"Жиззах" эркин иқтисодий зонаси – йирик саноат маркази
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2016 йил 26 октябрдаги “Эркин иқтисодий зоналар фаолиятини фаоллаштириш ва кенгайтиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармони мамлакатимизда янада қулай инвестиция муҳити яратиш, имкониятлар ва имтиёзлар кўламини кенгайтиришда муҳим дастуриламал бўлмоқда.
Ушбу ҳужжат асосида мамлакатимиздаги эркин иқтисодий зоналар ягона номда юритилиши, имконият ва имтиёзлар борасида бир хиллик юзага келтирилиши хорижий ҳамда маҳаллий инвесторларни жалб этиш, саноатни ривожлантириш самарадорлигини янада оширишда катта аҳамиятга эга.
Фармонга мувофиқ, солиқ ва божхона тўловлари учун белгиланган имтиёзлар ҳамда хомашё ва бутловчи қисмлар бож тўловларидан озод этилиши “Жиззах” эркин иқтисодий зонасида ҳам саноат ишлаб чиқаришини янада ривожлантиришда муҳим омил бўлмоқда.
Биринчи Президентимизнинг 2013 йил 18 мартдаги “Жиззах” махсус индустриал зонасини барпо этиш тўғрисида”ги фармони асосида ташкил этилган махсус ҳудудда ўтган қисқа муддатда 19 замонавий корхона ишга туширилди. Иқтисодий зонанинг Жиззах шаҳридаги ҳудудида 363,7 гектар майдонда 14, Сирдарё вилоятидаги филиалининг 150 гектар майдонида 5 лойиҳани амалга ошириш учун 91,3 миллион доллар миқдорида инвестиция сарфланди. Замонавий технология асосида барпо этилган корхоналарда мингдан ортиқ янги иш ўрни яратилди. Доимий иш ўрнига эга бўлганларнинг 60 фоизи касб-ҳунар коллежларини битирган ёш мутахассислардир.
Ўтган йили эркин иқтисодий зонада маҳсулот ишлаб чиқариш ҳажми 255,2 миллиард сўмни, экспорт ҳажми 11,9 миллион долларни ташкил этди.
Ҳозирги кунда ҳудудда автомобиллар ва юк машиналари учун тормоз колодкалари, телевизор, кондиционер, музлаткич, кир ювиш машинаси, микротўлқинли печь, светодиодли лампалар, полипропилен иплар, видео ва IP телефонлар, телекоммуникация ускуналари, интернет тезлигини оширувчи бутловчи қисмлар каби турли саноат маҳсулотлари ишлаб чиқарилмоқда. Бу маҳсулотларнинг аксарияти нафақат Жиззах ва Сирдарё вилоятлари, балки мамлакатимиздаги бошқа бозорлар учун ҳам янгиликдир.
Эркин иқтисодий зонада солиқ, божхона ва бошқа тўловларда белгиланган имтиёзлар билан бирга, ишлаб чиқариш учун зарур бўлган муҳандислик инфратузилма иншоотлари барпо этилгани ҳам сармоядорларни ўзига жалб этмоқда. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан 2013 йил 1 июлда қабул қилинган махсус дастурга мувофиқ, ўтган даврда “Жиззах” эркин иқтисодий зонасига олиб борувчи 12 километр автомобиль йўли таъмирланди, 5,7 километр сув тармоғи, 8 километр газ қувури ётқизилди. 2016 йилда 7 километр ички автомобиль йўли, 4,6 километр электр тармоғи қурилди ва таъмирланди.
Жиззах ва Сирдарё вилоятлари ҳокимликлари томонидан корхоналар қурилиши учун ер участкаларининг ўз вақтида ажратилиши ҳамда муҳандислик-коммуникация инфратузилмаси тармоқларига уланиш учун барча зарур рухсатномалар “ягона дарча” тамойили бўйича берилиши тадбиркорларга катта қулайлик туғдирмоқда.
– Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг юқорида зикр этилган фармони ҳудудда ишлаётган, ишлаш ниятида бўлган хорижлик ҳамда маҳаллий тадбиркорларнинг ўз фаолияти истиқболига ишончини янада мустаҳкамлади, – дейди Жиззах вилояти ҳокимлигининг саноатни ривожлантириш, капитал қурилиш, коммуникациялар, коммунал-хўжалик масалалари котибияти мудири Ш.Жўраев. – Фармон асосида эркин иқтисодий ҳудудда солиқ ва божхона тўловлари бўйича имтиёзлар янада кенгайтирилгани, бу ерда яратилган муҳандислик-коммуникация, йўл-транспорт, ижтимоий инфратузилма шароитлари, тадбиркорларга хизмат кўрсатишнинг жадал тараққий этаётгани инвесторларни тобора кўпроқ жалб этмоқда.
Эркин иқтисодий зона учун яратилган бундай қулайлик ва имкониятлар, айниқса, хитойлик сармоядорларда катта қизиқиш уйғотмоқда. 2016 йил декабрь ойида ўтказилган бизнес-форум доирасида хитойлик ва жиззахлик ишбилармонлар 10 лойиҳа бўйича ўзаро келишувларга эришиб, меморандумлар имзолади.
Айни пайтда эркин иқтисодий зона маъмурий кенгаши хорижий ва маҳаллий инвесторлар билан дастлабки қиймати 213,3 миллион доллар бўлган 25 лойиҳани амалга ошириш устида иш олиб бормоқда. Жумладан, жорий йилнинг иккинчи чорагида йилига 24 миллион квадрат метр ойна ишлаб чиқариш қувватига эга “Mingyuan Si Lu Industry” хорижий корхонасининг биринчи навбати ишга туширилиши режалаштирилмоқда. Хитойлик сармоядорларнинг 109,7 миллион долларлик инвестицияси ҳисобидан барпо этилаётган ушбу янги корхона тўлиқ ишга туширилиши билан 391 янги иш ўрни яратилади.

Свободная экономическая зона “Джизак” – крупный промышленный центр
Указ Президента нашей страны Шавката Мирзиёева “О дополнительных мерах по активизации и расширению деятельности свободных экономических зон” от 26 октября 2016 года служит важным руководством к действию в создании еще более благоприятного инвестиционного климата, расширении льгот и преференций.
Установление в соответствии с этим документом единого правового режима для свободных экономических зон, унификация налоговых и таможенных льгот и преференций будут способствовать привлечению иностранных и отечественных инвесторов, дальнейшему развитию промышленности.
Для участников свободных экономических зон указом установлены налоговые и таможенные льготы, что играет важную роль в развитии промышленного производства и в свободной экономической зоне “Джизак”.
В зоне, созданной Указом Первого Президента нашей страны “О создании специальной индустриальной зоны “Джизак” от 18 марта 2013 года, за минувший короткий период времени введено в строй 19 современных предприятий. На реализацию 14 проектов, занимающих 363,7 гектара площадей на территории города Джизака, и 5 проектов, занимающих 150 гектаров площадей в Сырдарьинском филиале свободной экономической зоны, было направлено 91,3 миллиона долларов инвестиций. На предприятиях, использующих современные технологии, создано более тысячи новых рабочих мест, 60 процентов которых заняли молодые специалисты, закончившие профессиональные колледжи.
В минувшем году в СЭЗ произведено продукции на 255,2 миллиарда сумов, экспортировано продукции на 11,9 миллиона долларов.
Сегодня в зоне выпускаются тормозные колодки для легковых и грузовых машин, телевизоры, кондиционеры, холодильники, стиральные машины, микроволновые печи, светодиодные лампы, полипропиленовая нить, видео- и IP-телефоны, телекоммуникационное оборудование, интернет-модемы.
В СЭЗ помимо льготного налогового и таможенного режима создана необходимая для производства инженерная инфраструктура, что привлекает внимание инвесторов. В соответствии со специальной программой, утвержденной Кабинетом Министров Республики Узбекистан 1 июля 2013 года, отремонтирована ведущая в СЭЗ автомобильная дорога протяженностью 12 километров, проложено 5,7 километра водопроводных и 8 километров газопроводных сетей. В 2016 году отремонтировано 7 километров внутренних дорог, проложено и отремонтировано 4,6 километра электросетей.
Хокимиятами Джизакской и Сырдарьинской областей своевременно выделяются земельные участки под строительство предприятий, все необходимые разрешения для подключения к инженерно-коммуникационным сетям выдаются по принципу “Одно окно”, что создает большие удобства для предпринимателей.
- Указ главы нашего государства Шавката Мирзиёева укрепил уверенность иностранных и отечественных деловых людей в будущем своего предприятия, - говорит заведующий секретариатом хокимията Джизакской области по вопросам развития промышленности, капитального строительства, коммуникаций и коммунального хозяйства Ш.Жураев. - Расширение согласно указу льгот по налоговым таможенным платежам вкупе с созданной здесь инженерно-коммуникационной, дорожно-транспортной и социальной инфраструктурой делают свободную экономическую зону привлекательной для предпринимателей.
Особенно большой интерес к СЭЗ проявляют китайские инвесторы. В рамках прошедшего в декабре 2016 года бизнес-форума китайские и джизакские деловые люди достигли договоренностей и подписали меморандумы по 10 проектам.
В настоящее время административный совет СЭЗ совместно с иностранными и местными инвесторами ведет работу над реализацией 25 проектов первоначальной стоимостью 213,3 миллиона долларов. Так, во втором квартале текущего года намечено ввести в строй первую очередь иностранного предприятия “Mingyuan Si Lu Industry”, способного производить в год 24 миллиона квадратных метров стекла. После выхода на полную мощность нового предприятия, создаваемого за счет инвестиций китайских предпринимателей в объеме 109,7 миллиона долларов, для трудоустройства будет предложено 391 новое рабочее место.