2018 йил 4 апрелда «Ўзстандарт» агентлигида Франциянинг «Бюро Веритас» (BUREAU VERITAS) компанияси вакиллари: ҳудудий директорлар Аттила Онат, Руслан Даминов ва катта Вице-президент Инджи Догусан билан учрашув бўлиб ўтди.
Маълумот учун: «Бюро Веритас» компанияси 1828 йилда ташкил этилган бўлиб, ўлчовлар, инспекция ва сертификатлаштириш соҳасида етакчи компаниялардан бири ҳисобланади. Ушбу компания сертификатлаштириш, саноат аудити, техник инспекция, текник назорат соҳасиларида хизмат кўрсатади.
Учрашувда агентлик томонидан «Ўзстандарт» агентлигининг Бош директори ва ходимлари, шунингдек «Ўзбекистон миллий ментрология институти» давлат корхонаси («ЎзММИ» ДК) ва «Республика синов ва сертификатлаштириш маркази» давлат корхонаси («РССМ» ДК) раҳбарлари ва мутахассислари иштирок этди.
Ушбу учрашувда «Бюро Веритас» компаниясининг фаолияти тўғрисида, хусусан қоида ва стандартларга амал қилиш, хавфларни камайтириш, меҳнат унумдорлигини ошириш ва барқарор ривожланишга кўмаклашишнинг инновацион ечимлари тўғрисида ахборот тақдим этилди, шунингдек тақдимот ўтказилди.
Ўз навбатида «ЎзММИ» ДК ва «РССМ» ДК ходимлари метрология ва сертификатлаштириш соҳасида ҳамкорлик қилиш ва қўшма ўлчаш (калибрлаш) ва синаш лабораторияларини яратиш учун истиқболли лойиҳалар тўғрисида презентация кўринишида ахборот тақдим этишди. Учрашув борасида «Бюро Веритас» компаниясининг вакиллари томонлар ўртасидаги ҳамкорликни, шу жумладан техник ҳамкорлик ва техник воситаларнинг электр магнит мос келувчанлиги параметрларини ўлчаш/синаш бўйича қўшма лаборатория яратиш ҳамда амалга оширилиши 2018-2019 йилларга режалаштирилган, ўлчаш функцияларига эга тиббий техниканинг метрологик текширувдан ва даврий синовдан ўтказиш лойиҳалари бўйича ҳамкорликни ривожлантиришга манфаатдор эканликларини билдирдилар.
Кўрсатилган лойиҳалар доирасида «ЎзММИ» ДК ва «РССМ» ДК негизида лаборатория яратилиши, замонавий ўлчаш ва синаш ускуналари билан жиҳозланиши, мутахассисларнинг малакасини ошириш, ўқитиш (стажировка), илмий семинарларда иштирок этиш, шунингдек халқаро талабларга асосан СЕ маркировкасини қўллаш бўйича биргаликда ишлар бажарилиши кўзда тутилган.
Лойиҳаларни амалга ошириш натижасида метрологик текширув ва синовларнинг янги усуллари ўзлаштирилиб, бу ўз навбатида Ўзбекистон Республикасида ишлаб чиқариладиган ва республика ҳудудига олиб кириладиган маҳсулот сифатининг яхшиланишини таъминлайди.
Ж-б Аттила Онат «BureauVeritas» компанияси ва «Ўзстандарт» агентлиги ўртасида мустаҳкам алоқа ўрнатишга ва барча фаолият йўналишлари бўйича ҳамкорлик қилишга тайёрлигини тасдиқлади.
Учрашув натижаларига кўра Бюро Веритас ва «Ўзстандарт» агентлиги «Ўзбекистон миллий метрология институти» ДК ўртасида метрология ва ўлчашлар бирлилигини таъминлаш соҳасидаги ҳамкорлик бўйича Ўзаро англашув меморандуми имзоланди.

4 апреля 2018 г. в агентстве «Узстандарт» состоялась встреча с представителями компании «Бюро Веритас» (BUREAU VERITAS), Франция: региональными директорами Аттила Онат, Русланом Даминовым и старшим Вице-президентом Инджи Догусан.
Справочно. Компания «Бюро Веритас», основанная в 1828, является одним из мировых лидеров в области испытаний, инспекций и сертификации. Оказывает услуги в области сертификации, промышленного аудита, технической инспекции, технического надзора, инспекции и верификации судов и грузов, проверки соответствия стандартам в области качества, экологии, безопасности и охраны труда.
Во встрече, наряду с Генеральным директором А.Каримовым, приняли участие руководители подразделений аппарата агентства «Узстандарт», государственного предприятия «Узбекский национальный институт метрологии» (ГП «УзНИМ») и государственного предприятия «Республиканский центр испытаний и сертификации» (ГП «РЦИС»).
Представители компании «Бюро Веритас» представили информацию и провели презентацию о деятельности организации, в частности, об инновационных решениях соблюдения правил и стандартов, снижения рисков, повышения производительности и содействия устойчивому развитию.
В свою очередь специалисты ГП «УзНИМ» и ГП «РЦИС» представили презентацию о перспективных проектах для сотрудничества, в том числе созданию совместных измерительных (калибровочных) и испытательных лабораторий в области метрологии и сертификации.
В ходе встречи представители компании «Бюро Веритас» выразили заинтересованность в развитии сотрудничества между сторонами, в том числе в проектах технического сотрудничества и создания совместных лабораторий по измерению (испытанию) параметров электромагнитной совместимости технических средств, проведению метрологического контроля и периодических испытаний медицинской техники с измерительными функциями, реализация которых запланирована на 2018-2019 годы.
В рамках указанных проектов предусмотрено создание новых лабораторий на базе ГП «УзНИМ» и ГП «РЦИС», оснащение их современным измерительным и испытательным оборудованием, повышение квалификации и обучение (стажировка) специалистов, а также проведение совместных работ по применению маркировки CE, согласно международным требованиям.
Г-н Аттила Онат подтвердил готовность в установлении тесного взаимодействия и сотрудничества по всем направлениям деятельности между компанией «Bureau Veritas» и агентством «Узстандарт».
По результатам встречи подписан Меморандум о взаимопонимании между Бюро Веритас и ГП «Узбекский национальный институт метрологии» агентства «Узстандарт» по сотрудничеству в области метрологии и обеспечению единства измерений.