Ахборот соҳасининг ривожланиш истиқболлари муҳокама этилди
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Ахборот ва коммуникация технологиялари масалалари қўмитаси томонидан “Ўзбекистон Республикасининг 2017 йилги асосий макроиқтисодий кўрсаткичлари ва давлат бюджети параметрлари: ахборот соҳасининг ривожланиш истиқболлари” мавзуида семинар ўтказилди.
Семинарда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутатлари, Иқтисодиёт, Молия, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирликлари, Матбуот ва ахборот агентлигининг масъул ходимлари, бизнес ва фуқаролик жамияти институтлари вакиллари иштирок этди.
Парламент қуйи палатаси Ахборот ва коммуникация технологиялари масалалари қўмитаси раиси И.Абдуллаев ва бошқалар Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2016 йил 27 декабрдаги “Ўзбекистон Республикасининг 2017 йилги асосий макроиқтисодий кўрсаткичлари прогнози ва давлат бюджети параметрлари тўғрисида”ги қарори ахборот соҳасини яқин ва ўрта муддатли истиқболда ривожлантиришга хизмат қилишини таъкидлади.
Телекоммуникация тармоқлари, симсиз ва мобиль алоқа тармоқларини ривожлантириш мамлакатимиз иқтисодиётининг ўсиши, унинг рақобатбардошлигини оширишга салмоқли ҳисса қўшмоқда. Жорий йилда мобиль алоқа хизматларини кўрсатувчи юридик шахсларнинг абонент рақамидан фойдаланганлик учун тўловларидан шаклланадиган маблағларнинг давлат бюджетига йўналтириладиган улуши бевосита абонент рўйхатга олинган жойдаги маҳаллий бюджетга ўтказиб берилади. Бу минтақаларнинг ўзини-ўзи молиявий таъминлаш даражасини ошириш имконини яратади.
2017 йилда маҳаллий дастурий таъминот ишлаб чиқувчиларини рағбатлантириш чораларини янада кучайтириш бўйича давлат томонидан қўллаб-қувватлаш амалиёти давом эттирилади. Хусусан, маҳаллий дастурий таъминот ишлаб чиқувчиларга солиқ ва бошқа имтиёзлар тақдим этилиши 2020 йил 1 январгача узайтирилди. Бу мазкур тармоқ миллий иқтисодиётнинг сердаромад, инновацион секторига айланишига хизмат қилади.
Биринчи Президентимизнинг 2006 йил 17 апрелдаги «Ўзбекистон Республикасида 2006-2010 йилларда хизмат кўрсатиш ва сервис соҳасини ривожлантиришни жадаллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори билан ахборот-ресурс марказлари, ахборот-кутубхона марказлари кўрсатадиган хизматлар учун белгиланган солиқ имтиёзлари 2020 йил 1 январгача узайтирилган. Ушбу имтиёзлар ахборот-ресурс ва ахборот-кутубхона марказларининг аҳолини ижтимоий аҳамиятга молик ахборотлардан кенг фойдаланишини таъминлаш, ёшларда китоб ўқишга муҳаббатни шакллантириш, жамиятда муҳим ва ишончли ахборотларни тарқатиш борасидаги ролини янада ошириш имконини беради.
Биринчи Президентимизнинг 2011 йил 30 декабрдаги “Оммавий ахборот воситаларини янада ривожлантириш учун қўшимча солиқ имтиёзлари ва афзалликлар бериш тўғрисида”ги қарорига мувофиқ оммавий ахборот воситаларига тақдим этилаётган имтиёзларнинг яна икки йилга узайтирилиши тармоқ корхоналарининг моддий-техник базасини янада мустаҳкамлаш, журналистлар меҳнатини моддий рағбатлантириш механизмларини такомиллаштириш, миллий масс-медиа воситаларининг рақобатбардошлигини оширишга замин яратади.
Оммавий ахборот воситалари фаолиятини қўллаб-қувватлаш Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси ҳузуридаги ННТларни ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтларини қўллаб-қувватлаш жамоат фонди томонидан грантлар ажратиш, субсидия ва давлат буюртмалари шаклида кўрсатилиши давом эттирилмоқда.

Обсуждены перспективы развития информационной сферы
Комитетом по вопросам информации и коммуникационных технологий Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан проведен семинар “Основные макроэкономические показатели и параметры Государственного бюджета Республики Узбекистан на 2017 год: перспективы развития информационной сферы”.
В семинаре приняли участие депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса, ответственные работники министерств экономики, финансов, по развитию информационных технологий и коммуникаций, Агентства по печати и информации, представители бизнеса и институтов гражданского общества.
Председатель Комитета нижней палаты парламента по вопросам информации и коммуникационных технологий И.Абдуллаев и другие отметили, что постановление Президента Республики Узбекистан “О прогнозе основных макроэкономических показателей и параметрах Государственного бюджета Республики Узбекистан на 2017 год” от 27 декабря 2016 года служит развитию информационной сферы на краткосрочную и среднесрочную перспективу.
Развитие сетей телекоммуникаций, беспроводной, мобильной связи вносит существенный вклад в развитие национальной экономики, повышение ее конкурентоспособности. В текущем году средства, формируемые за счет платы за использование абонентского номера юридическими лицами, оказывающими услуги мобильной связи, в части, направляемой в Государственный бюджет, будут зачисляться непосредственно в соответствующие местные бюджеты. Это будет способствовать повышению уровня финансовой самодостаточности регионов.
В 2017 году будет продолжена практика оказания мер государственной поддержки по дальнейшему усилению стимулирования отечественных разработчиков программного обеспечения. В частности, продление срока предоставляемых им налоговых и иных льгот до 1 января 2020 года будет способствовать превращению этой отрасли в высокодоходный, инновационный сектор национальной экономики.
Также до 1 января 2020 года продлен срок действия налоговых льгот, установленных постановлением Первого Президента нашей страны “О мерах по ускорению развития сферы услуг и сервиса в Республике Узбекистан в 2006-2010 годах” от 17 апреля 2006 года, в отношении услуг, оказываемых информационно-ресурсными и информационно-библиотечными центрами. Это будет способствовать дальнейшему повышению роли центров в обеспечении широкого доступа населения к общественно значимой информации, формировании у молодежи любви к чтению, распространении в обществе актуальной и достоверной информации.
Продление действия льгот, предоставляемых в соответствии с постановлением Первого Президента нашей страны “О предоставлении дополнительных налоговых льгот и преференций для дальнейшего развития средств массовой информации” от 30 декабря 2011 года, еще на два года будет способствовать дальнейшему укреплению материально-технической базы национальных СМИ, совершенствованию механизмов материального стимулирования труда журналистов, повышению конкурентоспособности национальных средств масс-медиа.
Парламентской комиссией по управлению средствами Общественного фонда по поддержке ННО и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе будет продолжена практика поддержки деятельности СМИ в виде выделения грантов, субсидий и государственных заказов.