Мамлакатимиз тадбиркорлари Германия пойтахти Берлин шаҳрида ўтказилаётган “Яшил ҳафта – 2017” қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари халқаро ярмаркасида ўз маҳсулотлари ва хизматлари билан иштирок этмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2016-йил 5-октябрдаги “Тадбиркорлик фаолиятининг жадал ривожланишини таъминлашга, хусусий мулкни ҳар томонлама ҳимоя қилишга ва ишбилармонлик муҳитини сифат жиҳатидан яхшилашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармони тадбиркорларга янада кенг йўл очди. Кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субектларининг экспорт фаолияти ҳар томонлама қўллаб-қувватланмоқда. Тадбиркорларимиз чет элларда ўтказилаётган йирик халқаро ярмаркалар, бизнес-форум ва кооперацион биржаларда иштирок этиб, маҳсулот ва хизматларини сотмоқда.
“Яшил ҳафта – 2017” қишлоқ хўжалиги соҳасидаги йирик халқаро ярмаркалардан биридир. Унда 66 мамлакатдан 1 минг 650 фирма ва компания иштирок этмоқда. Мазкур форумда қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари, уларни етиштириш ва қайта ишлашга оид энг сўнгги ютуқлар намойиш этилаётир.
Ўзбекистон бу борада улкан салоҳиятга эга. Мамлакатимиз ўрик, олхўри, узум, ёнғоқ, карам ва бошқа кўплаб мева-сабзавот маҳсулотларини экспорт қилиш бўйича дунйодаги ўнта етакчи давлат қаторида туради. Бугунги кунда 180 турдан зийод мева-сабзавот ва уларни қайта ишлаш асосида тайёрланган маҳсулотлар дунё бозорларига экспорт қилинаётир. Сўнгги уч йилда ташқи бозорга йўналтирилган қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ҳажми уч баробардан ошди.
Кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субектларининг экспортини қўллаб-қувватлаш жамғармасидан маълум қилишларича, тадбиркорларимиз мазкур халқаро форумда 23-январгача Германия, Австрия, Туркия каби давлатларнинг фирма ва компаниялари билан жами 11,8 миллион долларлик экспорт шартномалари имзолаган.
Ўзбекистон компаниялари халқаро ярмарка иштирокчилари билан ўзаро алоқа ўрнатиш ва ҳамкорликни ривожлантиришга оид музокаралар олиб бормоқда. Тадбир қатнашчилари Ўзбекистон миллий стендида мамлакатимизнинг қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқариш борасидаги салоҳияти ва имкониятлари, соҳада таклиф этилаётган хизматлар билан танишмоқда.
Ярмарка доирасида Кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субектларининг экспортини қўллаб-қувватлаш жамғармаси билан Германия – Ўзбекистон савдо ваколатхонаси ўртасида Германияда мазкур жамғарма ваколатхонасини очишга оид битим имзоланди.

Достигнуты договоренности об экспорте
Предприниматели нашей страны со своей продукцией и услугами участвуют в проходящей в столице Германии Берлине международной ярмарке сельскохозяйственной продукции “Зеленая неделя-2017”.
Указ Президента нашей страны Шавката Мирзиёева “О дополнительных мерах по обеспечению ускоренного развития предпринимательской деятельности, всемерной защите частной собственности и качественному улучшению делового климата” от 5 октября 2016 года открыл новые широкие возможности для предпринимателей. Всемерно поддерживается экспортная деятельность субъектов малого бизнеса. Предприниматели нашей страны участвуют в крупных международных ярмарках, бизнес-форумах и кооперационных биржах, проводимых за рубежом, реализуют на экспорт свои товары и услуги.
“Зеленая неделя” является одной из крупных международных ярмарок в сфере сельского хозяйства. В мероприятии 2017 года участвуют 1650 фирм и компаний из 66 стран. На форуме демонстрируются сельхозпродукция, последние достижения в области ее выращивания и переработки.
Узбекистан обладает огромным потенциалом в аграрной сфере, входит в десятку мировых лидеров по экспорту абрикосов, сливы, винограда, орехов, капусты и многих других видов плодоовощной продукции. Сегодня наша страна поставляет за рубеж более 180 видов фруктов, овощей и продукции их переработки. За последние три года объем экспорта сельхозпродукции вырос более чем в три раза.
Как сообщают в Фонде поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства, представители Узбекистана по состоянию на 23 января достигли с фирмами и компаниями Германии, Австрии, Турции и других стран договоренностей об экспорте продукции на 11,8 миллиона долларов.
Компании Узбекистана ведут с участниками международной ярмарки переговоры об установлении и развитии сотрудничества. На национальном стенде Узбекистана посетители знакомятся с потенциалом и возможностями нашей страны по выращиванию сельхозпродукции, предложениями и спросом отрасли.
В рамках ярмарки между Фондом поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства и Немецко-Узбекским торговым представительством подписано соглашение об открытии представительства фонда в Германии.