Тизимли ислоҳотлар инсон манфаатларига хизмат қилмоқда
Аввал хабар қилинганидек, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев жойларда ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг бориши, халқимизнинг ҳаёт даражаси ва сифатини янада оширишга қаратилган бунёдкорлик ва ободонлаштириш ишлари билан яқиндан танишиш, халқ билан учрашиш ва мулоқот қилиш мақсадида 20-21 январь кунлари Қорақалпоғистон Республикасида бўлди.
Давлатимиз раҳбари Қорақалпоғистон Республикасига ташрифининг иккинчи куни Нукус шаҳрида қуриладиган полимер маҳсулотлари заводи участкасига ташриф буюрди. Ушбу заводда йилига 8 минг тонна полиэтилен труба, қадоқлаш маҳсулотлари ишлаб чиқарилади. Замонавий технология билан жиҳозланадиган корхонада юздан ортиқ иш ўрни яратилади.
Президентимиз мазкур корхона билан ёнма-ён барпо этиладиган энергия тармоғи маҳсулотлари ишлаб чиқарадиган завод лойиҳаси билан ҳам танишди. Бу ерда Япония, Швейцария, Италия каби мамлакатларда тайёрланган технологиялар асосида замонавий трансформаторлар, фотоэлектростанция деталлари, автоматик электр ҳисоблагичлар ишлаб чиқариш режалаштирилган.
Ушбу завод мамлакатимиз иқтисодиёти учун катта аҳамиятга эга, бу ерда тайёрланадиган маҳсулотлар импорт ўрнини тўлдириб, экспортга йўналтирилади.
Корхоналарни мамлакатимиз мустақиллигининг 26 йиллиги байрамига фойдаланишга топшириш лозимлиги, бу халқимизга муносиб байрам туҳфаси бўлиши алоҳида таъкидланди.
Президентимиз мазкур заводлар қурилиши бошланиши билан танишди. Пудратчи ва қурувчилар билан суҳбатлашиб, ушбу масъулиятли ишда уларга куч-ғайрат ва муваффақиятлар тилади.
Давлатимиз раҳбари реконструкция қилиниб, фойдаланишга топширилган Нукус темир йўл вокзалини бориб кўрди. Бу ерда йўловчилар учун қўшимча қулайликлар яратиш, хизмат турларини кўпайтириш ва хизмат кўрсатиш маданиятини янада ошириш зарурлигини таъкидлади.
Шавкат Мирзиёев Ибройим Юсупов номидаги иқтидорли болалар мактаби қурилиш участкасига ташриф буюрди. Мактаб лойиҳасини такомиллаштириш, хусусан, бино олдида майдон барпо этиш ва бу ерда Ўзбекистон ва Қорақалпоғистон халқ шоири, Ўзбекистон Қаҳрамони И.Юсупов ҳайкалини ўрнатиш бўйича кўрсатмалар берди. Мактаб базасида кичик босмахона ташкил этиб, турли адабиётларни таржима қилиб, чоп этиш лозимлиги таъкидланди.
Президентимиз Тошкент педиатрия тиббиёт институтининг Нукус филиалида ҳам бўлди. Бу ерда кўп тармоқли болалар клиникаси, ўйин майдончаси, меҳмонхона бунёд этилмоқда. Институтда ҳақиқий илмий муҳит яратиш, хориж тажрибасини ўрганиш, халқаро клиникалар билан ҳамкорликни ривожлантириш, оналар ва болалар саломатлигини самарали муҳофаза қилиш бўйича тавсиялар берилди.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистон Республикаси Президентининг Қорақалпоғистон Республикасидаги халқ қабулхонасини бориб кўрди. Бу ерда фуқароларни қабул қилиш, мурожаатларни кўриб чиқиш ва сақлаш замонавий ахборот технологиялари асосида ташкил этилган. Она ва бола хонаси, тиббиёт хонаси ва бошқа хоналарда зарур шароитлар, ногиронлар учун алоҳида қулайликлар яратилган.
Ҳар бир мурожаатни адолатли кўриб чиқиш ва ҳал этиш, раҳбарларнинг мурожаатлар билан ишлашини таҳлил қилиб бориш бўйича кўрсатмалар берилди.
Мамлакатимизнинг барча ҳудудлари каби Қорақалпоғистон Республикасида ҳам кенг кўламли бунёдкорлик ишлари амалга оширилмоқда. Нукус шаҳрида кўп қаватли уйлар, замонавий инфратузилма объектлари барпо этилмоқда.
Президентимиз Нукусдаги Ерназар Олакўз кўчасини реконструкция қилиш лойиҳаси билан танишди. Режага кўра, ушбу марказий кўча кенгайтирилиб, транспорт ҳаракати учун янада қулайлик яратилади. Йўл бўйида кўп қаватли уйлар, савдо ва маиший хизмат кўрсатиш шохобчалари қурилади.
Давлатимиз раҳбари Имом Эшон Муҳаммад масжидида нуронийлар билан суҳбатлашди. Унда кексаларни эъзозлаш, ёшлар тарбияси ҳақида сўз борди.
Шу билан Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Қорақалпоғистон Республикасига ташрифи ниҳоясига етди.

Последовательные реформы служат интересам человека
Как сообщалось ранее, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев с целью ознакомления с ходом социально-экономических реформ на местах, созидательной и благоустроительной работой во имя дальнейшего повышения уровня и качества жизни народа и для диалога с народом 20-21 января посетил Республику Каракалпакстан.
Глава нашего государства на второй день поездки в Республику Каракалпакстан посетил участок завода полимерной продукции, который будет построен в городе Нукусе. На этом заводе будет производиться в год 8 тысяч тонн полиэтиленовых труб, упаковочной продукции. На предприятии с оснащением современными технологиями создается более ста рабочих мест.
Президент нашей страны ознакомился с проектом завода по производству продукции для энергетической отрасли. Планируется, что здесь на основе разработанных в таких странах, как Япония, Швейцария, Италия новых технологий будет налажен выпуск современных трансформаторов, деталей для фотоэлектростанций, автоматических электросчетчиков. Этот завод имеет важное значение для экономики нашей страны, изготавливаемая здесь продукция будет замещать импортную, а также поставляться на экспорт.
Особо подчеркнута необходимость сдачи этих предприятий в эксплуатацию к 26-летию независимости нашей страны, и это станет достойным праздничным подарком для нашего народа.
Президент нашей страны ознакомился с началом строительства этих заводов. Побеседовал с подрядчиками и строителями, пожелал им удачи в осуществлении этих больших, важных проектов.
Глава нашего государства осмотрел реконструированный Нукусский железнодорожный вокзал. Отметил, что необходимо создать дополнительные удобства для пассажиров, увеличить виды услуг и повысить культуру обслуживания.
Шавкат Мирзиёев побывал на участке строительства школы для одаренных детей имени Ибройима Юсупова. Поручено усовершенствовать проект школы, создать площадь и установить здесь памятник народному поэту Узбекистана и Каракалпакстана, Герою Узбекистана И.Юсупову. Необходимо на базе школы открыть мини-типографию, осуществить перевод и издание различной литературы.
Президент нашей страны посетил Нукусский филиал Ташкентского педиатрического медицинского института. Здесь строятся многопрофильная детская клиника, игровая площадка, гостиница. Были даны рекомендации по созданию в институте подлинно научной атмосферы, изучению зарубежного опыта, развитию сотрудничества с международными клиниками, эффективной защите здоровья матерей и детей.
Глава нашего государства ознакомился с народной приемной Президента Республики Узбекистан в Республике Каракалпакстан. Здесь прием граждан, рассмотрение и хранение их обращений организованы на основе современных информационных технологий. Созданы необходимые условия в комнате матери и ребенка, медицинском и других кабинетах, а также особые удобства для инвалидов.
Поручено справедливо рассмотреть и своевременно решить вопросы по каждому обращению, проанализировать работу руководителей с обращениями.
Как и во всех регионах нашей страны широкомасштабная созидательная работа осуществляется и в Республике Каракалпакстан. В городе Нукусе строятся многоэтажные жилые дома, объекты современной инфраструктуры.
Президент нашей страны ознакомился с проектом реконструкции улицы Ерназара Олакуза. Эта центральная улица будет расширена, созданы удобства для транспортного движения, возведены многоэтажные жилые дома, объекты торговли и бытового обслуживания.
Глава нашего государства в мечети Имама эшона Мухаммада побеседовал с аксакалами, где речь шла о почитании людей почтенного возраста, воспитании молодого поколения.
На этом поездка Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Республику Каракалпакстан завершилась.