“Ўзстандарт” агентлигининг 31.05.2016 йилдаги 05-763 сонли қарори билан Ўзбекистон Республикасининг давлат стандарти O’z DSt 16.11:2016 “Мувофиқликни баҳолаш. Турли хилдаги инспекция ўтказувчи идораларини ишлашига талаблар” қабул қилинди. Стандарт ISO/IEC 17020:2012 модификацияланган халқаро стандарт ҳисобланади ва 2017 йилнинг 1 январидан амалга киритилади.
Киритилаётган стандарт, барча турдаги инспекция органлари ваколатлигига (A, B, C), шунингдек барча босқичларда (лойиҳалаштириш, турини текшириш, бошланғич инспекция, фойдаланиш жараёнида инспекция ўтказиш ёки инспекцион назорат) уларнинг инспекцион фаолиятини бетарафлиги ва кетма-кетлигига талабларни ўрнатади.
Ушбу стандартни харид қилиш масалалари бўйича “Ўзстандарт” агентлигининг “Axborot – ma’lumot markazi” ДКга мурожаат қилишингиз мумкин: Тошкент ш., Фаробий кўч., 333А, тел: 227-16-61, 249-35-48, e-mail: infocenter@standart.uz.

Постановлением агентства «Узстандарт» от 31.05.2016 года №05-763 принят государственный стандарт Республики Узбекистан O’z DSt 16.11:2016 «Оценка соответствия. Требования к работе различных типов органов, проводящих инспекции». Стандарт является модифицированным международным стандартом ISO/IEC 17020:2012 и вводится в действие с 1 января 2017 года.
Вводимый стандарт устанавливает требования к компетентности инспекционных органов всех типов (А, В, С), а также к беспристрастности и последовательности их инспекционной деятельности на всех этапах (проектирование, исследование типа, первоначальная инспекция, инспекция в процессе эксплуатации или инспекционный контроль).
По вопросам приобретения стандарта следует обращаться в ГП "Ахборот-маълумот маркази" агентства «Узстандарт» по адресу: г.Ташкент, ул.Фаробий 333А, тел: 227-16-61, 249-35-48, e-mail: infocenter@standart.uz.