Россия Федерациясининг “Росстандарт” федерал агентлиги билан Ўзбекистон Техник жиҳатдан тартибга солиш агентлиги ўртасидаги ҳалкаро ҳамкорлик дастури доирасида соҳа мутахассислари учун онлайн ўқув семинари ташкил этилди.
Россия стандартлар институти бош директор маслаҳатчилари Юрий Иванович Бутырев ва Будкин Юрий Валерьевич томонидан тингловчиларга стандартларни ишлаб чиқишда ва миллий стандартлаштириш тизимини ривожлантиришда техник қўмиталарнинг ўрни, cтандартларнинг давлат ялпи ички маҳсулоти ўсиши ва ташқи савдо айланмасига ижобий таъсирини баҳолаш, техник жихатдан тартибга солишда давлат назорати механизмлари, Россиянинг стандартлаштириш, мувофиқликни баҳолаш ва техник жиҳатдан тартибга солиш соҳасидаги тажрибаси бўйича билим ва кўникмалар берилди.
Тадбирда иштирокчилар томонидан берилган саволларга муфассал жавоб берилди.
Тадбир якунига кўрастандартлаштириш, мувофиқликни баҳолаш ва техник жиҳатдан тартибга солиш соҳасида кенг кўламли ҳамкорлик қилишга келишиб олинди.

В рамках программы международного сотрудничества между Федеральным агентством Российской Федерации «Росстандарт» и Агентством по техническому регулированию Узбекистана 15 сентября текущего года был организован онлайн-семинар для специалистов отрасли.
Советники генерального директора Российского института стандартов Юрий Иванович Бутырев и Будкин Юрий Валерьевич раскрыли присутствующим роль технических комитетов в разработке стандартов и развитии национальной системы стандартизации, роль стандартов в росте национальной экономики и внешней торговли, механизмы государственного контроля за техническим регулированием, поделились знаниями и навыками в области оценки и технического регулирования во внешней торговле.
Были получены подробные ответы на вопросы, заданные участниками мероприятия.
В конце мероприятия была достигнута договоренность о постоянном сотрудничестве в области стандартизации, оценки соответствия и технического регулирования.