Давлатимиз томонидан аҳоли ва тадбиркорлар учун яратилаётган қулайликлар
Хозирги кунда давлатимиз томонидан ахоли ва тадбиркорларга кулайлик яратиш максадида Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлигидан 2015 йил 1 декабрда давлат руйхатидан ўтказилган 2736-сонли “Маиший истеъмолчиларнинг электр энергиясини ҳисобга олиш приборларини қиёслашдан ўтказиш тартиби тўғрисида низомини тасдиқлаш ҳақида”ги Электр энергетикада назорат бўйича давлат инспекцияси ва “Ўзстандарт” агентлигининг қарори талабларига мос электр ҳисоблагичларни давлат қиёслашидан ўтказиш шахобчаси очилди.
Ховос тумани марказида улчов воситалар устидан давлат метрологик назорати булимининг электр ҳисоблагичларини қиёслашдан ўтказиш учун У-1134 ва “Энергомер” СЕ-602 ускуналари ўрнатилди.
Марказдан узоқ масофада жойлашган Боёвут туманинг айрим кисимлари, Ховос тумани, Янгиер шахри ва Сардоба туманидаги истеъмолчилар ўзларининг электр ҳисоблагичларини қиёсловдан ўтказиш учун эндиликда марказгача 60-90 км масофани босиб ўтмасдан, Ховос тумани марказида қиёслаш ишларини амалга оширадиган бўлдилар.

Создание удобства обществу и предпринимателям со стороны нашего Государство
В данное время для создания удобства обществу и предпринимателям открыто подразделение соответствующее требованиям Постановления Государственной инспекции по надзору электроэнергетике и Агентством “Узстандарт” и зарегистрированный Министерством Юстиции Республики Узбекистан за №2736 от 01.12.2015г. “Об утверждении положения о порядке поверки приборов с учета электрической энергии бытовых потребителей”.
В центре Хаваского района для измерения и проверок электрических счетчиков было установлено, установка У1134 и “Энергомер” СЕ-602. Со стороны «Государственный метрологический службы проверок».
Это произвело многое удобства для потребителей электроэнергии Баявутского, Хавастского, Сардабинского района и города Янгиера которые находятся в дали от ГП «Сырдарьинского ЦИС» на расстоянии 60-90 км. В данное время общество этих районов могут произвести государственную поверку своих электронных электросчетчиков в центре Хаваского района сделав мало затрат на транспортных средствах а так же сэкономить свое время.