Янги услуб билан Электр ҳисоблагичларни қиёслаш
“Ўзстандарт” агентлиги томонидан “Ўздавэнергоназорат” ДИ билан биргаликда “Маиший истеъмолчиларнинг электрэнергиясини ҳисобга олиш приборларини қиёслашданўтказиш тартиби тўғрисидаги низом” тасдиқланиб, мос равишда 2736 сонлар билан Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлигида рўйхатга олинди.
Ушбу низомларнинг асосий вазифаси – қиёслашни ташкиллаштириш ва ўтказиш жараёнини оптималлаштириш, уни истеъмолчи учун соддароқ ва қулайроқ қилишдир. Электрэнергиясини ҳисобга олиш приборларини қиёслашдан ўтказиш бўйича янги қоидалар мулкдорни инстанцияларга ортиқча қатнашдан озод этади, бу мажбуриятларни мутахассислар – туман электртаъминот корхоналарининг вакиллари ўз зиммаларига оладилар. Ҳозирги пайтда бу фақат электрэнергиясини ҳисобга олиш приборларига тааллуқли. Биз томондан аҳоли учун таъмирлашдан сўнг қиёслаш сертификатини таъмирлаш устахоналарининг ўзидан олиш бўйича шароитлар яратилиб, бу уларнинг давлат метрологик хизматларига такроран мурожаат қилишларининг олдини олади.
Келинг, илгари қандай бўлганлигини бир эслаймиз. Ҳисоблагич мулкдори етказиб берувчига ҳисоблагични давлат қиёсловидан ўтказиш учун ечишга рухсат бериш ҳақида ариза билан мурожаат қилар эди. Сўнг таъминот ташкилотининг вакили истеъмолчига келиб, ҳисоблагич давлат қиёсловидан ўтказиш учун ечилганлиги ҳақида далолатнома тузиб, мулкдорга топширар эди. Кейин мулкдор ҳисоблагични давлат метрологик хизматига, масалан, “Ўзстандарт” агентлиги “МХКМ” ДКга, қиёслаш учун тақдим этарди.
“Ўзстандарт” агентлигида қиёслашдан ўтказиш учун мулкдор қиёслашдан ўтказишга шартнома тузиш ҳақида ариза ёзиши, шунингдек қиёслаш бўйича хизматларгашартнома расмийлаштириш учун ҳисоблагич ечилганлиги ҳақида далолатнома ва паспортини тақдим этиши керак эди. Қиёслаш ўтказилгандан кейинмулкдор яна агентликка ҳисоблагични олиб кетиш ва сертификат олиш учун келар эди. Сўнг у етказиб берувчига унинг вакили келиб, ҳисоблагични ўрнатиб кетиши учун яна мурожаат қиларди.
Ўтган йилнинг 1 декабридан Низом билан янги қоидалар киритилди. Қиёслашлараро интервал тугашидан бир ой олдин электрэнергия етказиб берувчиси истеъмолчининг имзосини олган ҳолда, қиёслашдан ўтказиш муддати келганлиги тўғрисида уни хабардор қилади. Хабарнома олгандан сўнг, мулкдор етказиб берувчига ариза беради. Кейин электртаъминот корхонасининг вакили келади, ҳисоблагични ечади ва далолатнома тузади. Қиёслаш ўтказиш учун тўлов суммаси кўрсатилган тўлов қоғозини беради. Тўлов амалга оширилгандан сўнг ҳисоблагич давлат метрологик хизматига хизматлар етказиб берувчининг вакили томонидан етказилади. Метрологлар уч кун давомида ҳисоблагични қиёслайдилар. Ҳисоблагични яна электртаъминот корхонасининг вакили олиб кетади, мулкдорга етказади ва ўрнатади. Яъни, энди истеъмолчи ҳеч қаерга бориши керак эмас.Қиёслашлараро интервал ўзгармади, у барча истеъмолчиларнинг электрэнергияҳисоблагичлари учун тўрт йилни ташкил этади.
Ҳужжатга асосан, электртаъминот ташкилоти электрэнергияҳисоблагичларини қиёслашдан ўтказиш учун жавобгар ҳисобланади. Бироқ мулкдорлар ҳисобга олиш приборларини қиёслашдан ўтказишга тўсқинлик қилмасдан, аксинча уни самарали ўтказиш учун барча шароитларни яратишлари керак.
Қиёслаш электртаъминот ташкилотининг ташаббусига кўра амалга оширилган ҳоллар ҳам бўлиши мумкин. Бундай вазиятда қиёслашни ўтказиш учун барча харажатларни у ўз зиммасига олади, прибор мулкдори томонидан қоида бузилиши юзага келган ҳоллар бундан мустасно.
Низомнинг тўлиқ матни билан Сиз Адлия вазирлигининг www.lex.uz сайтида ва “Ўзстандарт” агентлигининг standart.uz сайтида танишишингиз мумкин.
Шуни таъкидламоқчи эдимки, давлат метрологик текшируви тарқалиш доирасида оператив метрологик хизматлар кўрсатиш ва Низом талабларини бажариш мақсадида аккредитланган метрологик хизматлар тармоғи кенгайтирилди, пойтахтимизнинг Чилонзор, Бектемир ва Юнусобод туманларида “МХКМ” ДК филиаллари ташкил қилинди. Шубҳасиз, бу чоралар электрэнергиясини ҳисобга олиш приборларини қиёслашни янада самаралироқ ташкиллаштиришга ва ўтказишга имкон беради.

Поверка Электросчетчиков по новым правилам
Агентством «Узстандарт» совместно с ГИ «Узгосэнергонадзор» утверждены «Положения о порядке проведения поверки приборов учета электроэнергии у бытовых потребителей», зарегистрированные в Министерстве юстиции Республики Узбекистан под №2736 соответственно. О предусмотренных документом изменениях в процессе организации поверки.
Главная задача данных положений–оптимизировать процесс организации и проведения поверки, сделать его проще и удобнее для потребителя. Новые правила по поверке приборов учета электроэнергии освобождают владельца от лишних хождений по инстанциям, эти обязанности  возьмут на себя специалисты – представители  районных электроснабжающих предприятий. На данный момент это  касается только приборов учета электроэнергии. Нами созданы условия для населения по получению сертификата поверки после ремонта сразу на месте ремонтных мастерских, что предотвращает повторное обращения их в государственную метрологическую службу.
Давайте вспомним, как было раньше. Владелец счетчика обращался к поставщику с заявлением о разрешении снятия счетчика на государственную поверку. Затем представитель снабжающей организации приходил к потребителю, составлял акт о снятии счетчика на государственную поверку и отдавал хозяину. Потом владелец относил счетчик на поверку в государственную метрологическую службу, например, в ГП «ЦОМУ» Агентства «Узстандарт».
Для проведения поверки в Агентстве «Узстандарт» владелец должен был написать заявление о заключении договора на поверку, а также представить акт о снятии счетчика и паспорт для оформления договора на услуги по поверке. После проведения поверки владелец снова приходил в Агентство, чтобы забрать счетчик и получить сертификат. Потом он вновь обращался  к поставщику, чтобы его представитель пришел и установил счетчик.
С 1 декабря прошлого года Положением введены новые правила.  За  месяц до окончания межповерочного интервала поставщик электроэнергии под роспись уведомляет потребителя о том, что подошел срок проведения поверки. Получив уведомление, владелец подает заявку поставщику. Далее представитель электроснабжающего предприятия приходит,  снимает счетчик, составляет акт. Выписывает квитанцию, где указана сумма оплаты за проведение поверки. После оплаты счетчик в государственную метрологическую службудоставляет представитель поставщика услуг. Метрологи в течение трех дней проверяютсчетчик. Забирает его опять-таки представитель энергоснабжающего предприятия, доставляет владельцу и устанавливает. То есть теперь потребителю не нужно никуда ходить. Межповерочный интервал не изменился, он составляет - четыре года – для счетчиков электроэнергии для всех потребителей.
Согласно документу, электроснабжающая организация является ответственной за проведение поверки счетчиков электроэнергии. Но владельцы должны не препятствовать проведению поверки приборов учета, а наоборот создавать все условия для эффективного ее проведения.
Возможны случаи, когда поверка осуществляется по инициативе электроснабжающей организации.  В этой ситуации  все расходы за ее проведение она берет на себя, кроме тех случаев, когда нарушение произошло по вине владельца прибора.
С полным текстом Положения Вы можете ознакомиться на сайте Министерства Юстиции www.lex.uz. и  на сайте Агентства «Узстандарт» standart.uz
Хочу отметить, что для оперативного оказания метрологических услуг в сфере распространения государственного метрологического контроляи исполнения требований Положений расширена сеть аккредитованных метрологических служб, созданы филиалы ГП «ЦОМУ» в Чиланзарском, Бектемирском и Юнусабадском районах столицы. Несомненно, эти меры позволят организовывать и проводить поверку приборов учета электроэнергии гораздо эффективнее.