Беларусь Давлат стандартлаштириш қўмитаси билан Ўзбекистон Техник жиҳатдан тартибга солиш агентлиги ўртасида имзоланган Ҳамкорлик дастури доирасида мувофиқликни баҳолаш ходимлари учун ISO/IEC 17025 “Синов ва калибрлаш лабораториялари компетентлигига қўйилган умумий талаблар” стандарти бўйича ўқув семинари ташкил этилди.
Ўқув семинари давомида Беларусь давлат аккредитация маркази экспертлари томонидан қуйидаги йўналишлар бўйича билим ва кўникмалар берилди:
- ISO/IEC 17025 стандарти умумий талаблари;
- Ўлчашлар ноаниқликларини баҳолаш бўйича ISO/IEC 17025 талаблари;
- Ўлчашлар ноаниқлигини ҳисоблаш усуллари;
- Лаборатория натижаларини ҳисоботларини шакллантириш;
- Лабораторияларнинг методлар танлаш шартлари;
- Валидация ва верификация методлари;
- Валидация жараёни ва бугунги кунда долзарб бўлган муаммолар.
Шу билан бирга мувофиқликни баҳолаш идораларини аккредитация қилиш соҳасидаги муносабатларни ҳалқаро стандартлардан келиб чиққан ҳолда такомиллаштириш масалалари ва бу соҳада Беларусь давлат аккредитация маркази тажрибаси бўйича фикр алмашилди.

В рамках Программы сотрудничества, подписанной между Государственным комитетом по стандартизации Республики Беларусь и Узбекским агентством по техническому регулированию, 8-10 июня текущего года для сотрудников по оценке соответствия был организован обучающий семинар по стандарту ISO/IEC 17025 «Общие требования к компетентности испытательных и калибровочных лабораторий».
В ходе обучающего семинара, специалисты Белорусского государственного центра аккредитации поделились знаниями и навыками по следующим направлениям:
- общие требования стандарта ISO / IEC 17025;
- требования ISO / IEC 17025 по оценке неопределенности измерений;
- методы расчета неопределенности измерений;
- составление отчетов о результатах лабораторных исследований;
- условия выбора методов лабораторий;
- методы валидации и верификации;
- процесс валидации и актуальные проблемы.
Также, стороны обменялись мнениями о совершенствовании отношений в области аккредитации органов по оценке соответствия, в соответствии с международными стандартами, и опытом Белорусского государственного центра аккредитации в этой сфере.