“Ўзстандарт” агентлигининг 2016 йил 18 июлдаги 05-777 сонли қарори билан алкогол маҳсулотлари соҳасида қуйидаги янги Давлат стандартлари жорий этилди:
- O’z DSt 3091:2016 “Озиқ-овқат хом ашёсидан ишлаб чиқарилган этил спирти ва спиртли ичимликлар. Органолептик таҳлил усуллари”. Ушбу стандарт озиқ-овқат хом ашёсидан ишлаб чиқарилган ректификатланган этил спирти, 95 фоизли ичимлик спирти, ҳамда спиртли ичимликлар – ароқлар, махсус ароқлар, виски, ром, ликёрароқ маҳсулотларига тааллуқли бўлиб, органолептик таҳлил усулларини белгилаб беради. Стандарт 2016 йил 1 августдан амалга киритилди (Илк бор);
- O’z DSt 944:2016 “Узум вакуум – суслоси. Техникавий шартлар”. Ушбу стандарт виночилик саноатида ишлатиш учун мўлжалланган узум вакуум-суслосига тааллуқлидир. Стандарт 2017 йил 1 мартдан амалга киритилади (O’z DSt 944:2010 ўрнига).

Постановлением агентства «Узстандарт» от 18.07.2016г. №05-777 зарегистрированы два государственных стандарта в области алкогольной продукции:
- O’z DSt 3091:2016 “Спирт этиловый из пищевого сырья и спиртные напитки. Методы органолептического анализа”. Стандарт распространяется на спирт этиловый ректификованный из пищевого сырья, 95 процентный этиловый питьевой спирт, а также спиртные напитки – водки, водки особые, виски, ром, ликероводочные изделия и введен в действие с 01.08.2016 года (впервые);
- O’z DSt 944:2016 “Вакуум-сусло виноградное. Технические условия”. Стандарт распространяется на вакуум – сусло виноградное, предназначенное для использования в винодельческой промышленности и вводится в действие с 01.03.2017 года (взамен O’z DSt 944:2010).
За приобретением стандартов следует обращаться в ГП “Axborot – ma’lumot markazi” агентства “Узстандарт” по адресу: г.Ташкент,ул. Фарабий., 333А, тел:249-18-66,