“Ўзстандарт” агентлиги “Қўқон синов ва сертификатлаштириш маркази” давлат корхонасининг (“Қўқон ССМ” ДК) синов базасини ривожлантириш режа дастурига мувофиқ, Калибрлаш лабораториялари мажмуасини қўшимча таъминлаш мақсадида Францияда ишлаб чиқарилган “SATAM” русумли суюқлик ҳисоблагичи харид қилинди.
“SATAM” суюқлик ҳисоблагичи суюқлик ҳажмларини қиёслаш ва калибрлаш учун мўлжалланган бўлиб, гидро ҳажмли эркин парракли хилдаги ҳисоблагичдан иборатдир.
“SATAM” суюқлик ҳисоблагичини амалиётга татбиқ етиш евазига “Қўқон ССМ” ДК қошидаги калибрлаш лабораториялари мажмуасининг аккредитация доирасини кенгайтириш имконияти яралади, ҳамда ўлчовларнинг аниқлик даражаси ошади.

В соответствии с Планом развития испытательной базы, Государственным предприятием «Кокандский центр испытаний и сертификации» (ГП «Кокандский ЦИС») агентства “Узстандарт” для дооснащения Комплекса калибровочных лабораторий приобретён счётчик жидкости “SATAM” (производство Франция).
Счетчик жидкости “SATAM” предназначен для поверки и калибровки объема жидкостей и представляет собой гидро объемный счетчик свободного лопастного типа.
Введение в эксплуатацию счетчика жидкости “SATAM” позволит расширить область аккредитации Комплекса калибровочных лабораторий при ГП «Кокандский ЦИС», а также повысить уровень точности измерений.