Нукусда табиатни муҳофаза қилиш, кам учрайдиган ноёб жониворлар турини асрашда қонун устуворлигини таъминлаш масалаларига бағишланган семинар-тренинг бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Экологик ҳаракати, Сайғоқни сақлаш бўйича Альянс хайрия ташкилоти, Қорақалпоғистон Республикаси Табиатни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси, Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси томонидан ташкил этилган тадбирда тегишли вазирликлар, ҳуқуқни муҳофаза қилиш идоралари раҳбарлари, олий ўқув юртлари профессор-ўқитувчилари, журналистлар иштирок этди.
Қорақалпоғистон Республикаси Табиатни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси раиси М.Аметов, Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Ўсимлик ва ҳайвонот олами генофонди институти илмий ходими Е.Бикова ва бошқалар мамлакатимизда атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, табиий ресурслардан оқилона фойдаланиш ва аҳолининг экологик хавфсизлигини таъминлаш, экологик салбий таъсирларни камайтириш ва бартараф этишда давлат органлари билан ҳамкорликни мустаҳкамлаш, экологик қонунчилик талабларини ҳаётга татбиқ этишда жамоат назоратини қатъий ўрнатиш, аҳолининг экологик маданиятини юксалтириш борасида изчил ишлар амалга оширилаётганини таъкидлади.
Ер шарининг беш ҳудуди, жумладан, Устюрт текислигида яшовчи ўта ноёб жонивор – сайғоқлар йўқолиб кетишининг олдини олиш, уларни қўриқлаш ва кўпайтириш долзарб вазифадир. Ўзбекистон “Қизил китоб”ига киритилган бу жониворлар чўл шароитига ниҳоятда мослашган бўлиб, ҳудуд экотизимини сақлаш, чўлларнинг асл табиий мувозанатини барқарорлаштиришда муҳим аҳамиятга эга.
Маълумотларга кўра, кейинги ўн йил мобайнида сайғоқлар 95 фоизга камайиб кетган. Тадбирда сайғоқларни, кам учрайдиган ҳайвон ва ўсимлик турларини муҳофаза қилишни кучайтириш, уларнинг кўпайиши учун қулай шароит яратиш, мамлакатимиз чегараларидан олиб чиқиб кетилишининг олдини олиш, бу борада ҳуқуқни муҳофаза қилиш идоралари билан ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш юзасидан фикр алмашилди. Инсонларнинг табиатга муносабатини тубдан ўзгартириш, атроф-муҳитни муҳофаза қилишда қонун устуворлигини таъминлаш бўйича таклифлар билдирилди.

В Нукусе прошел семинар-тренинг, посвященный вопросу неукоснительного соблюдения законодательства по охране природы, сохранению редких и исчезающих видов животных.
В мероприятии, организованном Экологическим движением Узбекистана совместно с Альянсом по сохранению сайгака, Государственным комитетом Республики Каракалпакстан по охране природы и Академией наук Республики Узбекистан, приняли участие руководители соответствующих министерств, правоохранительных органов, преподаватели высших учебных заведений, журналисты.
Председатель Государственного комитета Республики Каракалпакстан по охране природы М.Аметов, научный сотрудник Института генофонда растительного и животного мира АН Республики Узбекистан Е.Быкова и другие отметили, что в нашей стране ведется последовательная работа по охране окружающей среды, рациональному использованию природных ресурсов, обеспечению экологической безопасности населения, укреплению сотрудничества с государственными органами в целях смягчения и устранения отрицательного экологического воздействия, установлению строгого общественного контроля за претворением в жизнь требований экологического законодательства, повышению экологической культуры населения.
Недопущение исчезновения редких животных - сайгаков, живущих лишь в пяти регионах земного шара, в том числе на плато Устюрт, их охрана и увеличение популяции остается актуальной задачей. Эти животные, внесенные в Красную книгу Узбекистана, хорошо адаптированы к степным условиям, играют важную роль в сохранении и стабилизации экосистемы территории.
По имеющимся данным, за последние 10 лет численность сайгаков уменьшилась на 95 процентов. На мероприятии состоялся обмен мнениями по вопросам усиления охраны сайгаков, других редких видов животных и растений, создания благоприятных условий для увеличения их популяции, недопущения их вывоза, дальнейшего укрепления сотрудничества с правоохранительными органами в данном направлении. Были высказаны предложения по кардинальному изменению отношения людей к природе, обеспечению верховенства закона в сфере охраны окружающей среды.