Республиканинг спорт ва таълим муассасаларини сифатли спорт асбоб-ускуналари билан таъминлаш, халқаро сифат стандартларига ва фойдаланиш хавфсизлигига жавоб берадиган замонавий спорт асбоб-ускуналари ва анжомлари ишлаб чиқаришни ташкил этиш мақсадида Вазирлар Маҳкамаси томонидан 2016 йил 14 июнда “Халқаро сифат стандартларига ва фойдаланиш хавфсизлигига жавоб берадиган спорт асбоб-ускуналари ва анжомлари ишлаб чиқаришни таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 202-сонли қарори қабул қилинди (кейинчалик - қарор).
Ушбу қарор билан Вазирлар Маҳкамасининг 2011 йил 28 апрелдаги 122-сон қарори билан тасдиқланган "Мажбурий тартибда сертификатланадиган, Ўзбекистон Республикаси ҳудудида ишлаб чиқариладиган ва унга олиб кириладиган маҳсулотлар турлари рўйхати"га ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди.

В целях обеспечения спортивных и образовательных учреждений республики качественным спортивным инвентарем, организации выпуска современного спортивного оборудования и инвентаря, отвечающих международным стандартам качества и безопасности эксплуатации, Кабинетом Министров Республики Узбекистан принято постановление от 14 июня 2016 года №202 «О мерах по обеспечению производства спортивного оборудования и инвентаря, отвечающих международным стандартам качества и безопасности эксплуатации» (далее Постановление).
Постановлением внесены изменения и дополнение в "Перечень производимых в Республике Узбекистан и ввозимых на ее территорию видов продукции, подлежащих обязательной сертификации", утвержденный постановлением Кабинета Министров от 28 апреля 2011 г. № 122.