Ўзбекистон Республикасида “Ҳалол” стандартларини қабул қилиш ва амалиётга жорий этиш ишлари билан биргаликда ушбу стандартларга мувофиқ миллий сертификатлаштириш тизимини яратиш ишлари бошланган.
Республикамизда “Ҳалол” стандартларини қўлланилиши ихтиёрий равишда амалга оширилади.
“Ҳалол” белгиси остида ишлаб чиқарилган маҳсулотларнинг назорати амалдаги талабларга асосан мувофиқлик сертификатини берган идора томонидан амалга оширилади.
Экспорт қилувчи корхоналар ва фермер хўжаликларига амалий ёрдам кўрсатиш мақсадида “Ҳалол” стандартига асосан қуйидаги намуна шаклида процедура ҳужжатлари ишлаб чиқилди.
Ушбу ишлаб чиқилган ҳужжатлардан фойдаланган ҳолда, Сиз ўз корхонангизни сифат соҳасидаги сиёсатини белгилаб, “Ҳалол” стандартига асосан сифат менежменти ҳужжатларини ишлаб чиқишингиз мумкин.

С принятием и внедрением в практику стандарта «Халяль» в Республике Узбекистан ведется работа по созданию соответствующего направления в национальной системе сертификации.
Следует отметить, в республике Узбекистан применение стандарта «Халяль» проводится на добровольной основе.
Контроль за соответствием продукции, производимой под знаком «Халяль», действующим требованиям осуществляется со стороны органа, выдавшего сертификат соответствия.
С целью оказания практической помощи предприятиям – экспортёрам, фермерским хозяйствам, агентством «Узстандарт», основываясь на стандарте «Халяль», разработаны следующие типовые документы, которые могут быть использованы при подготовке к внедрению системы менеджмента безопасности пищевой и «Халяль» продукции: