Беморларнинг хавфсизлиги ISO ташкилотининг устувор йўналишларидан биридир. Тиббий жиҳозларнинг клиник синовлари кўплаб минтақавий ва миллий қоидалар ва талаблар билан қаътий тартибга солинади, улар ишлаб чиқарувчилар ва тадқиқотчилар, шунингдек клиник синовларда қатнашадиган бошқа томонлар томонидан риоя қилиниши керак.
ISO 14155, Инсонлар учун тиббий асбоблар бўйича клиник тадқиқотлар – Яхши клиник амалиёт ишлаб чиқарувчиларга клиник синовларни лойиҳалаш, ўтказиш ва ҳисобот беришдаги яхши клиник амалиётга риоя қилишда ёрдам беради.
Саноат соҳасида қўлланиладиган ISO 14155 стандарти сўнгги қоидаларни ва бошқа тегишли стандартларга киритилган ўзгартиришларни акс эттириш учун қайта кўриб чиқилган. Янгиланган версияда шунингдек, клиник тадқиқотлар иштирокчилари ва тиббий асбоб-ускуналардан фойдаланувчиларни ҳимоя қилиш ва белгиланган натижаларга эришишга ёрдам берадиган кўплаб қўшимча маълумотлар мавжуд.
Ушбу стандарт синов иштирокчиларининг ҳуқуклари, хавфсизлиги ва фаровонлигини кафолатлашга мўлжалланган ва клиник маълумотларнинг илмий асосланганлигини таъминлаш учун тегишли методология талабларини ўз ичига олади. Унда ҳомийлар ва тадқиқотчиларнинг мажбуриятлари белгилайди ва тадқиқот лойиҳаларида ахлоқий қўмиталар, тартибга солувчилар, хавфсизлик кенгашлари ва бошқа манфаатдор томонларнинг ролини аниқлайди.
ISO 14155 стандарти шунингдек, ушбу соҳадаги бошқа стандартлардаги ўзгаришлар, Европа тиббий асбобларини тартибга солиш, Европа клиник комиссиясининг яхши клиник амалиёт бўйича кўрсатмалари ва бошқа шунга ўхшаш АҚШнинг oзиқ-oвқат ва дори воситаларини назорат этиш бошқармаси кўрсатмалари билан мослаштирилди.
ISO 14155 стандарти ISO / TC 194 техник қўмитасида фаолият олиб борувчи 4 ишчи гуруҳи томонидан ишлаб чиқилиб янгиланган.
Мазкур халқаро стандартлар хақидаги қўшимча маълумот олиш учун “Ўзстандарт” агенгтлиги Халқаро хамкорлик бошқармасига, Ўзбекистон Стандартлар институтига ёки қуйидаги ҳаволага мурожаат қилишингиз мумкин https://www.iso.org/ru/news/ref2535.html

Безопасность пациентов является ключевым приоритетом ИСО. Клинические испытания медицинских приборов строго регулируются с множеством региональных и национальных правил и требований, которые должны соблюдаться производителями и исследователями, а также другими сторонами, участвующими в клинических испытаниях.
ИСО 14155, Клиническое исследование медицинских устройств для людей - Хорошая клиническая практика, помогает производителям соблюдать требования к надлежащей клинической практике при разработке, проведении клинических испытаний и представлении отчетности о них.
Стандарт ИСО 14155, широко используемый в промышленности, был пересмотрен с учетом последних изменений в нормативных документах и поправок к другим соответствующим стандартам. Обновленная версия также содержит множество дополнительных сведений и информации, предназначенных для обеспечения защиты участников клинических испытаний и пользователей медицинского оборудования, а также достижений намеченных результатов.
Этот стандарт призван гарантировать права, безопасность и благополучие участников испытаний и включает требования в отношении надлежащей методологии, обеспечивающей научную достоверность клинических данных. В нем определяются обязанности спонсоров и исследователей, и разъясняется роль комитетов по вопросам этики, регулирующих органов, советов по вопросам безопасности и других вовлеченных сторон в реализации исследовательских проектов.
ИСО 14155 был также приведен в соответствие с изменениями, внесенными в другие стандарты в этом секторе, а также с такими нормативными актами, как Европейское положение о медицинских приборах, Руководящие принципы Европейской комиссии по надлежащей клинической практике и другие аналогичные руководящие принципы Управления США по контролю над продуктами питания и лекарствами.
ИСО 14155 был разработан и обновлен рабочей группой РГ 4 (клинические исследования медицинских устройств на людях), функционирующей в составе технического комитета ИСО / ТК 194 (биологическая и клиническая оценка медицинских устройств).
Статья основана на информации Международной организации по стандартизации. Для получения дополнительной информации, пожалуйста, свяжитесь с Управлением международного сотрудничества Агентства «Узстандарт» или по следующей ссылке https://www.iso.org/ru/news/ref2535.html