Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 26 майдаги ПҚ-3012-сонли “2017-2021 йилларда иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳаларда энергиясамарадорликни ошириш, қайта тикланувчи энергетика соҳасини ривожлантириш чоралари дастури тўғрисида”ги Қарори иловасидаги чора-тадбирлар режасини 27-банди ижросини таъминлаш мақсадида, “Энерготажамкор маҳсулотлар ва технологиялар рўйҳатини тузиш уларни сертификатлаш ва Мажбурий Энергомаркировка тизимини жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Вазирлар Маҳкамасининг Қарор лойиҳаси ишлаб чиқилди ва Ўзбекистон Республикаси норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳалари муҳокамаси порталида жойлаштирилди.
Лойиҳада қуйидагилар кўзда тутилган:
- сертификатлаштирилиши мажбурий бўлган энергосамарадорлик техник кўрсаткичларини ва синфини аниқловчи Ўзбекистон Республикаси ҳудудида ишлаб чиқариладиган, импорт қилинадиган ва сотиладиган энерготежамкор маҳсулотлар (ускуналар, товарлар) рўйхати тасдиқланиши;
- энерготежовчи маҳсулотларни энергомаркировка қилиш ва ҳарид қилиш бўйича энергия самарадорлик синфига бўлган талабларни белгиловчи стандартлаштириш норматив ҳужжатларнинг “Энергия тежаш миллий компанияси” АЖ билан мажбурий келишилиши;
- техник ҳужжатларида, ёрлиғида ва маркировкасида энергия самарадорлик синфига шунингдек, “G”, “F” ва “E” энергосамарадорлик синфига мансублиги кўрсатилмаган маиший электр анжомларнинг Ўзбекистон Республикаси ҳудудида реализация қилинишини босқичма-босқичма таъқиқланиши;
- энерготежамкор маҳсулотларнинг давлат ва хўжалик бошқармалари томонидан харид қилиниши бўйича давлат буюртмаларининг шакллантирилиши ҳақидаги тартибнинг ишлаб чиқилиши.

Во исполнение Комплекса мер по развитию использования возобновляемых источников энергии и повышению энергоэффективности в отраслях, экономики и социальной сфере на 2017-2021 годы, утвержденного постановлением Президента Республики Узбекистан от 26 мая 2017 года № ПП-3012 «О программе мер по дальнейшему развитию возобновляемой энергетики, повышению энергоэффективности в отраслях экономики и социальной сферы на 2017-2021 годы», агентством «Узстандарт» разработан и размещен для обсуждения на правительственном портале проект постановления Кабинета Министров «О мерах по расширению внедрения системы обязательной энергетической маркировки, сертификации и определению перечня энергосберегающей продукции и технологий».
Проектом предусмотрены:
• утверждение Перечня энергосберегающей продукции (оборудования, товаров) и технологий, производимых, импортируемых и реализуемых на территории Республики Узбекистан, подлежащих обязательной сертификации и определению класса или технических показателей энергоэффективности;
• обязательное согласование нормативных документов по стандартизации, устанавливающих требования к классу энергоэффективности и энергомаркировке энергосберегающей продукции и технических заданий на её закупку с АО «Национальная энергосберегающая компания»;
• введение постепенного запрета на реализацию на территории Республики Узбекистан бытовых электроприборов в технической документации, в маркировке и на этикетках которых отсутствует информация о соответствующем классе энергоэффективности, а также с классом энергоэффективности «G», «F» и «E»;
• разработка порядка формирования государственного заказа по закупке органами государственного и хозяйственного управления энергосберегающей продукции.