Андижон СМБ мутахассислари томонидан тадбиркорларга Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 28 апрель 2011 йилдаги 122–сонли «Сертификатлаштириш тартиботларини ва сифат менежменти тизимларини жорий этишни такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги Қарорининг «Сертификатлаштирилиши мажбурий бўлган маҳсулотлар рўйхати» бўйича маълумотлар берилиб, меъёрий ҳужжатсиз маҳсулот ишлаб чиқариш “Стандартлаштириш тўғрисида”ги қонуннинг 6-моддаси бузилиш холати эканлиги, бу билан ишлаб чиқаришни тўхтатишгача бўлган чоралар кўрилиши мумкинлиги тўғрисида профилактика ишлари олиб борилмоқда. Олиб борилган профилактика ишлари натижасида 2017 йилнинг январ ойининг 20 куни ичида 11 та хўжалик юритувчи субъектлари метрология ва сертификатлаштириш ишларини олиб бориш мақсадида Андижон синов ва сертификатлаштириш маркази Давлат корхонасига мурожаат этишди. 6 та хўжалик юритувчи субъектлари эса меъёрий хужжатлар билан таъминланди. Профилактика ишлари давом эттирилмоқда.
Андижон СМБ мутахассислари томонидан вилоят худудига турли тармокларга оид корхоналарда лабораторияларни аттестациядан ўтказиш ишлари олиб борилмоқда. Жумладан, “Кезар” МЧЖ қошидаги ишлаб чиқариш лабораторияси аттестациядан ўтказилди. Аттестациядан ўтказиш жараёнида корхоналарга стандартлаштириш сохасида амалий ёрдам кўрсатиб келинмоқда. Синовлар олиб боришда янги методлар жорий қилиш, замонавий синов ускуналари сотиб олиш хамда ходимларни малакасини янада ошириш бўйича зарур тавсиялар бериб келинмоқда.

Со стороны специалистов Андижанского управления стандартизации и метрологии на основании Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан № 122 “О дополнительных мерах по совершенствованию процедур сертификации и внедрения систем менеджмента качества” от 28 апреля 2011 года даны сведения по переченю продукций подлежащих обязательной сертификации, по выпуску продукции без нормативного документа являеющейся нарушением 6-пункта Закона РУз “О стандартизации”, при этом ведутся профилактические работы по доведению что могут применены меры вплоть до приостановления производства. По итогам профилактических работ в течении 20 дней января месяца одинадцать субъектов предпринимательства обратились в ГП Андижанский центр испытаний и сертификации по проведению работ по метрологии и сертификации. А шесть субъектов предпринимательства были обеспечены нормативными документами. Профилактические работы на предприятиях продолжаются.
Со стороны специалистов Андижанского управления стандартизации и метрологии на территории области предприятий различных видов деятельности проводятся работы по аттестации испытательных лабораторий. В том числе прошла аттестацию производственная лаборатория при ООО “Кезар”. В процессе аттестации на предприятиях даются практические помощи в области стандартизации. Даются рекомендации по внедрению новых методов при проведении испытаний, приобретение новых приборов а также более повышение квалификации специалистов.