Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2016 йилнинг 1 июндаги “Халқаро мева-сабзавот ярмаркасини ташкил этиш ва уни ҳар йили ўтказиб туриш чора-тадбирлари тўғрисида” ги қарорига асосан жорий йилнинг 12-14 июлъ кунлари пойтахтимизнинг “Ўзэкспомарказ”да халоқаро ярмарка ўз ишини бошлади.
Биринчи бор ташкил этилаётган мева-сабзавот ярмаркаси мамлакатимизда экологик тоза, истеъмоллик даражаси бўйича тенги йўқ поиз-сабзавот, мева ва узум маҳсулотлари етиштириш ва уларни қайта ишлаш имкониятларини хориждаги экспорт-импорт ва савдо компанияларига кўрсатиш ва уларни юртимизга жалб этиш имкониятларини беради.
Мазкур халқаро ярмарка ишида “Ўзстандарт” агентлиги ҳам фаол қатнашиб, жисмоний ва юридик шахсларга қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини экспорт қилиш жараёнларида стандартлаштириш, маҳсулотларни сертификатлаштириш ва метрология йўналишлари бўйича зарур маълумотларни бермоқдалар.

Во исполнение Постановления Президента Республики Узбекистан от 1 июня 2016 года № ПП-2539 « О мерах по организации и проведению на ежегодной основе Международной плодоовощной ярмарки», в столичном Узэкспоцентре 12 июля стартовала первая Международная плодоовощная ярмарка.
Главная цель мероприятия - ознакомление партнеров Узбекистана с огромным потенциалом производимых в республике и уникальных по своим потребительским свойствам свежих овощей, фруктов, виноградных и бахчевых культур, а также содействие созданию системы устойчивых и долгосрочных связей местных производителей с зарубежными покупателями плодоовощной продукции.
В рамках экспозиции ярмарки оформлен специальный стенд агентства «Узстандарт», подготовлены буклеты и раздаточный материал. Специалистами проводится консультирование участников ярмарки по вопросам применения международных стандартов на плодоовощную продукцию и ознакомление предпринимателей со специальными требованиями, предъявляемыми при импорте плодоовощной продукции в страны ЕС.