Ҳурматли истеъмолчи, ”Ўзстандарт” агентлиги Пойтахтимиз бозорларида саратон касаллигини келтириб чиқарувчи, болалар уйинчоқлари сотилаётганлигини аниқлади!!!
“Ўзстандарт” агентлиги, “Ўзбекистон Истеъмолчилар Ҳуқуқларини ҳимоя қилиш жамиятлари Федерацияси” билан ҳамкорликда Тошкент шаҳрида жойлашган “Ўрикзор” бозорида сотилаётган болалар ўйинчоқларини белгиланган талабларга мувофиқлигини аниқлаш мақсадида, қуйидаги болалар ўйинчоқларининг хариди амалга оширилди.
№ |
Маҳсулот номи |
Харид қилинган ўйинчоқлар. |
Болалар шақилдоғи |
2 |
Болаларнинг чийилдоқ коптоги |
3 |
Қўғирчоқлар тўплами |
4 |
Қурол аслаҳалар тўплами |
5 |
Ёниб турувчи полимердан “типратикан” |
Юқорида кўрсатилган маҳсулотлар Вазирлар Маҳкамасининг “Сертификатлаштириш тартиботлари ва сифат менежменти тизимларини жорий этишни такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Қарорининг 1-иловасида келтирилган мажбурий сертификтланадиган маҳсулотлар рўйхатига киритилган бўлсада, маҳсулотларнинг сифати ва хавфсизлигини тасдиқловчи мувофиқлик сертификати ва санитар-эпидемологик хулосаларисиз сотилётганлиги аниқланди.
Афсуски, харид қилинган болалар учун ўйинчоқлар меъёрий ҳужжатлар талабига номувофиқ деб топилди.
Меъёрий ҳужжат ГОСТ 25779-90 “Ўйинчоқлар. Умумий хавфсизлик талаблари ва синов услуллари” нинг талаби бўйича ўйинчоқларда бурмалар ва ёриқлар бўлмаслиги керак.
Республика ССМ ДК қошидаги синов мажмуасининг синов натижаларига кўра, барча ўйинчоқларда бурма ва ёриқлар мавжудлиги аниқланди.
Юқорида аниқланган бурма ва ёриқлар болаларнинг қўл териси ва тана қисмларининг шикастланишига олиб келади.
Меъёрий ҳужжат СанПиН 0287-10 “Болалар соғлиги учун ўйинчоқлар хавфсизлигига қўйиладиган санитария-гигиена талаблари.” бўйича формальдегид миқдори 0,003 mg/m3 бўлиши керак, аммо Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги тиббиёт санитария бирлашмаси санитария-эпидемиология станцияси қошидаги аккредитатланган синов лабораториясининг синов натижаларига кўра юқоридаги ўйинчокларда 0,031 mg/m3, яъни меёрий ҳужжат кўрсатгичидан болалар ўйинчоқлари ўн баравар юқорилиги аниқланди.
Умумжаҳон Соғлиқни Сақлаш Ташкилотига қарашли Саратон касаллигини ўрганиш агентлигининг хабарига кўра формальдегид инсон организмида саратон касаллигини келтириб чиқарувчи асосий омил ҳисобланади.
Айниқса болалар организми ҳар хил захарлар билан курашиш учун зайиф бўлганлиги учун формальдегид бола танасида тўпланганда йўталиш, гижжалар, бронхиал астма каби касалликни жадал ривожланишига олиб келади. Бундан ташқари, ранг ўзгариши, толиқиш, нафас қисиш, бош оғриғи, уйқусизлик ва ҳаттоки онгининг зайифлашишигача олиб келади. Буларнинг барчаси организмда формальдегид тўпланиши натижасида юзага келади.
Истеъмолчиларга тавсиялар.
Ота-оналар томонидан болаларга ўйинчоқ харид қилиш жараёнида огоҳ бўлишлари ва ўйинчоқни ҳарид қилишдан олдин, фойдаланиш тавсияномасини ва ундаги огоҳлантирувчи ёзувларни ўрганиб чиқишлари тавфсия этилади. Энг муҳим омиллардан бири бу боланинг ёшини инобатга олишдир, чунки майда қисмлардан ташкил топган ўйинчоқлар бола организимига жиддий таъсир кўрсатиши мумкин.
Шу йўсинда болалар ўйинчоқларини танлашда қуйидагиларга эътибор қаратиш лозим:
-Ўйинчоқни бузилмаган қадоқда бўлиши;
- Қадоқ ёрлиғидаги маълумотлар давлат тилида, фойдаланиш тавфсиялари кўрсатилган ҳолда, қандай хом ашиёлардан тайёрланганлиги (пластмасс, резина, ёғоч ва х.к) ва мажбурий тарзда ишлаб чиқарувчи тўғрисида маълумотлар бўлиши шарт.
- Ўйинчоқлардаги кучли ҳид ва бўёқларни қўлга юқиши ота-оналарни ҳушёрликка чақириши лозим. Бу ҳолатда ишлаб чиқарувчилар томонидан хавфсиз бўлмаган бўёқлар ишлатилган бўлиши ва технологик жараён бузилган бўлиши ҳам мумкинлигини англатади. Сифати шубҳали ўйинчоқлар болаларнинг соғлиғига жиддий зарар етказиши мумкин.
- Агар сиз сифатсиз ўйинчоқ маҳсулотларини харид қилган бўлсангиз (бўёғи қўлга юқадиган, кимёвий ҳидга эга, ёрлиғи бўлмаган ёки ёрлиғида тўлиқ маълумот берилмаган, мувофиқлик сертификатига эга бўлмаган ва х.к.) “Ўзстандарт” агентлигининг ишонч телефонига (998-71)-1502300 ёки “Ўзбекистон Истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш Федерацияси” нинг–1091 ишонч телефонига мурожаат қилишингизни сўраймиз.

Уважаемые потрбители, на рынках города Ташкента выяснилась продажа детских игрушек, опасных для здоровья детей!!!
Агенством «Узстандарт» совместно с “Федерацией обществ защиты прав потребителей Узбекистана” на рынке «Урикзар» находящиеся в городе Ташкенте, в целях проведения физико-химичеких и санитарно гигиенических испытаний были преобретены нижеследующие детские игрушки.
№ |
Наименование товара |
Рисунки приобретенных игрушек |
1 |
Погремушка |
2 |
Мячик пишалка детская |
3 |
Набор кукол «Монстр» |
4 |
Набор оружие из пластмасс |
5 |
“Ёжик” мигалка из полимера |
В соответсвтвии приложения №1 к Постанавлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 28.11.2017 г. №122 «О дополнительных мерах по совершенствованию процедур сертификации и внедрения систем менеджмента качества» детские игрушки входят в перечень обязательной сертификации, но на торговых точках города были выявлены продажа товаров, не имеющих документов удостоверяющие безопасности продукции, а именно сертификатов соответствия и санитарно-эпидемиологических заключений.
К сожелению преобретенные детские игрушки не соответствовали показателям нормативных документов.
По результатам протоколов испытаний комплексной испытательной лаборатории при ГП «Республиканский ЦИС» игрушки не соответствовали требованиям нормативного документа ГОСТ 25779-90 «Игрушки. Общие требования безопасности и методы контроля» по показателю «Доступность кромки». игрушки не должны иметь заусенцев и трещин».
Опасность выявленных несоответствий представляется в том, что заусенцы и трещины на игрушках могут поранить кожу руки и тела ребенка.
Согласно нормативному документу СанПиН 0287-10 “Санитарно-гигиенические требования к безопасности игрушек (игр) для здоровья детей”. показатель «Содержание формальдегида» не должно превышать 0,003 mg/m3. К сожалению, по результатам испытаний санитарно-гигиенической лаборатории СЭС МСО при Министерстве Здравоохранения Республики Узбекистан выявлено, что в вышеуказанных детских игрушках содержание формальдегида составляет 0,031 mg/m3, что превышает норму в 10 раз.
Формальдегид официально считается канцерогеном, то есть веществом, вызывающим рак. Об этом заявило Международное агентство по исследованию рака, входящее во Всемирную организацию здравоохранения.
Дети более чувствительны к окружающей среде, поэтому и влияние формальдегида на организм ребенка заметнее.
При накоплении формальдегида детский организм вызывает кашель, спазм бронхов, рвоту, развитие бронхиальной астмы. Кроме того, бледность, упадок сил, затрудненное дыхание, головную боль, судороги по ночам, и даже бессознательное состояние.
Рекомендация потребителю при покупке детских игрушек.
Родителям необходимо быть очень бдительными и, прежде чем приобрести игрушку следует внимательно изучить инструкцию по эксплуатации и предупредительные надписи, чтобы убедиться в ее безопасности для своего ребенка. Очень важно учитывать возраст ребенка, так как наличие мелких съемных деталей может привести к трагическим последствиям.
Таким образом, при выборе детских игр и игрушек необходимо обратить внимание на следующие параметры:
- наличие и состояние упаковки – без повреждений;
- информация на упаковке – должна быть изложена на Государственном языке с указанием, для какого возраста ребенка предназначена игрушка. Особенности эксплуатации, из каких материалов изготовлена (пластмассовая, резиновая, деревянная и т.д.). Обязательно должна быть указана информация о производителе.
Сильный запах у игрушки, следы краски на руках должны насторожить родителей. Возможно, производитель нарушил технологию производства игрушек, или использовал небезопасные красители. Такую игрушку не стоит покупать. Игрушки сомнительного качества могут нанести серьезный вред здоровью вашего ребенка.
В случае если Вы приобрели детскую игрушку ненадлежащего качества (с признаками нестойкости окрашивания, имеющую специфический химический запах, с отсутствующей или ненадлежащей маркировкой, не имеющей сертификата соответствия и т.п.) рекомендуем обратиться в агентства «Узстандарт» по телефону доверия –(998-71)-1502300 или в «Федерация обществ по защите прав потребителей Узбекистана» по телефону доверия–1091.