Ўзбекистон стандартлаштириш, метрология ва сертификатлаштириш агентлиги бош директорининг 2016 йил 27 апрелдаги “Текширувдан (қиёслашдан) ўтказилиши лозим бўлган ўлчаш воситалари туркумларининг рўйхатини тасдиқлаш ҳақида” 232-сон Буйруғи Ўзбекитстон Республикаси Адлия вазирлиги томонидан 2016 йил 4 майда рўйхатдан ўтказилди, рўйхат рақами № 2782 (Ўзбекистон Республикаси қонун ҳужжатлари тўплами, 2016 йил, 18-сон, 208-модда).
Ҳужжатда Ўзбекистон Республикасининг “Метрология тўғрисида”ги Қонунига асосан, текширувдан (қиёслашдан) ўтказилиши лозим бўлган ўлчаш воситалари туркумларининг рўйхати, уларнинг қиёслашлараро интервали муддати билан келтирилган.

Министерством юстиции Республики Узбекистан от 04.05.2016 г. за №2782 зарегистрирован Приказ генерального директора Узбекского агентства стандартизации, метрологии и сертификации от 27.04.2016 г. №232 «Об утверждении перечня групп средств измерений (сопоставлений), подлежащих поверке» (Собрание законодательства Республики Узбекистан, 2016 г., № 18, ст. 208).
В документе представлен перечень групп средств измерений, подлежащих обязательной государственной поверке в соответствии с Законом Республики Узбекистан «О метрологии», с указанием периодичности проведения поверки.