Туризмга бўлаётган қизиқиш, сайёҳлар оқимининг асосий қисми мусулмон мамлакатларидан эканлиги, “ҳалол туризм”ни ривожлантириш ва салоҳиятини юксалтириш мақсадида, SMIIC ташкилоти томонидан "OIC/SMIIC 9:2019, Halal Tourism Services – General Requirements" стандарти қабул қилинди.  Ушбу стандарт SMIIC ташкилотининг Туризм ва Туризмга оид масалалар (ТС 5) техник қўмитаси томонидан ишлаб чиқилди.
Ислом Ҳамкорлик Ташкилоти (ИҲТ) мамлакатлари орасида Global Muslim Travel Index 2019 рейтингига асосан  Ўзбекистон  зиёрат туризми бўйича дунёдаги  кучлик 10 таликдан ўрин олган.
Янги стандарт хақидаги қўшимча маълумот олиш учун қуйидаги ҳаволага ўтишингиз  мумкин-  https://www.smiic.org/index.php/en/content/595

SMIIC принял «OIC / SMIIC 9: 2019, Услуги халяльного туризма. Общие требования» для продвижения туризма и растущего числа туристов из мусульманских стран. Этот стандарт был разработан Техническим комитетом SMIIC по туризму и туристическим вопросам (TК 5).
Согласно рейтингу Организации исламского сотрудничества (ОИК) Глобального мусульманского туристического индекса 2019 года, Узбекистан входит в топ-10 в сфере туристического туризма в мире.
Для получения дополнительной информации о новом стандарте перейдите по следующей ссылке - https://www.smiic.org/index.php/en/content/595