“Ўзстандарт” агентлигининг 2016 йил 5 августдаги 05-780 сонли қарори билан 2016 йил 1 сентябрдан қуйидаги Давлат стандартлари жорий этилди:
- O’z DSt ISO/IEC 27031:2016 “Ахборот технологияси. Хавфсизликни таъминлаш усуллари. Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини бизнесга жорий қилишга тайёрлиги бўйича бошқарувчилик кўрсатмалари”;
- O’z DSt ISO/IEC 27033-1:2016 “Ахборот технологияси. Хавфсизликни таъминлаш усуллари. Тармоқ хавфсизлиги. 1 – қисм. Шарҳ ва концепциялари”;
- O’z DSt ISO/IEC 27033-2:2016 “Ахборот технологияси. Хавфсизликни таъминлаш усуллари. Тармоқ хавфсизлиги. 2 – қисм. Тармоқ хавфсизлигини лойиҳалаштириш ва жорий этиш бўйича раҳбарий кўрсатмалар”;
- O’z DSt ISO/IEC 27033-3:2016 “Ахборот технологияси. Хавфсизликни таъминлаш усуллари. Тармоқ хавфсизлиги. 3 – қисм. Эталон тармоқ сценарийлари. Таҳдидлар, лойиҳалаштириш усуллари ва бошқарув масалалари”;
- O’z DSt ISO/IEC 27033-4:2016 “Ахборот технологияси. Хавфсизликни таъминлаш усуллари. Тармоқ хавфсизлиги. 4 – қисм. Хавфсизлик шлюзларини қўллаган ҳолда тармоқлараро хавфсизликни таъминлаш учун коммуникациялар”;
- O’z DSt ISO/IEC 27033-5:2016 “Ахборот технологияси. Хавфсизликни таъминлаш усуллари. Тармоқ хавфсизлиги. 5 – қисм. Виртуал ҳусусий тармоқларни қўллаган ҳолда тармоқлараро хавфсизликни таъминлаш учун коммуникациялар”.

С 1 сентября 2016 года вводится в действие серия новых Государственных стандартов в области информационной безопасности, зарегистрированных Постановлением агентства «Узстандарт» от 05.08.2016 года №05-780:
• O‘z DSt ISO/IEC 27031:2016 «Информационная технология. Методы обеспечения безопасности. Руководящие указания по готовности информационно-коммуникационных технологий к обеспечению непрерывности бизнеса»;
• O‘z DSt ISO/IEC 27033-1:2016 «Информационная технология. Методы обеспечения безопасности. Сетевая безопасность. Часть 1. Обзор и концепции»
• O‘z DSt ISO/IEC 27033-2:2016 «Информационная технология. Методы обеспечения безопасности. Сетевая безопасность. Часть 2. Руководящие указания по проектированию и внедрению сетевой безопасности»;
• O‘z DSt ISO/IEC 27033-3:2016 «Информационная технология. Методы обеспечения безопасности. Сетевая безопасность. Часть 3. Эталонные сетевые сценарии. Угрозы, методы проектирования и вопросы управления»;
• O‘z DSt ISO/IEC 27033-4:2016 «Информационная технология. Методы обеспечения безопасности. Сетевая безопасность. Часть 4. Коммуникации для обеспечения безопасности между сетями с применением  шлюзов безопасности»;
• O‘z DSt ISO/IEC 27033-5:2016 «Информационная технология. Методы обеспечения безопасности. Сетевая безопасность. Часть 5. Коммуникации для обеспечения безопасности между сетями с применением виртуальных частных сетей».
Стандарты разработаны ГУП “UZINFOCOM» Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан и являются  модифицированными по отношению к соответствующим международным стандартам.
За приобретением стандартов следует обращаться в ГП “Axborot – ma’lumot markazi” агентства “Узстандарт” по адресу: г.Ташкент, ул.Фаробий 333А,