Халқаро Стандартлаштириш Ташкилоти (ISO) Бош Ассамблеянинг 44-йиғилиши Лондон шаҳрида онлайн мулоқот режимида ташкил этилди.
Учрашувда ISO ташкилотининг президенти Эдди Ньороге, Бош котиб Серхио Мухика 2022 йили 1 январдан ISO ташкилоти президенти сифатида иш бошловчи Улрика Франке томонидан коронавирус пандемияси даврида стандартлаштириш соҳасида амалга оширилган ишлар, регионал ҳамкорлик масалалари, ривожланаётган давлатларда лойиҳалар бўйича фаоллик, ишлаб чиқариш ва хизмат кўрсатувчи корхоналарга ёрдам кўрсатиш, ISO кенгашига янги номзодларни сайлаш, иқтисодиётнинг юқори технологик доираларида стандартлаштиришни ривожлантириш, стандартлаштиришда давлат иштироки, стандартлаштириш соҳасида IT-технологияларининг замонавий восита сифатида қўлланишига оид кўпгина масалалар юзасидан ахборотлари тақдим этилди.
Тадбирда 100 ортиқ мамлакатларнинг Миллий стандартлаштириш ташкилоти раҳбарлари, жумладан Техник жиҳатдан тартибга солиш агентлиги Бош директори Д.Саттаров ҳам иштирок этди.

44-я сессия Генеральной ассамблеи Международной организации по стандартизации (ISO) прошла 22 сентября в Лондоне в формате онлайн, в связи с пандемией коронавируса.
В мероприятии приняли участие Президент организации ISO Эдди Нороге (Кения), Генеральный секретарь Серхио Муксика (Аргентина), Ульрика Франке (Швеция), которая приступит к работе в качестве президента организации ISO с 1 января 2022 года. На встрече была предоставлена информация по вопросам в области стандартизации во время пандемии коронавируса, вопросам регионального сотрудничества, деятельности по проектам в развивающихся странах, помощи производственным предприятиям и поставщикам услуг, избранию новых кандидатов в сфере стандартизации, связанных с применением ИТ-технологий как современного инструмента.
На встрече приняли участие руководители Национальной организации по стандартизации более 100 стран, в том числе генеральный директор Агентства по техническому регулированию Д.Н. Саттаров.