Асосий мақсадимиз аҳолини сифатсиз маҳсулотдан ҳимоя қилиш
Ўзбекистон Республикасининг “Маҳсулотлар ва хизматларни сертификатлаштириш тўгърисида”ги Қонунига асосан одамларнинг ҳаёти, соғлиги, юридик ва жисмоний шахсларнинг мол-мулки ҳамда атроф муҳит учун хавфли бўлган маҳсулотлар реализация қилинишини назорат этиб бориш сертификатлаштиришнинг асосий вазифаларидан бири ҳисобланади.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил 20-21 январ кунлари Қороқолпогъистон Республикасига ташрифи давомида берилган топшириқлардан келиб чиқиб ушбу йўналишларда ишларни жадаллаштириш устувор вазифалардан бири сифатида белгиланган.
Бу борада Самарқанд вилоятида ҳам кўпгина ишлар амалга оширилмоқда, ҳусусан вилоятнинг мутасадди ташкилотлари билан келишган ҳолда жорий йилнинг 31 январ куни “Самарқанд вилояти савдо нуқталарида ҳамда бозорларда сифатсиз маҳсулотларнинг реализация қилинишини олдини олиш бўйича амалга оширилиши лозим бўлган Чора-тадбирлар режаси” ишлаб чиқилди.
Вилоятдаги савдо тармоқларида маҳсулот сифатини юзасидан профилактика ишлари ўтказилмоқда ҳамда тадбиркорларга амалий ва услубий ёрдам кўрсатилмоқда.
Шу ўринда савдодаги маҳсулотларнинг сифатини назорат қилишда ҳар биримиз масъул эканлигимизни унутмаслигимиз зарур.

Главная задача-защита потребителей от некачественной продукции
Основной задачей Закона Республики Узбекистан «О сертификации продукции и услуг» является обеспечение безопастности жизни и здоровья, контроль реализации продукции, защита физических и юридических лиц и окружающей среды.
На основании поставленных задач Президентом Республики Узбекистан 20-21 января текущего года в Республике Каракалпакстан совершенствование этих направлений является одним из важнейших работ.
В целях выполнения этих задач совместно с заинтересованными организациями в Самаркандской области ведутся практические работы, в частности разработан план мероприятий по предотвращению реализации некачественной продукции в торговых точках и рынках Самаркандской области.
В целях практической и методической помощи субъектам предпринимательства в торговых точках Самаркандской области ведутся профилактические работы.
В связи с вышеизложенным мы должны не забывать что мы имеем ответственность в контроле качества продукции в торговле.