2018 йил 12-13 ноябр кунлари Қирғизстон Республикасининг Бишкек шаҳрида Ўзбекистон, Тожикистон, Қирғизстон ва Қозоғистон минтақавий ишчи гуруҳининг учинчи йиғилиши бўлиб ўтди.
Унинг ишида келгусидаги ҳамкорлик режалари ва тижорат сифат стандартларини илгари суриш, ҳамда минтақада қишлоқ ҳўжалиқ маҳсулотларининг тақдимоти бўйича мувофиқлаштирилган позицияни ишлаб чиқишни муҳокама қилинди.
Йиғилиш иштирокчилари 2017-2018 йилларда амалга оширилган ишларни сарҳисоб қилдилар, янги ва қуритилган қишлоқ ҳўжалик маҳсулотларига оид бир қатор тушунтириш материаллар лойиҳасини кўриб чиқдилар, ишлаб чиқарувчилар, қайта ишлаб чиқарувчилар ва экспорт қилувчилар ўртасида ЕИК БМТ стандартларини кенгроқ билиш учун стратегия ва ҳамкорликдаги тадбирлар режаси ишлаб чиқдилар.
Минтақавий ишчи гуруҳ йиғилишига Тожикистон, Қирғизстон ва Қозоғистондан келган иштирокчилар билан бирга «Ўзстандарт» Агентлиги, Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ ҳўжалиги вазирлиги, «Ўзбекозиқовқатхолдинг», тадбиркорлар уюшмалари, шунингдек қишлоқ ҳўжалик маҳсулотларини ишлаб чиқарувчилар, қайта ишловчилар ва экспорт қилувчилар вакиллари қатнашдилар.
Ушбу учрашув “CANDY - IV”- қайта ишлов бериш соҳасида экспортга йўналтирилган ўрта ва кичик бизнес корхоналари учун маҳсус ва кенг қўлламли хизматлар-Марказий Осиёда бизнес воситачилик ташкилотларини кенгайтирилган қўллаб-қувватлаш дастури” Hilfswerk International ҳалқаро ташкилоти доирасида“Марказий Осиё-Инвест-IV” Европа Иттифоқининг молялаштирилган дастури ҳамда Финляндия Ҳукумати ва "GIZ Минтақавий Дастури томонидан молиялаштирилган “Кенгайтирилган Европа“: “Марказий Осиёда савдога кўмаклашиш” БМТ Тарққиёт Дастурининг Минтақавий Дастури билан биргаликда ташкил этилди.

С 12 по 13 ноября 2018 года в Бишкеке (Кыргызская Республика), состоялась третье заседание региональной рабочей группы, включающей представителей Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана  и Узбекистана для обсуждения планов дальнейшего сотрудничества и выработки согласованной позиции по продвижению коммерческих стандартов качества и товарного вида сельскохозяйственной продукции в регионе.
Встреча организована международной организацией Hilfswerk International в рамках проекта “Усовершенствованная программа поддержки бизнес-посреднических организаций в ЦА – специализированные и комплексные услуги для экспортно-ориентированных МСП в перерабатывающем секторе – CANDY - IV”, финансируемого программой Европейского Союза ”Центральная Азия – Инвест IV”, совместно с Региональным Проектом ПРООН “Расширенная Европа: Содействие Торговле в Центральной Азии”, финансируемого Правительством Финляндии и Региональной Программой GIZ «Упрощение процедур торговли в Центральной Азии».
Участники заседания подвели итоги проделанной работы за 2017 – 2018 гг., рассмотрели  проекты ряда пояснительных материалов по свежей и сушенной сельскохозяйственной продукции, разработали стратегию и планы совместных мероприятий по расширению знаний в области Стандартов ЕЭК ООН среди производителей, переработчиков и экспортёров.
Наряду со специалистами Агентства «Узстандарт» в работе региональной рабочей группы от Республики Узбекистан принимали участие специалисты Министерства сельского хозяйства РУз, ХК «Узбекозиковкатхолдинг», бизнес ассоциаций, а также  производители, переработчики и экспортёры сельскохозяйственной продукции региона.