Жорий йилнинг 7 март куни “Ўзстандарт” агентлигида Халқаро атом энергетикаси агентлиги (МАГАТЭ) ташаббуси билан МАГАТЭ нинг техник ҳамкорлик дастурлари бўйича менежери – жаноб Кристоф Самба Хенрих ва МАГАТЭ ядровий ёқилғи цикли ва чиқиндилар технологияси бўйича эксперт – жаноб Умар Салихбаев билан учрашув бўлиб ўтди.
Ушбу учрашувда “Ўзстандарт” агентлиги томонидан ўзаро ҳамкорликни кенгайтириш, шу жумладан 2018-2019 йилларга мўлжалланган техник ҳамкорлик лойиҳаси МАГАТЭ UZB6015 «Ўзбекистон Республикасида дозиметрли иккиламчи эталонли лабораторияни ташкил этиш» (Establishing the Secondary Standards Dosimetry Laboratory) доирасида қизиқиш билдирилди.
Ушбу лойиҳа доирасида Ўзбекистон миллий метрология институти дозиметрик лабораториясини рентген ва гамма нурланишли эталонлар билан жиҳозлантириш, шу билан бирга мутахассислар малакасини ошириш, ўқитиш (амалиёт ўташ) ва халқаро давлатлар етакчи метрология ташкилотларининг илмий семинарларида қатнашиш кўзда тутилган. Лойихани амалда қўллаш натижасида фойдали қазилмалар ишлаб чиқариш, меҳнат ҳавфсизлиги ва соғлиқни сақлаш соҳасида қўлланиладиган ионловчи нурланишли ўлчаш воситаларининг янги қиёслаш ва калибрлаш усуллари тадқиқ этилади.
Жаноб Кристоф Самба Хенрих турли йўналишларда Халқаро атом энергетикаси агентлиги ва “Ўзстандарт” агентлиги ўртасида ўзаро ҳамкорликни кенгайтириш бўйича тайёрлигини билдирди.
Учрашув давомида барча йўналишларда фикр алмашинилди ва натижада керакли шартнома ва битимларни қайта шакллантириб имзолаш бўйича қарор қабул қилинди.

7 марта текущего года в Агентстве «Узстандарт» по инициативе Международного агентства по атомной энергетики (МАГАТЭ) состоялось встреча с Менеджером по Программам технического сотрудничества МАГАТЭ – господином Кристоф Самба Хенрих, и экспертом по ядерным топливным циклам и технологиям отходов МАГАТЭ – господином Умар Салихбаевым.
На данной встрече со стороны Агентства «Узстандарт» выражена заинтересованность в расширении сотрудничества между сторонами, в том числе в рамках проекта технического сотрудничества МАГАТЭ UZB6015 «Создание дозиметрической лаборатории вторичных эталонов Республики Узбекистан» (Establishing the Secondary Standards Dosimetry Laboratory) рассчитанного на 2018-2019 годы.
В рамках указанного проекта предусмотрено оснащение лаборатории дозиметрии Узбекского национального института метрологии эталонами рентгеновского и гамма излучений, а также повышение квалификации, обучение (стажировка) специалистов и участие в научном семинаре в ведущих метрологических учреждениях зарубежных стран. В результате реализации проекта будут освоены новые методы поверки и калибровки установок и средств измерений ионизирующих излучений, используемых в сферах добычи полезных ископаемых, безопасности, охраны труда и здравоохранения.
Г-н Кристоф Самба Хенрих подтвердил готовность в установлении тесного взаимодействия и расширении сотрудничества по всем направлениям деятельности между Международным агентством по атомной энергетики и Узбекским агентством стандартизации, метрологии и сертификации.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по всему спектру вопросов, и по результатам принято решение о проработке и подписании соответствующих соглашений и договоренностей.