“Ўзстандарт” агентлиги мутахассислари 2016 йилнинг 9-14 сентябр кунлари Хитойнинг Пекин шаҳрида бўлиб ўтган Халқаро Стандартлаштириш Ташкилоти – ISO нинг 39-Бош ассамблеясида иштирок этишди.
Маълумот учун: Халқаро Стандартлаштириш Ташкилоти – ISO га 1947-йил асос солинган бўлиб, халқаро стандартларни ишлаб чиқиш билан шуғулланувчи энг йирик ва мухим ахамиятли ташкилотлардан бири хисобланади. 163 та давлатларнинг стандартлаштириш бўйича Миллий органлари ISO нинг таркибига киради. “Узстандарт” агентлиги 1993 йилдан бери ISO нинг тўлаҳуқуқли аъзосидир. ISO нинг марказий котибиати Швецариянинг Женева шаҳрида жойлашган булиб, ISO фаолияти даврида 20 мингдан ортиқ стандартларни қабул қилган. Стандартларни яратиш дастури ишлаб чиқариш, қишлоқ хўжалиги, қурилиш, транспорт, атроф-муҳит, информацион технологиялари каби соҳаларни ўз ичига олади. ISO стандартларни яратиш тизими 3 мингдан ортиқ техник органлар, шунингдек 200 дан ортик ISO техник комитетлардан иборат.
ISO нинг 39-Бош ассамблеяси “Хитой ISO ҳафталиги” ишлари учун платформа бўлиб хизмат қилди. Ҳафталик давомида дунёнинг 160 дан ортиқ давлатидан стандартлаштириш соҳасидаги 700 тадан ортиқ мутахассислар ISO тизими ва хизматлари, маҳсулотларни стандартлаштириш соҳасидаги ривожланишнинг перспектив йўналишларини аниқлавчи мухим масалаларни ўзаро мухокама қилишди.
2016 йилнинг 12-13 сентябр кунлари бўлиб ўтган йиғилишда стандартлаштиришда давлат иштироки, давлатлараро ҳамкорлик, консенсус йўли билан қарорлар қабул қилиниши ва тажриба алмашиш билан боғлиқ бўлган стратегик саволлар кўриб чиқилди. Стандартлаштириш бўйича техник комитетнинг фаолиятида стандартларни ишлаб чиқариш соҳасида IT-технологияларининг замонавий восита сифатида қўлланишига алоҳида эътибор қаратилди. Шунингдек иштирокчи давлатлар вакиллари томонидан иқтисодиётнинг юқори технологик доираларида стандартлаштиришни ривожлантириш, шунингдек ҳудудий дастурлар билан боғлиқ юқори перспектив йўналишлари муҳокама қилинди.
“Хитой ISO ҳафталиги” доирасида “Ўзстандарт” агентлиги вакиллари ривожланаётган давлатлар масалалари бўйича қўмита - DEVCO, техник бошқариш Кенгаши йиғилиши, ҳамда очиқ сессияларда иштирок этишди.
ISO нинг 39-Бош ассамблеясида ISO президенти ва ISO Кенгашининг янги таркибини тайинлаш бўйича навбатдаги сайлов бўлиб ўтди. Овоз бериш натижаларига кўра, ISO нинг янги президенти этиб Канада вакили Жон Волтер танланди.

В период 9-14 сентября 2016 года в городе г. Пекине (Китай) делегация агентства «Узстандарт» приняла участие в работе 39-й Генеральной Ассамблеи Международной организации по стандартизации (ISO).
Для справки. Международная организация по стандартизации (International Organization for Standardization (ISO)) основана в 1947 году и является одной из самых крупных и значимых организаций, занимающихся разработкой международных стандартов. В состав ISO входят национальные органы по стандартизации из 163 стран. Республика Узбекистан, в лице агентства «Узстандарт» с 1993 года является полноправным членом ISO. Центральный секретариат ISO расположен в г.Женева (Швейцария). За время деятельности ISO принято более 20 тыс. стандартов. Программа разработки стандартов затрагивает такие области деятельности как промышленность, сельское хозяйство, строительство, транспорт, окружающая среда, информационные технологии и др. Система разработки стандартов ИСО насчитывает свыше 3 тыс. технических органов, в том числе более 200 технических комитетов ИСО.
39-я Генеральная Ассамблеи ISO послужила платформой для работы «Недели ISO в Китае". В течение недели более чем 700 представителей мирового сообщества в области стандартизации из 160 стран мира имели возможность совместного обсуждения актуальных вопросов, определяющих перспективные направления развития в области стандартизации продукции, услуг и систем ISO.
Центральным событием в рамках Недели ISO стало заседание 39-ой Генеральной Ассамблеи ISO 12-13 сентября 2016 г., на котором были рассмотрены стратегические вопросы, связанные с участием государства в стандартизации, взаимодействия на уровне стран, выработке консенсусных решений и обмену опытом. Отдельное внимание было уделено деятельности технических комитетов по стандартизации (ТК), внедрению IT-технологий, как современных инструментов в области разработки стандартов. Представители стран участниц обсудили наиболее перспективные направления, связанные развитием стандартизации в высокотехнологичных сферах экономики, а также региональные программы.
В рамках «Недели ISO в Китае" представители агентства «Узстандарт», также, приняли участие в заседании Комитета по вопросам развивающихся стран (DEVCO), Совета технического регулирования (TMB) и других открытых сессиях.
На 39-й Генеральной Ассамблее ISO состоялись очередные выборы Президента ISO и нового состава Совета ISO. По итогам голосования новым главой Международной организации по стандартизации избран Джон Уолтер (Канада).