Тошкентда 28 январь куни “Ўзбекистон ҳаво йўллари” Миллий авиакомпанияси ташкил этилганининг 25 йиллигига бағишланган тантанали маросим бўлиб ўтди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати аъзолари, Қонунчилик палатаси депутатлари, ҳукумат аъзолари, давлат ва жамоат ташкилотлари, дипломатик корпус вакиллари, авиакомпания масъул ходимлари ва фахрийлари иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг “Ўзбекистон ҳаво йўллари” Миллий авиакомпанияси жамоасига йўллаган табригини Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Арипов ўқиб эшиттирди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг фармонига мувофиқ "Ўзбекистон ҳаво йўллари" Миллий авиакомпанияси Ўзбекистон Республикасининг Фахрий ёрлиғи билан мукофотланди.
Давлатимиз раҳбари фармонига биноан “Ўзбекистон ҳаво йўллари” Миллий авиакомпаниясининг бир гуруҳ ходимлари давлатимизнинг юксак мукофотлари билан тақдирланди. Тадбирда ана шу мукофотлар тантанали равишда топширилди.
Биринчи Президентимиз Ислом Каримовнинг 1992 йил 28 январдаги “Ўзбекистон Миллий авиакомпаниясини ташкил қилиш тўғрисида”ги фармонига кўра Миллий авиакомпания ташкил этилди. Бу мустақиллигимизни мустаҳкамлаш, иқтисодиётимизни ривожлантириш йўлида қўйилган муҳим қадамлардан бири бўлди.
Компания зиммасига мамлакатимиз учун стратегик соҳа ҳисобланган фуқаро авиациясини барқарор ривожлантириш, парвозлар хавфсизлигини таъминлаш ва йўловчиларга жаҳон андозалари даражасида хизмат кўрсатиш вазифаси юкланди. Давлатимиз томонидан Миллий авиакомпания фаолиятини изчил такомиллаштириб боришга қаратилаётган алоҳида эътибор самарасида “Ўзбекистон ҳаво йўллари” қисқа фурсатда жаҳон авиабозорида ўзининг муносиб ўрнини топди. Хавфсизлик, қулайлик ва юқори сифатли хизмат кўрсатиш компаниянинг ўзига хос ташриф қоғозига айланди.
Мамлакатни дунёга танитадиган ва халқаро алоқаларни изчил таъминлайдиган воситалар орасида фуқаро авиацияси алоҳида ўрин тутади. Ҳаво кемалари мамлакатлар ва халқларни боғлайди, иқтисодиёт ривожланишида, ўзаро манфаатли ҳамкорлик кенгайиши ва мустаҳкамланишида муҳим аҳамият касб этади. "Ўзбекистон" ёзуви туширилган ва давлатимиз байроғи акс этган замонавий ва қулай авиалайнерлар бугун дунёнинг элликдан ортиқ мамлакатига парвоз қилмоқда. Аляскадан то Янги Зеландиягача чартер қатновлари амалга оширилаётир. 2016 йилда авиакомпаниямиз самолётлари 2 миллион 500 минг йўловчига хизмат кўрсатди ва 43 минг тонна юк ташиди.
Ўтган йилларда Миллий авиакомпания авиапарки жаҳонга машҳур компанияларда ишлаб чиқарилган замонавий самолётлар билан тубдан янгиланди. Натижада Миллий авиакомпаниямиз жаҳон авиаташувлар бозорида мустаҳкам ўрин эгаллади, парвозлар ва йўловчилар хавфсизлигини талаб даражасида таъминлашга эришди.
Авиакомпаниянинг қандай ҳаво кемаларидан фойдаланаётганига қараб, давлатнинг иқтисодий салоҳияти ва ҳамкорлик имкониятларига баҳо бериш мумкин. Халқаро туризм ривожида замонавий, хавфсиз, ишончли ҳаво йўлларининг ўрни беқиёс. Шу боис Биринчи Президентимиз ташаббуси билан Миллий авиакомпаниямиз парки босқичма-босқич модернизация қилинди, энг сўнгги русумдаги ҳаво кемалари билан тўлдирилди. Учувчиларимиз А320, Boeing-757/767, Ил-114-100 каби ҳаво кемаларини маҳорат билан ўзлаштириб, янги авлод самолётлари – Dreamlinerларни ҳам бошқармоқда. Ватанимиз мустақиллигининг 25 йиллиги арафасида мамлакатимиз авиапаркига дунёдаги саноқли давлатлар авиаташувчилари қаторида биринчилардан бўлиб, энг замонавий иккита Boeing-787-8 Dreamlinerи олиб келингани юртимизнинг халқаро авиаташувлар тизимидаги ўрнини янада мустаҳкамлаш, нуфузини юксалтиришга хизмат қилмоқда.
Аэропортларни тубдан қайта қуриш ва ҳаво ҳаракатини бошқариш тизимини ислоҳ этиш борасида салмоқли ишлар амалга оширилди. Мамлакатимизнинг 11 аэропорти замон талабларига мувофиқ мукаммал таъмирдан чиқарилди, модернизация қилинди, халқаро мақомга эга бўлди. Натижада юртимизга келувчи сайёҳлар оқими ошди, уларга хизмат кўрсатиш даражаси янада юксалди. “Тошкент”, “Самарқанд”, “Бухоро”, “Урганч” сингари халқаро аэропортларимиз бир неча халқаро танловларда ғолибликни қўлга киритиб келаётгани бунинг ёрқин далилидир.
“Навоий” аэропорти негизида ташкил этилган Халқаро интермодал логистика маркази минтақанинг юқори технологик ва улкан авиаюк ташиш салоҳиятига эга мажмуаларидан биридир. Бугун ушбу марказ мамлакатимизни Франкфурт, Милан, Брюссель, Вена, Сарагоса, Осло, Базель, Дубай, Деҳли, Теҳрон, Шанхай сингари кўплаб йирик логистика марказлари билан боғламоқда.
2016 йилда мамлакатимиз фуқаро авиациясини янада ривожлантириш йўлида навбатдаги муҳим қадам ташланди – “Ўзбекистон ҳаво йўллари” билан “Boeing” корпорацияси ҳамкорлигида самолётларнинг композит материалларини таъмирлаш маркази иш бошлади. Бугунги кунда жаҳон авиасаноатида композит материаллардан кенг фойдаланилаётир. Чунончи, “Орзу лайнери” (Boeing-787-8 Dreamliner) фюзелажининг эллик фоизи шундай материаллардан таркиб топгани ҳисобидан оғирлиги сезиларли даражада камайтирилган. Янги марказ миллий ва хорижий авиаташувчилар самолётларига юқори сифатли техник хизмат кўрсатиш бўйича кенг имкониятларга эга.
Айни пайтда Жанубий кореялик ҳамкорлар билан соатига 1,5 минг йўловчига хизмат кўрсатишга ихтисослашган Марказий Осиёдаги энг замонавий “Тошкент-4” йўловчилар терминалини қуриш бўйича йирик лойиҳа амалга оширилмоқда. Мазкур иншоот 2019 йил охирида фойдаланишга топширилиши кўзда тутилган.
Ўзбекистон ҳаво флоти ходимларининг фидокорона меҳнати давлатимиз томонидан юксак қадрланмоқда. Миллий авиакомпаниямизнинг ўнлаб ходимлари фахрий унвонлар, турли орден ва медаллар билан тақдирланган. Миллий авиакомпания “Boeing” учувчилар отрядининг учувчи-йўриқчиси Зархўжа Саидазимов 2007 йилда Ўзбекистон Қаҳрамони олий унвонига сазовор бўлган.
"Ўзбекистон ҳаво йўллари" Миллий авиакомпанияси Бош директори В.Тян, учувчи-йўриқчи Д.Муҳаммаджонов, иккинчи учувчилар отряди командири Д.Маърупов ва бошқалар Миллий авиакомпания ривожига алоҳида эътибор қаратаётгани ва доимий қўллаб-қувватлаётгани, компания жамоаси меҳнатини юксак қадрлаётгани учун Президентимизга самимий миннатдорлик билдирди.

В Ташкенте 28 января состоялось торжественное мероприятие, посвященное 25-летию Национальной авиакомпании "Узбекистон хаво йуллари".
В мероприятии приняли участие члены Сената и депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, члены правительства, представители государственных и общественных организаций, аккредитованного в нашей стране дипломатического корпуса, ответственные работники и ветераны авиакомпании.
Поздравление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева коллективу Национальной авиакомпании "Узбекистон хаво йуллари" зачитал Премьер-министр Республики Узбекистан А.Арипов.
Указом Президента нашей страны Шавката Мирзиёева НАК "Узбекистон хаво йуллари" награждена Почетной грамотой Республики Узбекистан.
Указом главы нашего государства группа работников Национальной авиакомпании "Узбекистон хаво йуллари" награждена высокими наградами Родины. На мероприятии были торжественно вручены эти награды.
В соответствии с Указом Первого Президента нашей страны Ислама Каримова от 28 января 1992 года "О создании Национальной авиакомпании Узбекистана" была создана национальная авиакомпания. Это стало одним из важных шагов по пути экономического развития и укрепления независимости страны.
В соответствии с этим документом на компанию возложены задачи по стабильному развитию гражданской авиации, имеющей стратегическое значение, обеспечению безопасности полетов и обслуживанию пассажиров на уровне международных стандартов. В Узбекистане государство постоянно уделяет внимание совершенствованию деятельности национальной авиакомпании. В результате НАК "Узбекистон хаво йуллари" за короткое время заняла достойное место на мировом авиарынке. При этом ее визитной карточкой стали безопасность, комфорт и сервис высокого качества.
Гражданская авиация является одним из важных средств продвижения имиджа страны и укрепления международных связей. Современные комфортабельные авиалайнеры с изображением Государственного флага и надписью "Узбекистон" на борту совершают регулярные рейсы в более чем 50 стран мира, выполняют чартерные рейсы от Аляски до Новой Зеландии. В 2016 году национальная авиакомпания обслужила 2,5 миллиона пассажиров и перевезла 43 тысячи тонн грузов.
За прошедший период был кардинально обновлен авиапарк НАК за счет современных комфортабельных воздушных судов, в том числе последнего поколения, от мировых производителей. В результате национальная авиакомпания заняла прочное место на мировом рынке авиаперевозок, обеспечила высокий уровень безопасности полетов и пассажиров.
Все это не только свидетельствует о динамичном наращивании экономического потенциала нашей страны, но и способствует развитию международного туризма. Ведь туристы предпочитают посещать страны, где представлен широкий спектр развитых и доступных по цене транспортных услуг. По инициативе Первого Президента нашей страны парк национального авиаперевозчика был поэтапно модернизирован и пополнен самолетами новых моделей. Пилоты компании освоили эксплуатацию воздушных судов "А-320", "Boeing-757/767", "Ил-114-100" и начали совершать рейсы на самолетах нового поколения – "Dreamliner". В преддверии 25-летия независимости нашей Родины Узбекистан одним из первых в мире принял на эксплуатацию два современных самолета "Boeing-787-8 Dreamliner", что способствует дальнейшему укреплению авторитета нашей страны в мировой системе авиаперевозок.
Проведена масштабная работа по реконструкции аэропортов и реформированию системы управления воздушным движением в соответствии с современными требованиями. Все 11 аэропортов страны были капитально реконструированы, модернизированы и получили статус международного. В результате увеличился поток иностранных гостей в нашу страну, повысился уровень их обслуживания. “Ташкент”, “Самарканд”, “Бухара”, “Ургенч” и другие международные аэропорты победили в ряде международных конкурсов.
Созданный на базе аэропорта "Навои" Международный интермодальный центр логистики является одним из крупнейших и наиболее технологичных авиагрузовых комплексов региона. Сегодня этот центр связывает нашу страну с такими крупными логистическими центрами мира, как Франкфурт, Милан, Брюссель, Вена, Сарагоса, Осло, Базель, Дубаи, Дели, Тегеран, Шанхай и другие.
В 2016 году был сделан очередной важный шаг в дальнейшем развитии отечественной гражданской авиации - НАК "Узбекистон хаво йуллари" в сотрудничестве с корпорацией “Boeing” открыл Центр по ремонту композитных материалов самолетов, которые сейчас широко применяются в мировой авиапромышленности. Например, из таких материалов состоят 50 процентов фюзеляжа "Лайнера мечты" ("Boeing-787-8 Dreamliner"), благодаря чему достигается значительное снижение веса самолета. Новый центр имеет широкие возможности по оказанию высококачественного технического обслуживания самолетов национального и зарубежных авиаперевозчиков.
Вместе с тем совместно с южнокорейскими партнерами реализуется крупный проект по строительству самого современного в Центральной Азии нового пассажирского терминала "Ташкент-4", который будет иметь пропускную способность 1500 пассажиров в час. Данное сооружение намечено ввести в эксплуатацию в конце 2019 года.
Самоотверженный труд работников воздушного флота Узбекистана достойно поощряется государством. Десятки специалистов отрасли удостоены почетных званий, орденов и медалей. Пилот-инструктор летного отряда “Boeing” национальной авиакомпании Зархужа Саидазимов в 2007 году был удостоен высокого звания Героя Узбекистана.
Генеральный директор НАК "Узбекистон хаво йуллари" В.Тян, пилот-инструктор Д.Мухаммаджанов, командир 2-го летного отряда Д.Маруфов и другие выразили глубокую признательность Президенту нашей страны за постоянную поддержку и большое внимание к деятельности национальной авиакомпании, высокую оценку труда ее коллектива.