Ёш ва етук кадрларни таёрлаш амалиёти ва тажриба алмашиш масаласига Техник жиҳатдан тартибга солиш агентлиги томонидан алоҳида этибор қаратилган.
Жорий йилнинг 11-12 ноябрь кунлари Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, UNDP Uzbekistan, Hilfswerk International, Қишлок ҳўжалиги вазирлиги ва Техник жиҳатдан тартибга солиш агентлиги ҳамкорлигида Тошкент вилоятида жойлашган "Gold Dried Fruits Export” ва “UZBEK AGRO FOOD” корхонасида Марказий Осиё ва маҳаллий мутахассислар учун қуритилган мева ва сабзавотлар учун сифат стандартларини ишлаб чиқаришга йўналтириш бўйича навбатдаги амалиёт ташкил этилди.
Амалиёт раҳбари Туркиялик халқаро эксперт Эмре Киричиоглу Марказий Осиё мутахассислари томонидан қуритилган мева ва сабзавот маҳсулотлари учун ишлаб чиқилаётган сифат стандартлари, маҳсулотларни жаҳонга экспорт қилишига имконият беришини таъкидлади
Шу билан бирга мутахассислар сифат стандартлари ва мувофиқликни баҳолаш соҳасида фақат назарий билимлар билан чекланиб қолмаслиги, айниқса бу соҳада амалий билим ва кўникмаларга эга бўлиш ҳар бир мутахассис учун ўта муҳим босқич ҳисобланаши қайд этилди
Амалиётда мазкур соҳадаги халқаро тажриба бўйича фикр алмашилиб, иштирокчилар томонидан билдирилган мавжуд муаммо ва таклифлар ўрганилди ва Халқаро эксперт томонидан саволларга батафсил жавоб берилди. Амалиёт якуни бўйича ҳар бир мутахассис назарий билимларни амалий кўникмалар билан мустаҳкамлашда масъулият билан ёндашишига умид билдирилди.

Практика и опыт играют важную роль в обеспечении зрелыми кадрами каждого сектора, для этого в Узбекском агентстве по техническому регулированию этому вопросу уделяется особое внимание.
11-12 ноября 2021 года в сотрудничестве с Министерством инвестиций и внешней торговли, ПРООН Узбекистан, Hilfswerk International, Министерством сельского развития Республики Узбекистан и Узбекским агентством по техническому регулированию предприятие "Gold Dried Fruits Export” и “UZBEK AGRO FOOD” организовало очередную операцию по разработке стандартов качества для специалистов из Центральной Азии и местных специалистов.
Руководитель операции, турецкий международный эксперт Эмре Киричиоглу, сказал, что стандарты качества, разработанные центральноазиатскими экспертами для сушеных фруктов и овощей, позволят экспортировать продукцию по всему миру..
В то же время было отмечено, что в области стандартов качества и оценки соответствия специалисты не должны ограничиваться только теоретическими знаниями, особенно наличие практических знаний и навыков в этой области является чрезвычайно важным этапом для каждого специалиста.
На практике участники обменялись мнениями о международном опыте в этой области, изучили существующие проблемы и предложения, высказанные участниками, а международный эксперт Эмре Кричиоглу подробно ответил на вопросы. В конце стажировки была выражена надежда, что каждый специалист будет ответственно подходить к теоретическим знаниям, подкрепляя их практическими навыками.