Автомобилга ўрнатилган газ балонини ким синовдан ўтказишга хақли?
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2015 йил 11 ноябрдаги 326-сонли «Сиқилган табиий газда, суюлтирилган нефт газида ёки дизел ва газсимон ёқилғи аралашмасида ишлайдиган транспорт воситаларининг хавфсизлиги тўғрисида»ги қарори билан тасдиқланган умумий техник регламенти қабул қилинган.
Умумий техник регламентнинг 8-бандида газли ёқилғида ҳаракатланувчи транспорт воситаларига газбаллонларни дастлабки ўрнатиш ёки автотранспорт воситаларини ишлаб чиқаришда ўрнатувчи ташкилот, Йўл ҳаракат хавфсизлиги хизмати ходимлари иштирокида, ушбу умумий регламентнинг 2-, 3- ва 4- иловаларидаги ва O`z DSt 2435:2011 давлат стандартида белгиланган синовларни амалга ошириш ваколатига эга бўлган «Ўзстандарт» агентлиги томонидан аккредитация қилинган синов лабораториясидагина синовларни ўтказиши белгиланган.
Қарор ижросини таъминлаш мақсадида, «Ўзстандарт» агентлиги томонидан синов лабораториялар O‘z DSt ISO/IEC 17025:2007 стандартига мувофиқ ўрнатилган тартибда аккредитация ўтказилади.

Кто имеет право на испытание газ баллонов установленных в автомобилях?
Принят общий технический регламент «О безопасности автотранспортных средств, работающих на сжатом природном, сжиженном нефтяном газах  или на смеси дизельного и газообразного топлива» утвержденный постановлением Кабинета Министров РУз №326 от 11.11.2015г.
Согласно пунтку 8 Общего технического регламента при первичной установке газобаллонного оборудования на транспортное средство или постановке на производство автотранспортного средства, работающего на газообразном топливе, организация, осуществляющая установку (производство), должна (по каждой модели автотранспортного средства в отдельности) провести с участием представителей государственной службы безопасности дорожного движения приемочные испытания в аккредитованных агентством "Узстандарт" лабораториях на соответствие опытного образца требованиям настоящего Технического регламента, согласно методикам, приведенным в приложениях NN 2, 3, 4, а также Государственного стандарта O`z DSt 2435:2011.
Во исполнение вышеуказанного постановления, агентством «Узстандарт» в установленном порядке осуществляется аккредитация испытательных лабораторий на соответствие стандарта O‘z DSt ISO/IEC 17025:2007.
Для информации, количество аккредитованных лабораторий по испытанию газобаллонных оборудований в Республике достигло 26 штук.