Исссиқ ва совуқ сув ҳисоблагичларни қиёслаш лозимми?
Ўзбекистон Республикасининг “Метрология тўғрисида”ги Қонунининг 16-моддасига мувофиқ, давлат метрология текшируви ва назорати татбиқ этиладиган доираларда (қонуннинг 14-моддасида кўрсатилган) фойдаланиладиган, ишлаб чиқарилиши ва импорт бўйича четдан олиб келиниши лозим бўлган ўлчов воситалари давлат синовларидан (кейинчалик уларнинг турини тасдиқлаш шарти билан) ёки метрологик аттестациядан ўтказилиши белгиланган.
Ўзбекистон Республикасининг “Метрология тўғрисида”ги Қонунининг 14-моддасига мувофиқ, давлат метрология текшируви ва назорати татбиқ этиладиган доираларида фойдаланиладиган ўлчаш воситалари метрологик текширувдан ўтказилган бўлиши лозим.
Ўзбекистон Республикаси ҳудудида давлат реестрига киритилган ҳамда давлат метрологик текшируви ва назорати татбиқ этиладиган доираларда қўлланилиб келинаётган иссиқ ва совуқ сув ҳисоблагичлар (кейинги ўринларда “сув ҳисоблагичлар” деб юритилади) даврий қиёслаш ўтказилганидан сўнг фойдаланишга йўл қуйилади.
Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги томонидан 2016 йил 4 майда 2782-сон билан рўйхатдан ўтган “Текширувдан (қиёслашдан) ўтказилиши лозим бўлган ўлчаш воситалари туркумларининг рўйхати”га мувофиқ сув ҳисоблагичларни қиёслашдан ўтказиш оралиғи жисмоний шахслар учун 4 йилда 1 марта, юридик шахслар учун эса 2 йилда 1 марта ташкил қилади.
Сув ҳисоблагичларни қиёслашдан ўтказиш учун ечиш. Ҳудудий сув таъминоти корхонаси сув ҳисоблагичларни қиёслаш муддати тугашидан ўттиз кун олдин истеъмолчини даврий қиёслашдан ўтказиш зарурлиги ҳақида огоҳлантириш учун масъулдир.
Истеъмолчи сув ҳисоблагичларини қиёслашдан ўтказиш учун уни ечишни сўраб ҳудудий сув таъминоти корхонасига ариза билан мурожаат қилади. Ҳудудий сув таъминоти корхонасининг мутахассиси аризага асосан сув ҳисоблагични қиёслашдан ўтказиш учун истеъмолчи иштирокида ечиб олади ва икки нусхада ечиб олинганлиги тўғрисида далолатнома расмийлаштиради. Далолатноманинг бир нусхаси сув ҳисоблагич билан бирга истеъмолчига тақдим этади.
Истеъмолчининг хоҳишига кўра уни сув тармоғига сув ҳисоблагичисиз улайди ёки вақтинча тармоқдан узиб қўяди. Истеъмолчи сув ҳисоблагичисиз сув тармоғига уланган тақдирда, фойдаланилган сув учун қонун ҳужжатларида белгиланган миқдорда тўлов амалга оширилади.
Сув ҳисоблагичларни қиёслашдан ўтказиш учун топшириш, қиёслаш ва таъмирлаш. Истеъмолчи сув ҳисоблагичини ва сув ҳисоблагичининг ечиб олинганлиги тўғрисидаги далолатнома нусхасини қиёслашдан ўтказиш учун давлат метрология хизмати органига топширади. Сув ҳисоблагични қиёслашдан ўтказиш учун қабул қилинганда, манфаатдор шахс ва давлат метрология хизмати органи ўртасида тузилган шартномага асосан уч кун ичида қиёслашдан ўтказилади.
Сув ҳисоблагичини қиёслашдан ўтказиш натижаси ижобий бўлган тақдирда яроқли деб топилади ва қиёслашдан ўтказилганлиги ҳақида сертификат расмийлаштрилиб, ҳисоблаш механизми ва созлаш элементига ташқи таъсирлар қилинишини олдини олиш мақсадида давлат метрология хизмати органи томонидан пломбаланади.
Сув ҳисоблагичини қиёслашдан ўтказиш натижаси салбий бўлган тақдирда, сув ҳисоблагичи фойдаланишга яроқсиз деб топилади ва яроқсизлиги ҳақида хабарнома берилади.
Сув ҳисоблагичи яроқсиз деб топилган тақдирда, истеъмолчи уни таъмирлаш учун таъмирлаш ташкилотларига топшириши ёки Ўзбекистон Республикаси Ўлчов воситалари давлат реестрига киритилган ва қиёслашдан ўтказилган бошқа сув ҳисоблагичларидан фойдаланиши мумкин. Сув ҳисоблагичларини таъмирлаш ташкилоти томонидан техник текширувдан ўтказиш натижалари бўйича икки нусхада далолатнома тузилади ва унинг бир нусхаси истеъмолчига берилади.
Давлат метрология хизмати органининг масъул ходими таъмирланган сув ҳисоблагичларни таъмирлашдан сўнг қиёслашдан ўтказади, қиёслаш натижаси ижобий бўлган тақдирда, яроқлилиги ҳақида сертификат расмийлаштиради ва пломбалайди.
Қиёслашдан ўтказилган сув ҳисоблагичларини ўрнатиш. Истеъмолчи қиёслашдан ўтказилган сув ҳисоблагичларни ўрнатиш учун тегишли ҳудуддаги сув таъминоти корхонасига ариза билан мурожаат қилади. Тегишли ҳудуддаги сув таъминоти корхонасининг мутахассиси сув ҳисоблагичларини ўрнатишдан олдин унинг қиёслашдан ўтказилганлиги ҳақидаги сертификатнинг мавжудлиги ва пломбаларининг бутлигини текширади.
Тегишли ҳудуддаги сув таъминоти корхонаси мутахассиси сув ҳисоблагичларни ўрнатгандан сўнг, истеъмолчини сув тармоғига улаш штуцерларини пломбалайди ва икки нусхада сув ҳисоблагичларни ўрнатилганлиги ҳақида далолатнома тузади ҳамда далолатноманинг бир нусхасини истеъмолчига тақдим этади.
Сув ҳисоблагичлар ўрнатилгандан сўнг, рўйхатга олинади ва фойдаланилган сув сув ҳисоблагичларнинг кўрсаткичига мувофиқ ҳисобланади.

Надо ли поверит счетчиков горячей и холодной воды?
Согласно статьи 16 Закона Республики Узбекистан «О метрологии», средства измерений, используемые в сферах, указанных в статье 14 настоящего Закона, подлежащие производству и ввозу по импорту, должны подвергаться государственным испытаниям (с последующим утверждением их типа) или метрологической аттестации.
Также согласно статьи 14 вышеуказанного Закона, приборы учета, используемые при коммерческом учете расхода воды, входят в сферу распространения государственного метрологического контроля и надзора и должны проходить обязательную государственную поверку.
К применению на территории Республики Узбекистан допускаются только средства измерений, внесенные в Государственный реестр средств измерений Республики Узбекистан и прошедшие периодическую поверку, применяемые в сфере распространения государственного метрологического контроля и надзора.
Периодичность поверки регламентирована «Перечнем групп средств измерений (сопоставлений), подлежащих поверке», зарегистрированным Министерством Юстиции Республики Узбекистан от 4 мая 2016 года № 2782.  Межповерочный интервал счетчиков горячей и холодной воды (далее - счетчиков воды), установленных у физических лиц составляет 1 раз в 4 года, для юридических лиц 1 раз в 2 года.
Снятие счетчиков воды для поверки. Территориальное предприятие водоснабжения письменно предупреждает потребителя о необходимости периодической поверки счетчиков воды за 30 дней до окончания срока действия периодической поверки счетчики воды.
Потребитель обращается с заявлением в территориальное предприятие водоснабжения с просьбой снять счетчика воды для его поверки.
Со дня подачи потребителем заявления специалист территориального предприятия водоснабжения в присутствии потребителя снимает счетчик воды для поверки и составляется акт о снятии в двух экземплярах. Один экземпляр данного акта вместе со счетчиком воды вручается потребителю.
После снятия счетчиков воды по желанию потребителя инспектор водоснабжающей организации может подключить его к водяной сети без прибора учета или временно отключить от сети. В случае подключения потребителя к водяной сети без счетчиков воды оплата за использованный объем воды осуществляется в размере, установленном законодательством.
Сдача счетчиков воды для поверки и ремонт. Потребитель сдает счетчика воды и экземпляр акта о снятии счетчиков воды в орган государственной метрологической службы для поверки.
Поверка счетчика воды осуществляется органами государственной метрологической службы, в течение трех дней, на основании заключенного договора между заинтересованным лицом и органом государственной метрологической службы.
При положительном результате поверки счетчиков воды, этот прибор признается пригодным для эксплуатации, и выдается потребителю сертификат о поверки и пломбируют доступ к счетному механизму и элементам регулировки.
При отрицательном результате поверки счетчиков воды, прибор признается непригодным для эксплуатации и оформляется извещение о непригодности.
При признании счетчиков воды непригодным потребитель может сдать его на ремонт в организации по ремонту счетчика воды или использовать другой счетчик воды, внесенный в Государственный реестр средств измерений Республики Узбекистан и прошедший поверку. Организация по ремонту счетчика воды по результатам технической поверки составляет акт в двух экземплярах и вручает один экземпляр потребителю.
При положительном результате поверки счетчиков воды после ремонта, ответственный работник органа государственной метрологической службы оформляет сертификат о поверке и пломбирует прибор.
Установка поверенного счетчиков воды. Для установки поверенного счетчиков воды потребитель обращается с заявлением в территориальное предприятие водоснабжения. Специалист территориального предприятия водоснабжения перед установкой счетчиков воды проверяет наличие сертификата поверки прибора, представляемого потребителем, и целостность пломб.
Специалист территориального предприятия водоснабжения после установки счетчиков воды пломбирует штуцеры подключения потребителя к водяной сети и составляет акт о установки в двух экземплярах, и вручает один экземпляр акта потребителю. После установки счетчиков воды прибор регистрируется, и использованный объем воды подсчитывается согласно показаниям счетчиков воды.