  по адресу: г.Ташкент, ул.Фаробий 333А, тел:249-18-66, e-mail: infocenter@standart.uz.