Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2016 йил 31 мартдаги 99-сонли “Дон хавфсизлиги тўғрисидаги умумий техник регламентни тасдиқлаш ҳақидаги” қарорини бажариш мақсадида, “Ўзстандарт” агентлиги ва ваколатли идоралар билан биргаликда таҳлил ўтказилди ҳамда донга мажбурий талабларни ўрнатадиган ва ушбу умумий техник регламент амалга киритилганидан сўнг ихтиёрий қўлланиш характерига эга бўладиган стандартлаштириш бўйича меъёрий ҳужжатлар рўйхати аниқланди.
2017 йилнинг 1 октябридан мажбурий характерни йўқотадиган ва “Дон хавфсизлиги тўғрисидаги” умумий техник регламент амалга киритилганидан сўнг ўрнатилган тартибда ихтиёрий қўлланиш характерига эга бўладиган стандартлаштириш бўйича меъёрий ҳужжатларнинг рўйхати билан бизнинг сайтимизда “Техник жиҳатдан тартибга солиш” – “Техник регламентлар” бўлимида танишиб чиқиш мумкин.

Во исполнение постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 31 марта 2016 г. №99 «Об утверждении общего технического регламента о безопасности зерна», Агентством «Узстандарт» совместно с уполномоченными органами проведен анализ и утвержден перечень нормативных документов по стандартизации, устанавливающих обязательные требования к зерну и приобретающих добровольный характер применения после введения в действие указанного общего технического регламента.
С перечнем нормативных документов по стандартизации, которые с 1 октября 2017 года утрачивают обязательный характер и приобретают добровольность применения в установленном порядке, после введения в действие Общего технического регламента «О безопасности зерна» можно ознакомиться на нашем сайте в разделе «Техническое регулирование» - «Технические регламенты».