2016 йилнинг 7-9 декабр кунлари “Ўзстандарт” агентлигининг бош директори бошчилигидаги делегация Россия Федерациясининг Москва вилоятида бўлиб ўтган Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги (МДҲ) стандартлаштириш, метрология ва сертификатлаштириш Давлатлараро Кенгашининг 50-йиғилишида иштирок этишди.
Маълумот учун: Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги стандартлаштириш, метрология ва сертификатлаштириш Давлатлараро Кенгаши Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги ҳукуматлари раҳбарлари томонидан имзоланган “Стандартлаштириш, метрология ва сертификатлаштириш соҳасида келишилган сиёсат юритиш тўғрисидаги Битим”ига асосан 1992 йилнинг 13 мартида ташкил этилган. Битим МДҲ қатнашчи давлатларнинг стандартлаштириш, метрология ва сертификатлаштириш миллий органларининг манбаълари ва имкониятларини бирлаштириш, шунингдек ушбу соҳалар фаолиятида ягона техник сиёсат юритиш ваколатини берди. Битимда Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги стандартлаштириш, метрология ва сертификатлаштириш Давлатлараро Кенгаши – кўрсатилган фаолият соҳаларида МДҲ қатнашчи давлатларининг ишларини йўналтирувчи ва келишилган сиёсатни шакллантирувчи органини шакллантириш кўриб чиқилган. Ҳар йили стандартлаштириш, метрология ва сертификатлаштириш Давлатлараро Кенгаши доирасида МДҲ мамлакатларининг иқтисодий ҳамкорлиги учун шароит яратувчи ва савдо-сотиқда техник тўсиқларни бартараф этувчи бир ярим мингга яқин давлатлараро стандартлар – ГОСТлар (битим амал қилиш муддатида жами 12000 дан ортиқ ГОСТлар) қабул қилинган.
Стандартлаштириш, метрология ва сертификатлаштириш Давлатлараро Кенгашининг 50-йиғилиши ишида Ўзбекистон Республикаси қаторида бошқа МДҲ давлатлари(Азарбайжон Республикаси, Арманистон, Беларусия, Козоғистон, Қирғизистон, Молдова Республикаси ва Россия Федерацияси) стандартлаштириш бўйича миллий органларининг вакиллари, Стандартлаштириш, метрология ва сертификатлаштириш Давлатлараро Кенгашининг ижроия қўмитаси ва Стандартлаштириш, метрология ва сертификатлаштириш Давлатлараро Кенгашининг стандартлаштириш бўйича бюроси иштирок этди. Кузатувчи сифатида йиғилишда Евроосиё Экономик Комиссияси (ЕЭК) вакиллари техник тартибга солиш масалалари бўйича иштирок этди.
Йиғилишда техник тартибга солиш соҳасидаги, давлатлараро стандартлаштириш, метрология, мувофиқликни баҳолаш, аккредитация, техник регламент талабларига амал қилишни назорат қилиш бўйича келгусидаги ишларга тегишли 20 дан ортиқ масалалар кўриб чиқилди.
Жумладан:
- Метрологик таъминлаш соҳасидаги хукуматлараро битимлар тўғрисида;
- МДҲ қатнашчи давлатларинининг ўзаро савдо-сотиқи ва техник тўсиқлар тўғрисидаги битим лойиҳаси ҳақида;
- Давлатлараро стандартлдарни тарқатиш Тартиби лойиҳаси ва давлатлараро стандартлаштириш бўйича ҳужжатларни тарқатиш тўғрисидаги битим лойиҳаси ҳақида;
- “Аккредитацияланган мувофиқликни баҳолаш органларини ўзаро тан олиш тўғрисидаги битим” лойиҳаси ҳақида;

В период с 7 по 9 декабря 2016 года делегация агентства «Узстандарт» во главе с Генеральным директором – Хаитовым А.А. приняла участие в 50-ом заседании Межгосударственного совета по стандартизации, метрологии и сертификации СНГ (МГС), проходившем в Московской обл. (Российская Федерация).
Для справки: Межгосударственный совет по стандартизации, метрологии и сертификации СНГ создан 13 марта 1992 года, на основании «Соглашения о проведении согласованной политики в области стандартизации, метрологии и сертификации», подписанного Главами Правительств Содружества Независимых Государств. Соглашение позволило объединить потенциалы и ресурсы национальных органов по стандартизации, метрологии и сертификации государств-участников СНГ, а также осуществлять проведение единой технической политики в этих областях деятельности. Соглашением было предусмотрено создание Межгосударственного совета по стандартизации, метрологии и сертификации (МГС) – органа по формированию согласованной политики и координации работы государств – участников СНГ в указанных областях деятельности. Ежегодно в рамках МГС принимается более полутора тысяч межгосударственных стандартов - ГОСТ (в целом за период действия соглашения принято свыше 12000 ГОСТ), что способствует преодолению технических барьеров в торговле и создает условия для экономического сотрудничества стран СНГ.
В работе 50-го заседания МГС, наряду с представителями Республики Узбекистан, приняли участие представители национальных органов по стандартизации других стран СНГ (Азербайджанская Республика, Республика Армения, Республика Беларусь, Республика Казахстан, Кыргызская Республика, Республика Молдова, Российская Федерация), Исполкома СНГ и Бюро по стандартам МГС. В качестве наблюдателей на заседании присутствовали представители Евразийской Экономической Комиссии (ЕЭК) по вопросам технического регулирования.
На заседании рассмотрено более 20 вопросов, касающихся дальнейшей работы в области технического регулирования, межгосударственной стандартизации, метрологии, оценке соответствия, аккредитации, надзору и контролю за соблюдением требований технических регламентов, норм и правил в государствах-членах СНГ.
Среди рассмотренных вопросов, такие как:
- О межправительственных Соглашениях в области метрологического обеспечения;
- О проекте Соглашения о технических барьерах во взаимной торговле государств – участников Содружества Независимых Государств;
- О проекте Соглашения о распространении документов по межгосударственной стандартизации и проекте Порядка распространения межгосударственных стандартов;