Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2011 йил 28 апрелдаги 122- сонли «Сертификатлаштириш тартиботларини ва сифат менежменти тизимларини жорий этишни такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори ижросини таъминлаш, ишлаб чиқарувчи корхоналарга қулай шарт-шароитлар яратиш ҳамда кичик ва хусусий тадбиркорлик субъектларига кўмаклашиш мақсадида, «Ўзстандарт» агентлиги “Маҳсулотларни экспортга қилишга кўмаклашиш Бюроси» ҳамда Германия Ҳалқаро хамкорлик ташкилотининг «Марказий Осиёда минтақавий савдога кўмаклашиш” Дастури билан ҳамкорликда «Европа иттифоқи мамлакатлари бозорларига қандай қилиб экспорт қилиш керак. Текстиль маҳсулотлари мисолида» қўлланмаси тайёрланди.
Ушбу қўлланма текстиль маҳсулотларини Европа Иттифоқи мамлакатларига экспорт қилишдан манфаатдор бўлган ишлаб чиқарувчиларга мўлжалланган бўлиб, Европа Иттифоқи мамлакатлари бозорларига импорт қилиш тартиб-таомиллари ва қўйиладиган талаблар ҳамда текстиль маҳсулотларининг ҳалқаро стандартлари ҳақида маълумотлар жойлаштирилган.

Во исполнение постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 28.04.2011 г. №122 «О дополнительных мерах по совершенствованию процедур сертификации и внедрения систем менеджмента качества» и в целях создания благоприятных условий предприятиям-производителям и содействия развитию малого и частного предпринимательства, Бюро по содействию экспорту продукции Агентства «Узстандарт» при поддержке Программы Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ) «Содействие региональной торговле в Центральной Азии» подготовило пособие «Как экспортировать на рынки стран Европейского Cоюза на примере текстильной продукции».
Данное пособие предназначено для производителей, которые заинтересованы в экспорте текстильной продукции в страны ЕС и содержит информацию о процедурах и требованиях, предъявляемых при импорте текстильной продукции на рынок стран ЕС, а также международных стандартах на текстильную продукцию.